en oo ite mikään läski 175cm 69kg mutta haluisin silti laihtua pari kiloa..Ymmärrän hyvin ylipainoisia ihmisiä koska kummatkin vanhempani ovat todella lihava..Mullakin on tosi herkkä taipumus lihoa..ihmettelin ku jossain sanottii että sais syödä 7 suklaalevyä niin lihois kilon, mutta mulla toi ei tod. pidä paikkaansa..mulla on tosi hidas aineenvaihdunta ja jos söisin silleen kun jotkut tosi laihat kaverini( joka päivä roskaruokaa, ja karkkia) olisin alle viikossa ylipainonen!!! mä pyrin syömään terveellisesti ja karkkia syön korkeintaan kerran viikossa.. liikun 5 kertaa viikossa, tunnin verran... LAIHAT ÄLKÄÄ ARVOSTELKO LIHAVIA KOSKA SE JOHTUU AIKA PITKÄLTI GEENEISTÄ ETTÄ LIHOOKO VAI EI!!!
LAIHAT EI TAJUU!!!
normaalipainoinen
4706
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Niin, onhan se geeneissä tuo taipumus lihoa mutta paljon vaikuttaa myös se, MITEN syö.
Mulla on ollu nykyään tapana syödä monta kertaa päivässä pieniä annoksia niin eipä ole paino moneen kuukauteen noussut, päin vastoin!
Uskon, että jos jo lapsillekin opetettais oikeanlaiset ruokailutottumukset niin ei ois niin paljon syömishäiriöitä ja ylipainoa.
Ei riitä, että syö terveellisesti ja monipuolisesti liikkuu, koska ne kertyneet kalorit on vaikeampi saada pois sillä konstilla vaikka muutenhan liikkuminen on terveellistä.
Itse tulee harvemmin liikuttua, mutta paino on silti tippunut - oikean ruokavalion ja ruokailukertojen (n.3 - 5 krt/pv) yhteisvaikutusten ansiosta.
Lisäksi syön vitamiineja ja hivenaineita ja vatsa toimii PALJON paremmin kuin aiemmin.
Muistan myös juoda vettä useita kertoja päivässä.
On totta että geenit vaikuttavat asiaan mutta niidenkään vaikutusta ei pidä yliarvioida!
Kyllä se syy löytyy niistä syömistavoista loppujenlopuksi. Vaikka joku söisi joka päivä roskaruokaa ja on silti laiha se riippuu myös hänen muusta kulutuksestaan. Eräs ystäväni on samanlainen "malliesimerkki" miten syödään epäterveellisesti ja on laiha silti. miksikö?
Koska hän ei syö mielettömiä määriä, saattaa vetää aamulla ja päivänmittaa namuja mutta ei se niitä kiloa syö sentään. eli ruokailu rytmikin on ihan perseellään.
Kilpirauhasen vajaatoiminta on suuri lihomiseen vaikuttava tekijä. Mutta onneksi siihenkin on lääkkeet. Siitä kärsii harvat, mutta minusta niidenkään ei pitäisi valittaa että minusta ei voi tulla ikinä laihaa kun on tää sairaus jne.
Mutta! vähän lihaksikas onkin paremman näköinen kuin laihatikku-ukko! (monen mielestä)
Ja tässä linkissä:
http://www.bodybuilders.com/jenny.htm?femalemuscle.com
on elävä esimerkki, hän kärsii vaikeasta kilpirauhasen vajaatoiminnasta mutta pystyy pitämään itsensä kunnossa treenillä ja ruokavaliolla. että älkää valittako läskeistä geenejä sun muita vaan tehkää asialle jotain kerta voitte.
Toisilla on kroppa joka polttaa tehokkaammin. Me jäädään eloon sitten kun tulee nälänhätä. Nyt se kyllä lihottaa. Kumminkin se on tuo ruoka joka lihottaa. Täytyy tietää mitä voi syödä ja olla kontrolli. Weight Wise -menetelmän avulla opin näkemään missä mennään . Hyvä apuri.
Meille muille taitaa riittää näkemiseen optikolla käynti.