onko kenelläkään kokemusta sellaisesta, että voiko laivan keinutus aiheuttaa huimausta vielä 3 päivän jälkeen siitä kun risteily on päättynyt? Olin pe-su laivalla ja se keikkui melkoisesti. Minulla on taipumusta matkapahoinvointiin ja tämän lisäksi pelkään laivalla oloa.. matkan puolivälissä ´maissa käynnin jälkeen alkoi huimaus joka jatkuu vieläkin, kolmen päivän jälkeen ja korvissa on tunne että ne ovat lukossa.
huimauksesta ja laivalla olosta
huimusta
4919
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Joo, mua huimaa kanssa laivareissun jälkeen vajaan viikon ajan. Ei ole kiva kun vielä maissakin keinuttaa :( Kärsin itse myös matkapahoinvoinnista, joten ehkä tuolla pahoinvointitaipumuksella ja "jälkihuimauksella" on jokin yhteys? Esim. herkkä tasapainoelin tai jotain? Lisäks myös minä pelkään laivaa, kuten muitakin suljettuja paikkoja. Tuo pelko taas ei ainakaan helpota matkapahoinvointia.
uskoisin, että kyllä se sun huimaus loppuu itsestään ajan kuluessa :) Ilkeä vaivahan se on mutta ei kai sitä auta kun kestää aikansa. Vai tietääkö joku millä tuota jälkihuimausta voisi helpottaa?
Onko sinullakin tuo jälkihuimaus ihan jatkuvaa sen vajaan viikon?
jälkihuimaus on lähes jatkuvaa tuon vajaan viikon ajan. Huimaus tavallaan "hiipuu pois", eli on parina ekana päivänä laivareissun jälkeen pahimmillaan ja sitten siitä viikon kuluessa katoaa kokonaan.
Joka hetki tuolla viikolla en jälkihuimausta huomaa, eli nukkumaan pystyn ihan normaalisti ja esim. töitä tekemään. Mutta kävellessä huimaus tuntuu pahiten, pitää joskus ottaa tukea kaverista kun niin heittää.
Tuon jälkihuimauksen, ja osin matkapahoinvoinninkin takia olen joutunut jättämään laivareissut vähemmälle viime vuosina :(
Olen itsekin kärsinyt samasta huimauksesta. Se kesti viikon ja oli todella inhottavaa. Yhden yön kestävien risteilyiden jälkeen tuota ongelmaa ei ole ollut, vain sen kahden yön risteilyn jälkeen. Sitä varmaan jotenkin altistuu keinutukselle niin pitkäksi aikaa, ettei tasapainoelin "pysy kärryillä"..