Suomalaisnaiset ovat hyvin kärsimättömiä ja "kevytkenkäisiä" luopumaan suhteesta.
Tuolla Kaukosuhteet-keskustelussa suominaiset valittavat, kuinka suhde ei voi kestää jo parin viikon erossaoloa:
"Rakkaani on ollut kaksi viikkoa ulkomailla, olen alkanut katselemaan muita miehiä sillä lailla."
"Poissa silmistä, poissa mielestä - kaukosuhde ei vaan voi kestää."
"Joutuiko poistumaan maasta vai seurusteletteko vielä?"
"Olen pettänyt miestäni, kuinka kertoa?"
"Petin, mutta pettäminen kuuluu kaukosuhteeseen."
"Petin tarkoituksella, koska en halua joutua petetyksi."
Itse en IKINÄ alkaisi kaukosuhteeseen suomalaisnaisen kanssa. Thaimaalaisilla naisilla on ihan erilainen kunnioitus suhdetta kohtaan.
Miehet, onko samanlaisia kokemuksia?
Tuolla Kaukosuhteet-keskustelussa suominaiset valittavat, kuinka suhde ei voi kestää jo parin viikon erossaoloa:
"Rakkaani on ollut kaksi viikkoa ulkomailla, olen alkanut katselemaan muita miehiä sillä lailla."
"Poissa silmistä, poissa mielestä - kaukosuhde ei vaan voi kestää."
"Joutuiko poistumaan maasta vai seurusteletteko vielä?"
"Olen pettänyt miestäni, kuinka kertoa?"
"Petin, mutta pettäminen kuuluu kaukosuhteeseen."
"Petin tarkoituksella, koska en halua joutua petetyksi."
Itse en IKINÄ alkaisi kaukosuhteeseen suomalaisnaisen kanssa. Thaimaalaisilla naisilla on ihan erilainen kunnioitus suhdetta kohtaan.
Miehet, onko samanlaisia kokemuksia?
Vastaukset 20
Vanhimmat
tiedät thaikkujen moraalista?voihan se olla...ja huoh,aina tätä samaa-eka valitetaan miten sinisilmäisiä suominaiset ovat koska kaikki ulkkismiehethän tietenkin pettävät ja sitten ihmetellään kun kaikki suominaiset pettävät takaisinpäin.taitaa taas käydä niin että se on se suomipoika joka on ainut puhtoinen.ainii ja ne auliit ja alati palvelevat naiset(mistä maasta) jotka huolehtivat,rakastavat ja kunnioittavat suomimiestä.vai olisko se sittenkin yksilöstä ja elämän tilanteesta kiinni?ja jos jossainpäin nettiä on joukko naisia jotka suunnittelevat,tekevät petosta -tarkoittaako se todellakin että me kaikki suominaiset olemme kevytkenkäisiä?tunnustan että minä olen,enkä edes häpeä van nautin siitä olinpa 8vuotta uskollinen vaan mites sitten kävikään...sitä saa mitä tilaa ja syvissä vesissä kalat kutee.jep
huoran puhetta. HUORA!
terve?!!!
mitä sinä kirjoitat on sairaan ihmisen puhetta.minä en ota teostani rahaa eli en siis ole huora.tekojeni kanssa olen tasapainossa.se ei pelaa joka pelkää.miksi istuisin yksin kotona ihmettelemässä kun voin sen viettää toisinkin?mieheni oli ensin uskoton joten nyt katsotaan miten käy...
Pikkulapsen selittelyä, "tuo löi ensin". Olisit ollut "mies" suhteessanne ja lähtenyt kävelemään etkä alkanut lapsellisesti kostamaan.
minä en lapsellisesti kosta!aivan hyvin voi pitää kahta miestä yhtaikaa.ehkä joskus väsyn mutta nyt sujuu ihan hyvin.
Ilmainen huora tai maksullinen huora, se ja sama. Huora kuitenkin.
takia mies voi nussia vaikka miljoonaa eukkoa ja myös pettää ja myös ottaa maksun lue:ELÄÄ MUIJAN SIIVELLÄ ja silti se on vaan mies.Ei huora milloinkaan?
Ja suomalaisista miehistä ei puutu mitään vikaa!
Olen ollu Thaimaassa useamman kerran pitempiä aikoja ja nähnyt omin silmin näitä kaukosuhteita. Suurimmassa osassa tapauksia on käynyt niin, että melkein ennen kun perävalot ovat hävinneet näkyvistä näillä "kaukomorsiammilla" on uusi kaukorakastaja hoidossa.
Toki oli niitä muutamia (ehkä 1:100) ns. uskollisiakin, joten ole hyvä äläkä yleistä.
Thaimaassa on hyvin tavallista, että nainen solmii suhteita useamman ulkomaalaisen miehen kanssa ja ylläpitää näitä suhteita yhtäaikaa.
Kun thaikku tapaa sopivan ulkomaalaisen, niin mies kiedotaan nopeasti pikkusormen ympärille. Kun mies sitten lähtee takaisin kotimaahansa, mennään lentokentälle itkseskelemään ja luvataan ikuista rakkautta ja uskollisuutta. Kun lentokone on häipynyt horisonttiin, voidaankin etsiä seuraava sopiva mies.
Tämän jälkeen näihin "kaukomiehiin" pidetään jatkuvaa yhteyttä sähköpostilla, kirjeillä ja puhelimella, valitellaan ikävää ja vannotaan ikuista rakkautta. Pikku hiljaa aletaan yleensä myös pyytämään pientä avustusta puhelinkuluihin, sairaan vesipuhvelin hoitoon, äidin sairaalamaksuihin yms. menoihin. Ja rakastunut mies lähettää...
Näistä monista pienistä puroista voi kertyä naiselle thaimaalaisittain vuolas rahavirta. Lukematon määrä thaimaalaisia elää näin ja elättää samalla tukun sukulaisiaankin. Jos rahapurot alkavat ehtyä tai joku miehistä osoittautuu sopivaksi (varakkaaksi) niin sitten voikin mennä kyseisen miehen kanssa naimisiin ja muutta leveämmän leivän ääreen.
Olisiko jo aika lopettaa puheet aasialaisista tai thaimaalaisista naisista alistuvina raukkoina ja uhreina? Kuka tuossa oikeasti on se uhri ja ketä tuossa vedätetään?
Yhdestä lauseesta viestissäsi.
"Olisiko jo aika lopettaa puheet aasialaisista tai thaimaalaisista naisista alistuvina raukkoina ja uhreina?"
Olisi todellakin korkea aika lopettaa puheet tästä.
Olet täysin oikeassa. Naurattaa usein, kun miehet ylistävät uskollisuutta ym. puppua, ja naiset valittavat hyväksikäytöstä ym. Kyllä thainaiset todellakin tietävät, mitä tekevät. Thaimaassa ihannoidaan helppoa elämää, ja juuri tämä on sitä! Vaatii todellista mielenkieroutta.
Suomalaiset naiset syöksyvät suhteeseen paljon vauhdikkaammin kuin thaimaalaiset. Thaimaalaiset ovat suhteen alussa hyvin varovaisia eikä sitä ihan heti voi sanoa seurusteluksi.
Ja thaimaalaisella tarkoitan kunnollista, Suomessa asuvaa thainaista. Unohtakaa ne elämänsä polttaneet baaritytöt.
Thaikut ovat intohimottomia. Katselevat aikansa tyynenä, löytyykö miehestä tarpeeksi yritystä ja kiinnostusta (ja rahaa). Siis laskelmointia; onko mies hyvä kauppa.
Älä yleistä, sillä Suomessa naiset katsovat suhteen kehittymistä hieman pitemmän aikaa kuin naiset aasiassa: kahden viikon lomaromanssin jälkeen muutto Suomeen, toselle puolelle maailmaa. Aika omituista, eikö? Kukaan ei ole niin rakastunut, että jättäisi oman kotimaansa tosta vaan. Miten yleensä miehet täällä ovat niin sinisilmäisiä, että luulevat naisen jättävänsä tosta vaan kaiken taaksensa "vain rakkaudesta?"
Yksi teorioista on se, että kun on syntynyt palvelijaksi, niin sama se, että missä palvelee ja ketä.
on ollut kyse oikeasta rakkudesta. Rakastunut ihmienen tuskin pettää ketään.
Tottakai. Suomalaiseen mieheen on mahdotonta olla niin rakastunut että hänelle jaksaisi olla uskollinen, vielä kun on sitä vientiäkin niin perkeleesti. Tapasin sitten mieheni etelästä ja johan siinä rakkaus leiskui niillä mitoilla että ei tulisi mieleenkään pettää. Jos rakastaa ei voi pettää, että se niistä sinun naisistasi.
moi, olen suomalainen nainen ja olen uskollinen. olen elänyt kohta 2 vuotta kaukosuhteessa (10000km)ja koskaan en ole pettänyt eikä ole edes käynyt mielessäkään. silloin kun aloin seurustella nykyisen aviomieheni kanssa oli tiedossa kuukausien yksin oleminen ja olin valmis siihen. uskollisuuteni (SELIBAATTI) on kylläkin herättänyt suurta ihmetystä lähipiirissä ja toisille se on kuin punainen vaate:
eikait nyt kukaan h....tti voi olla ilman.
kyllä sulla jossain on joku jonka kanssa käyt
vähän sama tilanne jos on raitis joutuu perustella omaa raittiuttaan kun on kaukosuhteessa (ja aviossa kuten minä) joutuu perustella uskollisuuttaan.
Eipäs nyt kuitenkaan yleistetä. Itse olen elänyt kohta kolme vuotta enemmän tai vähemmän kaukosuhteessa -olemme asuneet toistemme maissa kuukausia putkeen ja vierailemme usein. Välimatka on kuitenkin pitkä ja taloudellisista syistä joudumme olemaan kuukausiakin erossa. Luottamus toimii puolin ja toisin, olemme umpirakastuneita. Ei tulisi edes mieleeni pettää. Älähän yleistä.