JOS:
Verotusta ei lasketa.
Lapsia ei hankita.
Verotusta ei lasketa.
Lapsia ei hankita.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
vaikea sanoa kun 30v olin aviossa ja en tiedä!
Hyödyt ja haitat tulevat parhaiten esille erossa tai toisen kuollessa. On tietysti eräitä maaomaisuuteen liittyviä juttuja avion aikanakin.
Muutenhan pelataan lähinnä tunnetasolla.
Verotuksessa ei ole enää mitään hyötyä, on naimisissa tai ei.
Leskeneläkettä saa vain aviopuolison jälkeen.
Tiedän avoliiton, joka kesti 15v. Mies kuoli ja hänen nimissään oli auto ja mökki, molemmat olivat yhdessä maksaneet, asunto sentään oli molempien nimissä. Ei löytynyt sellaista dokumenttia naisen tiliotteesta, että olisi lyhentänyt auto- tai mökkilainaa. Ei tietenkään, koska nainen maksoi yhtiövastikkeen ja elämisen.
Sukuhan sen auton ja mökin vei.
JOS näitä ei saada omaan huoneeseen:
- rakastaja/-tar
- kuplivan juoman suukkoa
- FilmNet
Avioliitto on pelkästään käytännössä vain papin aamen ja kalliit juhlat mutta juridisesti se tuo mukanaan erilaisia seikkoja, esim. perimisasiat ja avio-oikeudet.Isyyttä ei tarvitse myöskään todistaa avioliitossa.
Jos en itse ole naimisissa kun kuolema lähestyy, niin aion rekisteröidä parisuhteen jonkun hyvän ystäväni kanssa jollei hänkään naimisissa ole.Kaveri saa enemmän perintöä nääs.
En itsekään todellakaan ole mikään avioliiton himokannattaja koska se ei tuo mitään muuta mukanaan kuin juridiset seikat ja arjen.
Jos haluaa jättää toiselle perintöä niin ei tarvitse tehdä testamenttia. Ja ei tarvitse maksaa niin paljon veroa perinnöstä (avopuolison pitää muistaakseni maksaa kolminkertainen vero aviopuolisoon verrattuna).
Jos avopuolisoista toinen kuolee niin eloonjäänyt voi joutua myymään asunnon. Kun kuolleen puolison vanhemmat tai sisarukset tms. perii toisen puolen. Ja jos kaikkea yhteistä omaisuutta ei ole laitettu molempien nimille vaan pelkästään toisen niin silloin vasta ongelmia tuleekin...
Leskeneläke.
Onko avioliitosta sitten jotain haittaa? Ja mites lapset tähän liityy? Lapset esim. perii vanhempansa olivat he naimisissa tai ei. Tietysti on se isyyden tunnustaminen, jota avioliitossa ei tarvitse tehdä.
Ja koska ihmiset on erilaisia niin ihmiset voi kokea avioliiton eri tavalla ja saada siitä jotain hyötyä mitä toinen ei. Jos ajatellaan, esim. tunnepuolta. Joidenkin mielestä, avioeroista huolimatta avioliitossa ollaan sitoutuneempia. Ja varsinkin, jos toinen haluaa naimisiin ja toinen ei halua missään tapauksessa niin se voi herättää toisessa kysymyksen, että eikö toinen halua sitoutua. Mutta kaikille tällä asialla ei ole merkitystä ja on aivan sama onko naimisissa tai ei.
Sitten joillekin merkkaa se, että mitä muut ajattelevat heidän suhteestaan. He kokevat, että muut arvostavat sitä enemmän kun ovat naimisissa. Itse kyllä arvostan muita seikkoja ja mitä sen on väliä mitä muut ajattelee. Mutta jollekin se voi olla hyvinkin tärkeää.
Itse en ole keksinyt mitään haittaa naimisiin menemisestä omalla kohdallani. Vain hyötyjä.