Muistaako kukaan sitä dokumenttia kun se yks tyyppi sai monta kymmentä kiloa maitoa juomalla pois? Kuinka paljon se joi sitä maitoa päivässä ja mitä muuta sai syödä? Onko kukaan kokeillut?
maidolla kilot veks?
misu
5594
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
misu hyvä.....vaikka söisit pelkästään SUKLAATA, päivästä töihin...niin laihtuisit, ja saisit "kilot veks"...älä ota järkeä käteen, vaan pidä se siellä AIVOISSASI!
http://www.notmilk.com
http://home.talkcity.com/ParadiseDr/maidoton/
Ei maito todellakaan paskempi dieettijuoma tai ehkä oikeammin ruokavaliojuoma ole, miksei maitotuotteista voisi koostaa enemmänkin, mm maitorahka etc...
Anyway maidon kaseiini hidastaa vatsalaukun tyhjentymistä, jolloin ylipäätään ravintoaineiden imeytyminen on siis hitaampaa. Näin kylläinen olo pysyy yllä pidempään ja myös verensokeritaso säilyy tasaisempana. Erittäin positiivinen puoli maidossa on sen sisältämä proteiini. Sinällään maidon ravintoaineet eivät ole laadukkaimpia, mutta se on hyvä juoma, vaikka iltapalalla. Itse perustan sille paljon ruokavaliossani silloin, kun on tarkoitus "tiukentaa". Silloin kun bulkataan maito hidastaa vatsalaukun tyhjentymistä liiaksi enkä ehdi 4200 kcal syödä päivittäin.
että runsas proteiinin saanti aiheuttaa kalsiumin poistumista elimistöstä, mistä seuraa osteoporoosi. Maito ei millään tavalla ole ihmiselle hyödyllinen ravintoaine, pahimmat huonon kolesterolin nostajat ovat maitotuotteet. Maito on myös yhdistetty nuoruusiän diabeteksen puhkeamiseen.
Laktoosi-intoleranssi on ihmiselle luonnollinen tila, maito ei kuulu minkään aikuisen nisäkkään ruokavalioon.
Unohdat, ettei riittävästä proteiinin saannista ole haittaa. litrassa maitoa on noin 33 grammaa proteiinia, mikä on esim noin 15 prosenttia omasta päivittäisestä proteiinitarpeestani (aktiiviurheilija, paino 99-100kg). Yleensä ruokavaliot ovat ja dieetit mitä suurimmassa määrin hiilaripainotteisia. Maito on hyödyllinen ravintoaine ja myös ihmiselle. Nykyään on saatavilla vähärasvaisia maitotuotteita, joilla ei kolesterolin kanssa joudu ongelmiin. Väite tältä osin on vanhentunutta ja maidon kulutuksen perusteella puppua. Maidon kalsium korvaa poistumaa, käytännössä tilanne on kuitenkín positiivinen maitoa nauttineiden osalta. Maito on nuoruusiän pääasiallinen kalsiumin lähde länsimaissa. Nuoruusiän diabeteksen puhkeamiseen on suhtauduttava vakavasti. Kysynkin tätä tutulta dosentilta joka on väitellyt aikuisiändiabeteksesta ja suorittaa edelleen tutkimusta aiheesta ulkomailla. Nuoruusiän diabeteksen hoito ennuste on hyvä ja useimmiten siitä pääsee eroon murrosiän jälkeen.
Toisaalta nyt kysyttiinkin maidon sopimista diietiille ja maidolla on ominaisuuksia, mitkä minun tietoni perusteella tekevät siitä hyvin soveltuvaa dieettijuomaa. Kaseiini mahdollistaa kylläisen olon supkalorisellakin dieetillä. Mielestäni miellyttävämpi olla kylläinen kuin nälkäinen. Rasvaton maito on lisäksi vähäkalorista ja sisältää hiilaria ja proteiinia hyvässä suhteessa dieettiä ajatellen. En kylläkään kannata dieettejä, puhun mieluummin ruokavalioista jotka ovat pitkän tähtäimen optimeita.