Voiko pillerit vielä aloittaa, jos kuukautisten alkamisesta on jo 10 päivää? Tiedän, että ehkäisyteho heikko, jos aloittaa myöhemmin. Käytäisimme kondomia seuraavaan pillerilaattaan asti. Pillerithän aloitetaan ohjeen mukaan 1-5 vuotopäivänä. Jos pillereitä ei aloita ensimmäisenä vuotopäivänä, pitää kondomia käyttää lisäksi 7 päivää. Tuleeko siis kierron pitenemisestä haittaa?
Pilleritä on laatassa 21 ja siihen, ku lisää vielä 10pv niin pituudeksi tulee 31pv. Kuukautiset ei ala varmaan edes heti eli kierto olisi 32-33pv. Mitä mieltä olette?
Pilleritä on laatassa 21 ja siihen, ku lisää vielä 10pv niin pituudeksi tulee 31pv. Kuukautiset ei ala varmaan edes heti eli kierto olisi 32-33pv. Mitä mieltä olette?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ehkäisyteho ei ole ainoastaan heikko, sitä kun ei ole lainkaan. Kondomia on todella syytä käyttää aina seuraavan laatan ensimmäiseen pilleriin asti.
Laatan loppupuolella voi tulla tiputteluvuotoa, johtuen juuri tuosta kierron pitenemisestä. Tietysti riippuu siitä, minkälainen kierto sinulla on ennen pillereitä ollut. Monelle 32 päivää ei ole ollenkaan "pidentynyt" aika eli kaikki voi mennä ihan taiteen sääntöjen mukaan.
Summa summarum, voit aloittaa pillerit keskellä kiertoa, kun muistat käyttää muuta ehkäisy ensimmäisen kuukauden (pilleriliuska tauko) ajan.
Mutta mitään järkeä siinä ei ole. Ehkäisyteho on käytännössä nolla, ja kuten edellinen kirjoittaja jo kertoi, saat luultavasti vielä ylimääräistä vuotoa riesaksesi.
Eiköhän olisi viisainta turvautua nyt kortsuun ja aloittaa pillerit vasta ensi kuussa?
Eri asia tietty, jos sinulla on jokin muukin syy pillereiden käytön aloittamiseen - esim. akne tai liian runsaat kuukautiset - ja hoputat siksi aloittamista.
Eli en pelkän ehkäisyn takia aloita vaan hormoniheilahtelujen. Päänsäryt lisääntyneet ilman e-pillereitä ja aknea myös tullut.
No entäpä jos soittaisit terveydenhoitajalle tai lääkärille??? Turha täältä tulla kysymäänkuinka tehdä...!