En tiedä onko oikea foorumi mutta monella on varmaan kokemuksia kun varsinkin syyskelillä peset ja puunaat autosi puhtaaksi ajon jälkeen niin kuinka ollakkaan on mirri käynyt tepastelemassa ja istuskelemassa konepellillä kuraisilla töppösillään!Ja mikä parasta jostakin säikähtäneenä tassut tyhjää sutien lähtenyt "lämpöiseltä lepopaikaltaan" karkuun,on meidän autossa ainakin komeat viirut todisteena.Onneksi on jo vanhempi auto mutta kuitenkin,kissat on mukavia mutta tuo pitäisi kitkeä kyllä pois,aikaisemman kollin sain opetettua kun laskin nurkan takaa vesiletkulla kaivokylmää vettä korville jo tokeni! Onko muilla muita konsteja ollut käytössä,tietysti uppiniskaisemman vois ampua mutta kun lapset tykkää ja onhan se tavallaan "perheen jäsen"!
Kissa konepellillä!
Mazda mies
101965
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Joo mulla on maalissa tosi komeet naarmut konepellillä, ei ollut kyllä minun kissa vaan toisen kerrostalossa asuvan ja ei sillä olis ollut mitään asiaa olla irtonaisenakaan.
Kaiken lisäksi vieressä kulkee metrorata ja muutenkin kivasti liikennettä, niin en kyllä itse pitäisi mitään kotieläintä irti täällä.
naapurin mirri tykkäs kans istuksia mun autoni pellillä mut eipä tullu sen jälkeen kun hieroin halkastua valkosipulin kynttä konepeltiin.. ei mikään mukavin haju kissankaan mielestä.. :-)
sprayta mitä voisi hajuksi suihkauttaa siihen. Olisi vamaan siistimpi kuin joku valkosipuli ja helpompi pitää mukanakin "ei kiinnitä huomiota, kun ei haise sitten itse sille sipulille"
Ota kuva kun kissa on kone pellillä ja myös jäljistä.Ihan varmuuden vuoksi.
Kannattaisi soittaa omistajalle, että "nyt olisi
pesu/vahaus hommia tiedossa."
Paikalliselle terveys tarkastajalle voisi ilmoittaa.
Jos ei se tästä tokene, niin kissalta on otettava
nirri pois ihan huomaamattomasti.
Mummon nitroilla on hyydyttävä vaikutus...
ottaa talteen ja viedä kunnan pitämälle eläintarhalle näitä löytyy lähes joka kaupungista ja ilmottaa vaan, että pyörinyt pihalla eikä tiedä omistajasta mitään. Parikertaa, kun omistaja joutuu sen hakeen niin eiköhän tule selväksi, että se irti saa ulkona kuljeskella, kun se lysti maksaa
Liiketunnistin-->akkulaturi-->äänitorvi. Ei vielä toteutettuna, mutta osat hankittuna. Eli kun kissa kiipeää auton päälle reagoi liiketunnistin. Akkulaturi pukkaa virtaa äännitorveen, joka on lähellä kissaa.
Voit uskoa että kissalla tassut sutii kun se kuulee töötön,voi sitä maalipintaa sen jälkeen.
Missä kulkee miehen raja? Koiran ja kissan välissä, jos valittaa naapurin koirasta, pidetään miehenä, mutta, jos valittaa naapurin kissasta, niin valittajaa ei pidetä miehenä.
Totta on, jos ammut naapurin kissan tai koiran seuraamukset on aivan erilaiset vaikka vahinko olisi samanlainen,mutta samaa mieltä että kissat pois konepelliltä!
maalia naarmuttanut, mutta millä saa tassun jäljet pois lasista??? normi autopesu ei meinaan riitä.