Ei Suomessa

ole mitään työvoimapulaa, on vain halvan työvoiman pulaa...
5415
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kohta ei ole enää pulaa halvasta työvoimasta. Demarivetoinen orjatyölaki siirtää aimo kasan työttömiä pakolliseen täyspäivätyöhön 570 euron kuukausikorvauksella.

Perästä seuraavat ne nyt-työlliset, joita aletaan vähentää kun ilmaiseksikin työväkeä saadaan.

Äänestä
  • Eiähn ne Demarit sitä halpatyötä kannata vaan kepulaiset ja kokoomus. Kuka se puhuu kansalaispalkasta ja sillä tehtävästä vastikkeesta työtä? Demarit on duunareita itse!

    Äänestä

Katsele ympärillesi.
Ammattitaitoisia henkilöitä haetaan melkein alalle kuin alalle. Osaajista on todellinen pula.
Työttömyyttä ei ole se, että ammattitaidottomalle tai asennevammaiselle ei löydy hyväpalkkaista työtä.
Työttömyyttä on se, että hyvän ammattitaidon ja työkyvyn osaavalle, tuottavalle henkilölle ei ole töitä tässä maassa.
Jokaisen velvollisuus on itse huolehtia omasta ammattitaidostaan
Sossu ja muut yhteiskunnan tukirakenteet hoitavat ne poloiset jotka eivät halua/pysty/ työelämään täysipainoisesti.

Äänestä
  • "Työttömyyttä ei ole se, että ammattitaidottomalle tai asennevammaiselle ei löydy hyväpalkkaista työtä."

    Kuinka paljon työttömissä on asennevammaisia tai ammattitaidottomia ihmisiä? Kuinka paljon on työpaikkoja, joihin ei ole ammattitaitoisia ihmisiä tarjolla?

    Älä missään nimessä sotke omaa MIELIPIDETTÄSI totuuteen! Esitä vaikkapa jotain tilastotietoa tms. ja kerro mistä se on peräisin. En halua kuulla enää sanaakaan kenenkään tuulesta temmattuja mielipiteitä, vaan haluan nähdä oikeaa tutkimustietoa!

    Äänestä

  • Hmm kirjoitti:

    "Työttömyyttä ei ole se, että ammattitaidottomalle tai asennevammaiselle ei löydy hyväpalkkaista työtä."

    Kuinka paljon työttömissä on asennevammaisia tai ammattitaidottomia ihmisiä? Kuinka paljon on työpaikkoja, joihin ei ole ammattitaitoisia ihmisiä tarjolla?

    Älä missään nimessä sotke omaa MIELIPIDETTÄSI totuuteen! Esitä vaikkapa jotain tilastotietoa tms. ja kerro mistä se on peräisin. En halua kuulla enää sanaakaan kenenkään tuulesta temmattuja mielipiteitä, vaan haluan nähdä oikeaa tutkimustietoa!

    .. hakea vapaita paikkoja netistä, työvoimatoimistosta, lehdistä ?
    Valitettavasti esimerkiksi palvelualoille ei voi ottaa töihin ketä tahansa. Suurella osalla kun on tuo ase......... Haluatko itse saada huonoa palvelua ?
    Ravintolassa, kaupassa, virastossa.
    Ase.......... näkyy valitettavasti täälläkin monissa kirjoituksissa.
    Reilu ja rehellinen työ kunniaan ja ahkeruudesta kunnon provikka !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mimmi kirjoitti:

ole mitään työvoimapulaa, on vain halvan työvoiman pulaa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu