Kuinka helposti tuollaisen kovalevyllisen soittimen saa rikki kun flasheja mainostetaan niin kovin kestävinä. Onko esim. juostessa mahdollista rikkoa kovo tärinällä vai alkaako vain "pomppia" kuten cd?
Kovalevyn kestävyys
amio
3446
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
En usko että menee juostessa hajalle (ja takuu on olemassa), ja mikäli tekniikkaa oikein olen ymmärtänyt ei pitäisi edes "pomppia".
Toisaalta, voisin kuvitella helposti että kovalevy hajoaa siitä, että soitin putoaa juostessa lähimpään katukivetykseen.
Jos puhut kovalevystä niin miksi puhut myös kovosta? Kova se on ja kovo on ihan muuta... No, se siitä. Tuli mieleen että kovalevysoittimia pidetään kai arkoina tärinälle mutta vaaraa ei kai ole silloin kun lukupää on pois levyn päältä eli parkkeerattuna levyn viereen missä se on kun laitetta ei käytetä, näin olen käsittänyt? Eikö soitinta voisi tehdä sellaiseksi että siinä olisi vaikka puolengikan tai yhden gikan puskurimuisti ja sen kun lataisi täyteen musaa ja sen jälkeen kovalevy menisi "nukkumaan" ja ei olisi alttiina tärinälle ja kolauksille. Tuollaisesta "puskurimuistista" kuuntelisi aika kauan ja voisi huoletta hölkätä tms. samaan aikaan.
Applehan jopa suosittelee iPodia hölkkäämiseen mutta taas Creatiee ei omia kovalevyllisiään taas lainkaan. Mikä ero niissä sitten lienee.