Jonkin sortin viestiketjun mitta tuli täyteen, joten avaan sinulle aivan oman vastauksen.
>>Väitit, että Rutherford poltti sikareita.
Näin esitin.
>>Pyysin lähdettä tälle.
Näin kysyit.
>>Et antanut sellaista,
Kyllä annoin hakuohjeen.
>> eikä sitä myöskään löytynyt.
Harmin paikka. Jos haluat löytää viittauksen ainoastaan Vartiotorniseuran julkaisusta, niin ymmärrän pettymyksesi. Aivan samalla tavalla Vartiotorniseuran julkaisuissa vaietaan Rutherfordin despoottisesta öykkäröinnistä sekä avionrikkomisesta.
Valitan, en voi olla enempää avuksi sellaiselle, joka haluaa mieleisiään vastauksia.
Voi hyvä nimimerkki "Utelias"
10
754
Vastaukset
- järki käteen
Miksi joku haluaa kieltää niin päivänselvän asian kuin "Judge" Rutherfordin sikaarien polton? Eihän tupakanpolttoa Rutherfordin aikaan vielä pidetty pahana ja jouluakin vietettiin Brooklynin Bethelissä täysin vapaasti (kuvia noilta ajoilta löytyy aivan tarpeeksi).
Rutherford joi yhtä reippaasti kuin monet Jehovan todistajista tänään. Loppuaikoina alkoholi saattoi jopa tuoda hieman helpotusta erittäin tuskalliseen syöpäsairauteen, johon Rutherford sitten lopulta kuoli. Luin suurella mielenkiinnolla Rutherfordin perusteluja kieltolakia vastaan. Jos jättää pois tutun Jt-retoriikan (odotetaan Jehovaa yms.) ja ilmiselvät ylilyönnit, niin minun on myönnettävä, että "Judge" osasi kirjoittaa myös asiaa. Sittemminhän kieltolaista luovuttiin, niin täällä meillä Suomessa, kuin "Judge"'nkin kotimaassa.
Asiaan liittyvä Vartiotornin artikkeli 1. marraskuuta 1924 löytyy mm. täältä:
http://www.freeminds.org/history/booze.htm
"Since the time of Abel there have been some good men who desire to eliminate evil from the earth. Various methods have been employed..."- Markku_Meilo
>>Miksi joku haluaa kieltää niin päivänselvän asian kuin "Judge" Rutherfordin sikaarien polton?
Kunnon idoli on tietysti mielikuvissa täydellinen.
>> Sittemminhän kieltolaista luovuttiin, niin täällä meillä Suomessa, kuin "Judge"'nkin kotimaassa.
Tuskin kuitenkaan Jehovan tai Saatanan taholta?
Näissä aiheissa on vaikeutena jehovantodistajuuden luoneen Rutherfordin "pyhäinjäännökseen" puuttuminen. Asioista ei saisi kirjoittaa niiden oikeilla nimillä.
Kuitenkin jehovantodiostajille voisi olla opettavaista selvittää esimerkiksi Rutherfordin siunaustilaisuuteen osaa ottaneiden henkilöiden lukumäärä ja henkilöllisyys. Se jos mikä kertoo omaa kieltään Vartiotorniseuran menneisyydestä.
- Tyhmä kyselijä
>>Väitit, että Rutherford poltti sikareita.
Yritin kuukeloida jotain faktaa mutten löytänyt kuin epämääräisiä juoruja.- Markku_Meilo
>>Yritin kuukeloida jotain faktaa mutten löytänyt kuin epämääräisiä juoruja.
Jäät monista muistakin Rutherfordin elämän yksityiskohdista paitsi jos luotat ainoastaan Vartiotorniseuran julkaisemaan materiaaliin. - Tyhmä kyselijä
Markku_Meilo kirjoitti:
>>Yritin kuukeloida jotain faktaa mutten löytänyt kuin epämääräisiä juoruja.
Jäät monista muistakin Rutherfordin elämän yksityiskohdista paitsi jos luotat ainoastaan Vartiotorniseuran julkaisemaan materiaaliin.>>Jäät monista muistakin Rutherfordin elämän yksityiskohdista paitsi jos luotat ainoastaan Vartiotorniseuran julkaisemaan materiaaliin.
Yritin kyllä etsiä kaikesta mahdollisesta netissä olevasta materiaalista. Että saiskos pientä linkkiä tai vinkkiä. - Markku_Meilo
Tyhmä kyselijä kirjoitti:
>>Jäät monista muistakin Rutherfordin elämän yksityiskohdista paitsi jos luotat ainoastaan Vartiotorniseuran julkaisemaan materiaaliin.
Yritin kyllä etsiä kaikesta mahdollisesta netissä olevasta materiaalista. Että saiskos pientä linkkiä tai vinkkiä.>>Yritin kyllä etsiä kaikesta mahdollisesta netissä olevasta materiaalista. Että saiskos pientä linkkiä tai vinkkiä.
Internetin ulkopuolelta kannattaa hakea kirjallisuutta. - Tyhmä kyselijä
Markku_Meilo kirjoitti:
>>Yritin kyllä etsiä kaikesta mahdollisesta netissä olevasta materiaalista. Että saiskos pientä linkkiä tai vinkkiä.
Internetin ulkopuolelta kannattaa hakea kirjallisuutta.vai oletko sarjassamme VTS:n valhehtilijoita??
- Markku_Meilo
Tyhmä kyselijä kirjoitti:
vai oletko sarjassamme VTS:n valhehtilijoita??
Aloita vaikka Pentonin kirjasta "Apocalypse Delayed", siitä löydät viitteitä Rutherfordin aikalaisten kirjoihin, joista tämä asia auennee.
- utelias
(Odotin vastausta useamman päivän, viime päivinä ei ole ollut aikaa.)
Vanhaan ketjuunkin olisi muuten mahtunut vastaamalla edellisen alle.
Jo ennen 'hakuohjeesi' antamista, olin etsinyt kaikkialta netistä. Löysin vain väitteitä. Paras mikä oli, oli ehkä toimittajan kertomus jonka huomasin lopulta fiktiiviseksi. Se oli satu.
Kuule, teit aivan vääriä oletuksia. Kertoo jotain sinusta.
>> Jos haluat löytää viittauksen ainoastaan Vartiotorniseuran julkaisusta > Valitan, en voi olla enempää avuksi sellaiselle, joka haluaa mieleisiään vastauksia.- Markku_Meilo
>>Tuskin huvitttaa käydä taas vähään aikaan palstalla
Tuossa on jotain tuttua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751972Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361698Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81324Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241146Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561142Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 59927
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57912