Mokuliitot: jutut ja totuus?

Täällä saa sellaisen mielikuvan, että suhde ulkomaalaisen kanssa on tuomittu epäonnistumaan ja jokainen ulkomaalainen kumppani ajattelee vain oleskelulupaa ja rahaa sekä ottaa eron heti oleskeluluvan saatuaan.

Miksi sitten lukuisat tuntemani mokuparit (mm. Thai, Vietnam, Intia, Saksa) ovat edelleen yhdessä, vaikka luvat ovat olleet taskussa jo 4 - 11 vuotta?

Onko liikaa vaadittu, jos keskustelu päivitetään todellisuuden tasolle vai missä on vikaa?
2763
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Todellisuus on usein aivan liian arkipäiväistä että se jaksaisi kiinnostaa ketään. Näin ollen täällä, kuten muillakin palstoilla keskustellaan mielellään ääritapauksista ja provoillaan päälle.

Omasta kokemuksestani voin sanoa että ulkomaalaisten kanssa ongelmana ei ole niinkään saada liitto kestämään kuin heidät pysymään Suomessa. Täällä on oikeasti kovin vähän kiinnostavaa tekemistä joidenkin firmojen ja luonnon lisäksi. Ja jos ei ole kiinnostunut marjanpoiminnasta tai kalastuksesta niin mielenkiintoisia hommia löytyy paljon Suomen ulkopuoleltakin (^_^) Mutta aikansa kutakin.

Tämä siis vain omasta kokemuspiiristäni katsottuna. Joka toisaalta on todellisuutta, joskaan ei kokototuus.

Äänestä

siinäpä se seisoo kun on lupa ei tartte sikailla ihmissuhteisa eikä muutenkaan ja jos lupaa ei ole niin se täytyy hankkia keinolla millä hyvänsä.Jos tulee saksasta ero suomeen on pieni, jos tulee kolmannesta köyhästä maasta ja omaa narsistin, epärealistin haaveilijan ja ahneen luonteen niin homman idea ja käytetyt metodit muuttuu oleellisesti ja radikaalisti kyseisten hemmojen hyväksi....ymmärsitkö.Vietnamilaiset sai aikanaan lupia ilman avioitumisia sekä he että thait ovat ahkeria työläiskansoja....niin sanotusti.Tietty on pimpulanpyörittäjiä tms.rikollisuutta joissain määrin joka rodussa.Ja joittenkin maitten kulttuurissa taas enemmän kieroutta asioidenhoidossa.

pääsi ne suomalaisetkin ameriikkaan ja ruotsiin aikoinaan eikö...? erona oli se että sossu ei maksanut tuona aikana...oli pakko tehdä työtä ja työtäkin oli....nyt muutamat käy työssä ja kustantaa noitten toisten ilmaisen hiettömästi saadun elämän ja edut juoksee...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Juhani P. kirjoitti:

Täällä saa sellaisen mielikuvan, että suhde ulkomaalaisen kanssa on tuomittu epäonnistumaan ja jokainen ulkomaalainen kumppani ajattelee vain oleskelulupaa ja rahaa sekä ottaa eron heti oleskeluluvan saatuaan.

Miksi sitten lukuisat tuntemani mokuparit (mm. Thai, Vietnam, Intia, Saksa) ovat edelleen yhdessä, vaikka luvat ovat olleet taskussa jo 4 - 11 vuotta?

Onko liikaa vaadittu, jos keskustelu päivitetään todellisuuden tasolle vai missä on vikaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu