-Tervehdys nuoret! Tekeepi mieleni sohaista itsekin tänne sinkkupalstalle "kaiken nähneenä" ja vuosien kypsyttämänä.Monimutkaista näyttää olevan tuo puolison löytyminen omillekin lapsille.Vain yksi koko katraasta on avioliiton auvoiseen satamaan onnistunut purjehtimaan ja silläkin merellä oli välissä muutama myrsky.
-Eipä kunnon tytöt ole löytäneet tuota minun nuorimmaistakaan,vaikka ihan hyvä poika on.Ei juo,ei polta,ei ole "rietastellut" kenenkään kanssa,kristillinen arvopohja,pukeutuu hyvin ja trendikkäästi,taitaa kotityöt asunnossaan,käy kuntosalilla,lenkkeilee.....Lienee se suurin este sitten,ettei ole rikas ja tällä hetkellä työtön(syyskuusta lähtien).-Kovin monimutkaisia nämä asiat ?- Ystävän ja puolison löytäminen taisi olla "ennenvanhaan" jotenkin yksinkertaisempaa?- Sydämestäni toivon kaikille sinkuille sen OIKEAN LÖYTÄMISEN ILOA!
-Eipä kunnon tytöt ole löytäneet tuota minun nuorimmaistakaan,vaikka ihan hyvä poika on.Ei juo,ei polta,ei ole "rietastellut" kenenkään kanssa,kristillinen arvopohja,pukeutuu hyvin ja trendikkäästi,taitaa kotityöt asunnossaan,käy kuntosalilla,lenkkeilee.....Lienee se suurin este sitten,ettei ole rikas ja tällä hetkellä työtön(syyskuusta lähtien).-Kovin monimutkaisia nämä asiat ?- Ystävän ja puolison löytäminen taisi olla "ennenvanhaan" jotenkin yksinkertaisempaa?- Sydämestäni toivon kaikille sinkuille sen OIKEAN LÖYTÄMISEN ILOA!
Vastaukset 7
Vanhimmat
äiti tietää poikansa rietasteluista? Niitä ei kuule aamukahvipöydässä aidille kerrota, varsinkaan kovin kristilliselle äidille. Voisit yllättyä, jos tietäisit.
-Niinpä.Kukapa tuon tietää kaiken totuuden.-Jälkikasvuni on toki itse vakaumuksensa valinnut ja moraalisen elämäntapansa.
Ei ne tytöt tule salilta lenkiltä tai kotoa hakemaan. JA sit kun toinen ei vielä väen vänkään varmaan tuppaudu naisten seuraan niin mistäs ne tytöt tietää että iskepä juuri se. Etenkin kun eivät onnettomat uskalla lähestyä oikeastaan ollenkaan yhtäkään miestä. Vaan suhtautuminen alunperinkin on jo varautunutta miehiä kohtaan.
Elä niiden kanssa siinä sitten kristillisesti
-Tuo oli hyvä huomio.Kiitos! -Jäi mietittävää....
Onko avioliitto enää "auvoinen satama", niinkuin se ennen oli?
Jos poika ei juo, ei polta, ei "rietastele", pukeutuu hyvin ja trendikkäästi, omaa kristillisen arvopohjen et cetera... onko hän hyvä poika? Onko hän näistä syistä automaattisesti hyvä poika? Vaan jos hän on työtön, mahtaako hän olla tässä ajassa ei-hyvä poika?
Onko sitä OIKEAA enää olemassa kenellekään missään milloinkaan, vai olisiko katsantokanta elämään ja ihmisiin muuttunut jollain tavalla? Onko sen löytäminen a) löytämistä ollenkaan b) iloa?
Ystävän ja puolison löytäminen on totta tosiaan monimutkaisempaa kuin ennen. Elämä ylipäätään on niin paljon monimutkaisempaa kuin ennen. Näyttää se olevan monimutkaisempaa varttuneemmillekin siinä missä nuoremmillekin. Ei keski-ikäinen harmaa pääministerimmekään ole turvassa elämän monimutkaisuudelta. Nykyään mikään ei ole varmaa, niinkuin ennen oli: Elämänkumppanin saaminen ei ole varmaa, työpaikan saaminen ei ole varmaa, valtion viran vakituisuus ei ole varmaa, työpaikan vakituisuus ei ole varmaa, talven tulo ei ole varmaa, naapurin uskonnollinen vakaumus ei ole varmaa, naapurin seksuaalinen suuntautuneisuus ei ole varmaa, evankelis-luterilaisen kirkon valta-asema ei ole varmaa, eläkkeen maksu tämän päivän nuorille aikuisille 30-40 vuoden kuluttua ei ole varmaa, ennen oli ennen, nyt on nyt! Tulevaisuudesta vielä puhumattakaan.
Erittäin hyvin sanottu.
Ei pojalla ole kauheasti mahdollisuuksia tyttöihin tutustua jollei se käy viikonloppuisin bailaamassa ja ryyppäämässä. Siellä ne suhteet nykyään saavat alkunsa.
Valitettavasti näin. Varmaankin sinun nuoruudessa asiat olivat erilailla. Oli lavatansseja yms. joissa saattoi raitiskin poika tyttöihin luontevasti tutustua.