Hei! Kuulin jotain puhetta siitä, että kielikorun ottaminen muuttuisi jotenkin laittomaksi (?) koska se kuulemma tulehtuu niin helposti ja lääkärit joutuvat sen takia "turhaan" hoitamaan sitä. Itseni mielestä kuulostaa melko naurettavalta tämä väite, mutta parempi varmistaa ^-^ Itselläni ei vielä ole korua, mutta parin viikon sisällä aion käydä sen ottamassa. Kertokaas, että tulehtuuko se kieli helposti sen kahden ensimmäisen viikon aikana ja jälkeen ja vaikeuttaako se jotenkin esim. hammaslääkärissä käyntiä? Onko kenelläkään enempää kuin yksi lävistys kielessä? :>
Kiitos!
Kielestä.
4
567
Vastaukset
- nekonekoneko
Joo, mä haluun tietää myös että sairastuuko sitä sitten herkemmin esim angiinaan jos on kielikoru. Ku mulla itselläni on ollut paljon kurkkuongelmia :| Ja mikä olisi hyvä aika hankkia lävistys, kesä...talvi.. vai onko mitään väliä?
- eikä
kertaakaan tulehtunut.kunhan hoidat sitä ensimmäiset viikot hyvin eikä turhaa rasita sitä... sen kun otat pois vaan,ei oo ollu muutaku hyötyä siitä mulla ;)
- Pro
lävistettäessä kieli tulehtuu todella harvoin,kiitos suun omat hoitavat bakteerit.Siis harvoin! Mutta jos kieli tulehtuu,on se erittäin vaarallinen tilanne,ja vaatii ehdotonta lääkärin hoitoa.Joten suosittelen noudattamaan niitä annettuja hoito-ohjeita.Ei sitä huvin vuoksi kielletä sitä pussailua,puhumattakaan muusta.
Laittomuudesta en ole kyllä kuullutkaan,taitaa olla näitä kuuluisia urbaanilegendoja tämäkin.Hammaslääkärissä käyntiä lävistys ei estä,senhän voi aina ottaa (paranemisvaiheen jälkeen) pois siksi aikaa. - mewwy
En mä tosta laittomuudesta mitään ole kuullut, en usko että näin on. Yleisten tietojen mukaan kielilävistys tulehtuu erittäin harvoin, mutta mitä nyt itse on enemmän lukenut ihmisten juttuja jne. niin yllättävän useasti on kyllä koru ärtynyt/tulehtunut. Ei siinä varmaan useimmilla alussa mitään ongelmia ole... itsellä tuli ne sitten myöhemmin. Oli kieli ärtynyt jatkuvasti. Ei haittaa hammaslääkärissä käyntiä. Jos haluavat jotain magneettikuvia ottaa, niin silloin se koruu pitää siksi aikaa ottaa pois tai pitää muovista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16912833
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1545458Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454780Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493689Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392788Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1201955Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1111706Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3661638Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1081538Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361471