Evankelisluterilainen kirkko saa puhtaana käteen 66 miljoonaa euroa noista kuuluisista kohtuutomista Fotumin optioista, kertoo Talouselämä numero 34.
Pitääkö kirkko saamiaan miljoonia kohtuuttomina, jos pitää, aikooko se palauttaa kohtuttomaksi katsomansa osuuden? Tai jakaa köyhien käteen?
Jos kirkko aikoo pitää omanaan tuon kohtuuttomuuden, muistutan, että eikö raamatussa ole jotain sanottu ahneudesta...?
Yhdestoista käsky:Älä himoitse lähimmäisesi
2
128
Vastaukset
- mopo.nen
En ole lukenut lehden kirjoitusta, mutta se perustuu varmaan siihen oletukseen että kaikki optionsaajat ovat suomalaisia ja kuuluvat kirkkoon.
Seurakuntalaisten kannattaa olla vain tyytyväisiä, että optionsaajat haluavat kuulua kirkkoon ja osallistua kirkollisveron maksuun, koska tämä keventää muiden maksajien verorasitusta.
Kenelle kirkon pitäisi palauttaa optiorahat? Liliukselle varmaan tarkoitit?
Nythän kirkko tekee merkittävää diakoniatyötä ja siinä nämäkin varat menevät köyhimpien hyväksi. - tämä autto
Olinkin jo aika alhaalla.
On jotenkin toivotonta osoittaa ihmisille raamatun ja Lutherin ero. Ihmisiin on lapsesta asti istutettu katekismuksesta lähtien niin paljon ja ovat niin aivopestyjä kuin olla vaan voivat!
He näkevät Lutherin opit mutta eivät näen sen kirkon tekoja todisteena kaikkeen Jumalattomuuteen jota kirkon piirissä on.
Nojaa.. Nyt voin nukkua kun kirkon pääomat on taatusti hyvissä optioissa =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762134Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361756Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi111479Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2341253Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu611234Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161072Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv59993- 60975
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja103675