Olen hakemassa parin päivän päästä ensimmäisiä pillereitäni, ja olen täällä lueskellut palstaa. Jotenkin olen saanut sellaisen kuvan, että Yasmine -merkkiset pillerit eivät tunnu sopivan kenellekään. Miksi kaikilla sitten on niitä? Voin kai sanoa gynekologilleni heti kättelyssä etten halua sen merkkisiä pillereitä....?
Yasminet huonoja pilsuja?
Nainen vm. -84
91090
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
kaikkiin edellisiinkin kysymyksiin oo vastattu, että riippuupi ihan ihmisestä, eikä sivuoireita voi yleistää.
Itelle määrättiin just sama merkki, ja odottelen kovasti, millasia oireita tulee, JOS tulee. Terkkari sanoi yasmineita määrättävän nyt eniten, just yleisen käyttötyytyväisyyden takia. Ja koska niitä määrätään eniten, niin tokikin myös niitä, joille pillerit EI sovi, mahtuu joukkoon enemmän. Sama riski on siis saada oireita, valkkasitpa minkä merkin tahansa. Ite on kokeiltava, mikä toimii. Tämä on tällainen maijameikäläisen mielipide, ehkä joku tietävämpi neuvoo toisin?
Siis kaikkihan on yksilökohtasta. Mulla on ollu yasminet nyt kohta vuoden eikä ole ku positiivista sanottavaa siitä. Kuukautiskipuja ei ollenkaan enää, kuukautiset lyhentyny kolmeen päivään ja kaikki hyvin. Painoa tosin on tullu 3kg.. Mutta eipä juurikaan haittaa. Mutta niinkö on sanottu, kaikille ei sovi sama..
Täällä ihmiset enemmän kysyvät apua ongelmiinsa. Harva tänne tulee kertomaan kuinka "se ja se pilleri sopii niin hyvin". Siksi varmasti suurempi osa viesteistä koskee ongelmia joita pillereiden kanssa on tullut. (oletan että kysymysten kommentoijista, myös suuri osa on kokenut joskus jotain ongelmia kun on tälle palstalle eksynyt, voi olla toisinkin)
mä ajattelin just ottaa yasminit uudelleen käyttöön,pidin vuoden tauon ja akne palas.. nyt on pakko alottaa ne uudelleen! Akne on tuplasti pahempi mitä se koskaan on ollu,enkä koskaan hakenu pillereitä akneen,nyt näemmä sekin pitää tehdä..
oli myös muita huonoja sivuvaikutuksia. Masennusta, mielialojen vaihtelua ja joka hemmetin viikko piti itkee pillittää. Toivon lujasti,että ne ei palaa. myös vaaka näytti huippulukemia ja lukemat on nyt normaalit (samoissa ollaan kun aloitin)..
tota noin.yasminet on siinä mielessä huonoja että ne poistavat todella paljon nestettä kehosta..mulla oli ensimmäiset pillerit juuri näitä yasmineita ja sitten tulinkin kovin huonovointiseksi ja alkoi väsymys..jatkuvaa väsymystä kokoajan, ei jaksanut yhtikäs mitään.ruvettiin sitten miettimään että mikäs mättää ja menin lääkärin vastaanotolle jossa selvisi että yasminet poistaa hirveästi nestettä kehosta.eli väsymys johtui niistä.koska kehoni kuivui niiden poistettua nestettä ja silloinhan ei mitään oikeen jaksakkaan..
Juuri kirjoitin tuonne muualle kun tyttöystäväni oli vuosi sitten käyttänyt Yasmineita 4kk niin tuli raskaaksi.
Mitään ei ole kaduttanut se kun päädyttiin aborttiin. Poliklinikan lääkäri sanoi että hänellä oli silloin viime aikoina kaikki e-pillereitä syöneet ja raskaaksi tulleet naiset syöneet Yasmineita..
Yasminethan kehutaan olevan markkinoiden vähähormonisimmat pillerit, ja niitä määrätään usein ensimmäisiksi pillereiksi. Minulla on pieni teoria siitä, miksi kaikki e-pilleriraskaukset ovat sattuneet Yasmineiden kanssa:
a) Hormoonipitoisuus ei ole riittävä estämään raskautta, tai
b) Nuoret naiset jolle Yasminet määrätään eivät syö niitä oikein, ja ehkäisyteho laskee sen takia.
Mitäs mieltä sinä olet näistä teorioista? :)
Kyllä niiden hormonimäärät on riittävät. Ne on tarkasti testattuja ennenkuin on päästetty markkinoille. Syy on käyttäjissä. Siis kun ne usein juuri määrätään aloittelijoille, he eivät osaa käyttää niitä.
ite oon kans yasmineita käyttänyt,enkä ole tullut raskaaksi, vaikka kaiketi mulla olis vielä ollu isommat todennäkösyydet sille,ettei hormonit riitä,kun on ylipainoa ylitse sen sallitun...
Uskoisin kanssa,että siksi yasminien käyttäjillä on eniten raskauksia, koska niitä lykätään nykyään tyyliin jokaiselle tytölle, ja nämä pikkutytöt eivät tietenkään osaa sitten niitä aina välttämättä oikein käyttääkkään.
Joten, eniten käyttäjiä, eniten vahinkoraskauksia, loogista?!