otat tämän henkilökohtaisesti, on "mahtimieskultti", johon tunnut kuuluvan.
mozart = ihminen siinä missä joku kaupan kassan pena
mozartin musiikissa on mielestäni oleellista mozartin musiikki ei mozart henkilönä, koska tämän päivän ihmisten elämään moiset tiedot eivät juurikaan vaikuta, paitsi trivial pursuitissa.
me ei edes enää sitä paitsi voida mitenkään saada tarkkaa tietoa mozartin elämästä, joka olisi aukotonta; antaa kuolleiden levätä rauhassa.
pistetään tämä sinun luupäisen dogmaattinen kirjoitus suosiolla sen humalan piikkiin...
Kaikki eivät suinkaan ajattele samoin kuin miten sinä miellät Mozartin historiallisena hahmona sekä hänen persoonallisen uokomusiikillisen merkityksensä, valtaisana konseptioiden toteuttajana ja musiikillisten visioitten luojana ja organisaattorina. Edesmenneellä kapellimestarisuuruudella Karl Böhmin kunnioitus säveltäjiä kohtaan oli sitä luokkaa, että omien sanojensa mukaan olisi peräti polvistunut maahan kohdatessaan Mozartin kadulla ja beethovenillekin nostanut hattua. Kustantaja Nikolaus Simrockilla oli puolestaan tapana paljastaa päänsä kuullessaan mozartin nimen ja Sören Kierkegaard halusi jopoa perustaa lahkon, joka ei olisi palvonut Mozartia vain korkeimpana oliona, vaan pelkästään häntä.
Ihmiskunnan historia on taiteellisen luomisen, vaan ei uskonsotien ja poliittisen vallankäytön historiaa
wrshredder
27.10.2005 16:25:26
Kaikki eivät suinkaan miellä samalla tavoin Mozartia historiallisena hahmona sekä hänen persoonallista säteilyvoimaansa ja uokomusiikillista merkitystänsä, valtaisana konseptioiden toteuttajana ja musiikillisten visioitten luojana ja organisaattorina.
Mutta esim. edesmenneellä kapellimestarisuuruudella Karl Böhmillä kunnioitus säveltäjiä kohtaan oli sitä luokkaa, että omien sanojensa mukaan olisi peräti polvistunut maahan kohdatessaan Mozartin kadulla ja beethovenillekin nostanut hattua. Kustantaja Nikolaus Simrockilla oli puolestaan tapana paljastaa päänsä kuullessaan mozartin nimen ja Sören Kierkegaard halusi jopoa perustaa lahkon, joka ei olisi palvonut Mozartia vain korkeimpana oliona, vaan pelkästään häntä.
oOosuhteista ja mielentilasta tietenkin riippuen luultavasti heittäytyisin Schubertin tai Mozartin jalkoihin, kuten Bruckner Wagnerin, hänen kohdatessaan jumaloimansa säveltäjän ja omistettuaan tälle komannen sinfoniansa, jonka Wagner vastahakoisesti otti vastaan, mutta myönsi myöhemmin Bruckneri nerouden. Sattaahan ollakin että jöku kaunis päivä tällaisia henkisen huippusuorituksen tekijöitä voitaisiin perinnöällisyystierteen keinoin oikein viljelläkin, ja kloonata.
Meeting the Composer
Höpönassu
2
113
Vastaukset
- hemera
joku viisas sanoi silleen hauskasti, että enkelit soittavat taivaassa Bachia, mutta ollessaan vain "en famille" (perheen kesken) ne soittavat Mozartia.
uskon että juuri näin se menee!- Hulda
Karl Barth, tuo teolöogi, uskoi, että enkelit keskenään olessaan soittavat Mozartia ja rakkahin jumalakin kuntelee heitä eritytise mielellään ollen syventynyt heidän harpun soittoonsa niin, että miettii, että jotakin olisi pitänt tehdä hänen maallisen vaelleuksensa aikana hälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1761976Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361702Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81326Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241150Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591145Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 60931
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57914