Kosketinpainotteinen metalli

trollihorna

Mitäs porukka tykkää koskettimista metallissa, tyyliin Arcturus, OMC, Dimmu, Kovenant? Itseäni viehättävät tunnelmaa luovat kosketinmelodiat yhdistettynä säröiseen sahaukseen tai matalaan riffittelyyn. Tosin Kovenant ja Arcturus ovat vähän liiankin kosketinpainoista metalliksi, ja monesti homma meneekin niillä vähän yli. Dimmu ja OMC hoitavat kosketinkikkailut silti ihan kiitettävään malliin. Luovat tiettyä mahtipontisuutta musiikkiin, mikä ei missään nimessä tee siitä huonoa. Oikeastaan vain enemmän "iivil".
Ja niille "trUU-metallisteille" jotka eivät siedä melodista, kosketinpainoista metallia niin miten kummassa kosketinsoitto tekisi metallista jotenkin vähemmän uskottavampaa tai epämetallisempaa? Itseasiassa se vain tuo lisää tehoa mukaan, ja koskettimilla pystyy luomaan hyvinkin lumoavan tunnelman.

5

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Turha niille troo-hevareille on mitään selittää, väittävät uppiniskaisesti vastaan vaikka ovat väärässä. Niille ei kelpaa kuin paskasoundiset kellaridemot.

    • Osculum

      Yleisesti sanoisin, etten tykkää koskettimista metallissa, mutta poikkeuksiakin on. Kikkailusta en pidä oikein yhtään, mutta joissain tapauksissa tunnelmanluojina koskettimet toimii. Mainitsemistasi bändeistä Dimmu ja OMC ovat juuri sellaista musaa, jota en enää jaksa kuunnella. Arcturus taas toimii, mutta metallisuus on ehkä kyseenalaista. Mahtipontisuus ja teho eivät saa olla koskettimista kiinni, vaan niiden pitää lähteä jostain ihan muusta.

    • kalistaja

      kyllä Dimmu ja OMC vaan on hyviä.. paitti kyllä satyriconinkin tyyliset menee (vanha) vaikka se on sellasta hmm.. brutaalia.. oletkos kuunnellut emperoria (prometheus)? vai pidätkös enemmän järjestelmällisemmän vaikutelman antavasta musiikista?

    • M28

      "Ja niille "trUU-metallisteille" jotka eivät siedä melodista, kosketinpainoista metallia niin miten kummassa kosketinsoitto tekisi metallista jotenkin vähemmän uskottavampaa tai epämetallisempaa? Itseasiassa se vain tuo lisää tehoa mukaan, ja koskettimilla pystyy luomaan hyvinkin lumoavan tunnelman."

      No tota true paskaa en kommentoi, mut mielestäni kosketinpainoinen metalli ei kolahda. Mut sen kai on makuasia mistä tykkää. Metallin täytyy mielestäni olla "paskaista". Kosketinpainoista musaa noin yleensä kuuntelen kyllä, es. Tangerine dreamii y.m.

    • overdose

      Heavyssa kosketinsoittimet on todella mukava lisä. Ne tuovat tunnelmaa ja kunnon pianosoolot on asiaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      313
      4213
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2375
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2026
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1521
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      40
      1018
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      135
      980
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    9. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      897
    10. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    Aihe