Vai suuntaavatko he nyt todistuksensa entisiin Itöblokin maihin.
Jehovan Todistajia liikkuu vähemmän kuin ennen
Monelta on kai usko kadonnut.
10886
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
onneksi yhä useampi "kiinnostunut" uskaltaa ennen mielenhallintaan joutumista ottaa selvää totuudesta vartiotornin takaa. Koko Jt-kultti tulee kaatumaan, tämä on profetiani.
>>>Koko Jt-kultti tulee kaatumaan, tämä on profetiani
ajan kulua. Vastaukseni oli kärjistetty, mutta alamäkeä on jt-kultille tulossa ja siitä on jo pikkasen näkynyt "merkkejä".
"alamäkeä on jt-kultille tulossa ja siitä on jo pikkasen näkynyt "merkkejä"
Jos tuolla "jt-kultilla" tarkoitat Jehovan todistajia niin kehoittaisin näin ensin aluksi ottamaan selvää mitä tarkoittaa sana "kultti" ennenkuin moista käytät!
Toisekseen kehoittaisin ottamaan yhteyttä johonkin esiasteen opettajaan joka voisi opettaa alkeita laskuopissa. Jos nimittäin noin 5000 henkeä plussaa on sinun laskuoppisi mukaan pikkasen alamäkeä, niin jossain kohti on laskuoppi jäänyt opettelematta! Tai sitten se mäki teillä päin on ylösalaisin!
>>Jos nimittäin noin 5000 henkeä plussaa on sinun laskuoppisi mukaan pikkasen alamäkeä,
Tuon kokoluokan miinus on Jehovalle plussaa:
1997-2004 Japanissa kastettiin 45230 henkilöä. Samanaikaisesti Japanin julistajahuipun kehitys 1997-2004 on 3108 julistajaa miinuksella.
Vartiotorniseura suhtautuu tähän kehitykseen riemulla, onhan Jehova siunannut tuon jäsenmäärän laskun:
”Luodaanpa sitten silmäys Japaniin. Ennen toista maailmansotaa tuossa maassa oli satakunta Valtakunnan saarnaajaa. Sodan aikana raaka vaino harvensi heidän rivejään, ja sodan lopussa oli enää muutamia todistajia hengellisesti ja fyysisesti elossa (Sananlaskut 14:32). Nuo harvat nuhteettomuutensa säilyttäneet julistajat olivat totisesti iloisia, kun he saattoivat vuonna 1949 toivottaa tervetulleiksi ensimmäiset Gilead-koulusta Japaniin määrätyt 13 lähetystyöntekijää. Nämä lähetystyöntekijät kiintyivät nopeasti innokkaisiin ja vieraanvaraisiin japanilaisveljiinsä. Noin 50 vuotta myöhemmin, vuonna 2003, Japani raportoi 217 508 julistajan huipun! Jehova on siunannut runsaasti kansaansa tuossa maassa.! (Vartiotorni 1. tammikuuta 2004 sivu 15)
Mihin perustat näkemyksesi? Onko sinulla joku luotettava tapa mitata ko. asiaa?
Minun luonani ei ole yli 1,5 vuoteen käynyt yhtään jt-ihmistä.
Asun kerrostalossa aika pienessä kaupungissa, joten varmasti olen jonkun jeppulan (j) alueella. Eipä vaan ole kukaan soitellut. Saattaa tietysti johtua tästä erotetun maineestani. Mutta eipä ole vanhimmatkaan kyselleet takaisin vaikka "valtakunnan palveluksessamme" oli muistaakseni sellainen ohje että käytäisiin välillä "moikkaamassa".
Omalla asuinalueellani ei ole pariin vuoteen näkynyt kenttäilijöitä. Aikaisempina vuosina tänne muutettuamme tässä kävi useinkin todistajia ovikelloa soittamassa.
Kun pihalla on auto ja pääsääntöisesti olen päivisin kotona niin ihmetyttää miksi kukaan ei ole käynyt kyselemässä.
Vai kierretäänkö ne pihat, joissa on auto? Onhan huomattavasti helpompaa kulkea kentällä jos ei tarvitse tavata ihmisiä. Voi keskittyä rupattelemaan keskenään.
Olen kuullut jt:ien kertovan, miten antoisaa on kentällä käyminen, vaikka kenenkään kanssa ei tule edes keskusteltua.
Voitko sinä fger kertoa, mikä siinä tapauksessa on antoisaa?
Ja kerrotko myös minulle (joka olen varustettu vain yksinkertaisella naisen logiikalla), että JOS pitää raportoida aika joka on käytetty "hyvän sanoman julistamisessa", niin MIKSI raportoida aikaa joka kuluu kadulla kävellessä?
Minun logiikkani mukaan pitäisi raportoida nimen omaan SE AIKA ja ne hetket jolloin TODELLA jonkun ihmisen kanssa ollaan kontaktissa - keskustellaan siis.
Mitä tarkoitusta palvelee tietää sitä kuinka kauan kadulla on kävelty ketään tavoittamatta?
Siskoni saattaa olla monta tuntia kentällä juttelematta kenenkään muun kuin "parinsa" kanssa. Hän laittaa tunnit siitä kuukausiraporttiin.
Mitä merkitystä SINULLE on tietää vaikkapa noista sisareni "ei kenellekään julistamiseen" käytetyistä tunneista?
Kuka raporteista saa iloa ja millaista?
Aavistan kyllä, että ilman raportointia, ihmisten "taakoittamista" ja kuria ote lipsuisi ja tienraivaus vähenisi monilla merkittävästi.
Mutta saattaisi olla jopa niin, että määrän vähetessä laatu paranisi ja vain ne, joilla on todellinen halu tehdä kenttää - sitä tekisivät.
Myös "kuvitteelliset tunnit" häviäisivät raporteista.
Kuinka suuren osan tunneista luulet olevan keksittyjä? Mitä merkitystä niillä on sinulle?
Hyvänen aika, etkö tiedä ketään joille niillä on todellista merkitystä. Ketkä ovat ne jotka eritoten raportteja suurennuslsilla lukevat? Suurin mielenkiinto raportista näyttää lohkeavan Ex:illä.
Tuo on eräs tapa raportoida, Voisi tietenkin pelkän puhumisajankin raportoida, ei sitä kukaan kiellä. Kun kuitenkin tuolla tyylillä on päätetty raportoida, niin silloin tunnitkin ovat suhtkoht vertailukelpoisia. Jos raporteista pannaan merkille, että esimerkiksi raamatun tutkistelut ovat olleet laskussa, siihen puoleen kiinnitetään huomiota, antamalla esim. torstain kokouksessa käytännön ohjeita raamatun tutkistelujen aloittamiseen.
Nyt suomessa taitaa tutkistelut olla tämän rapsan mukaan nousussa. Raporttien ansiosta asioihin voidaan nopeasti kiinnittää huomiota ja tehdä tarvittavia muutoksia.
>>>Omalla asuinalueellani ei ole pariin vuoteen näkynyt kenttäilijöitä