Olen merkille laittanut, kuinka jotkut avoimesti täällä liputtavat eroamisen puolesta!
Tätä palstaa lukee varmaan sellaisia, jotka ovat omassa avioliitossaan kriisissä. Sitten jotkut hehkuttavat lähtemisen puolesta, kuinka ei kaduta ja ihanaa yksin elämä on...
Mikä on hehkuttajan vastuu? Jossakin perheessä voi olla pieniä lapsia ja tiedä vaikka konstit löytyisi, että perhe pysyisi kasassa. Mistä tietää, joku epävarma saattaa lähdölleen saada täältä rohkaisua!!!Ei sellainen, jos muille omaa sontaa tarjoaa, ole mikään ratkaisu ongelmiin toisen kohdalla! Täällä tarjotaan helpointa konstia, nosta kytkintä...
Vai onko vaikea lähtijän tunnustaa muille, ennen kaikkea itselle, paskaan polkaisin kun eron otin...Mikä kasvupaikka ihmisenä kriisissä meni eron myötä ohitse, että humahti!
Rohkaiskaa ihmisiä pysymään aviossa ja hakemaan apua ongelmiin!!!
Tätä palstaa lukee varmaan sellaisia, jotka ovat omassa avioliitossaan kriisissä. Sitten jotkut hehkuttavat lähtemisen puolesta, kuinka ei kaduta ja ihanaa yksin elämä on...
Mikä on hehkuttajan vastuu? Jossakin perheessä voi olla pieniä lapsia ja tiedä vaikka konstit löytyisi, että perhe pysyisi kasassa. Mistä tietää, joku epävarma saattaa lähdölleen saada täältä rohkaisua!!!Ei sellainen, jos muille omaa sontaa tarjoaa, ole mikään ratkaisu ongelmiin toisen kohdalla! Täällä tarjotaan helpointa konstia, nosta kytkintä...
Vai onko vaikea lähtijän tunnustaa muille, ennen kaikkea itselle, paskaan polkaisin kun eron otin...Mikä kasvupaikka ihmisenä kriisissä meni eron myötä ohitse, että humahti!
Rohkaiskaa ihmisiä pysymään aviossa ja hakemaan apua ongelmiin!!!
Vastaukset 12
Vanhimmat
...asiat ehkä saadaankin ratkaistua keskustellen tai vaikka pariterapiassa.
Mutta jos mies on tyranni, hakkaa vaimoaan ja pitää koko perhettään pelossa, niin KYLLÄ - kannustan lähtemään!
Henkka! Tätä olen ihmetellyt. Miksi heti tarjotaan ja turvaudutaan eroon, jos menee sukset hiukan ristiin? Miksi kukaan ei enää halua yrittää???
exäni vuodatti pahaa oloaan jollain tällaisella palstalla. minulle ei puhua pukahtanut mitään.
Ero tuli täytenä yllätyksenä. Toki ongelmiakin oli, mutta en todellakaan tiennyt, että mieheni kaavaili mielessään eroa. Ongelmat olivat minun mielestäni sellaisia, että niistä olisi selvitty; lähinnä vieraantumista, pienten lasten aiheuttamaa väsymystä yms.
kauhea hoppu oli miehellä erota ja myöhemmin selvisi, että heti eron jälkeen alkoi seurustella.
Ja vielä myöhemmin selvisi, se että oli pyörinyt näillä eropalstoilla etsimässä "apua". Ja löytyihän sitä oikein roppakaupalla. Tämä uusi tyttöystävä pyöri samoilla sivuilla ja sitä kautta tutustuivat. Taisi löytyä joku, joka ymmärsi "pahaa oloa" ja ymmärsi, miksi täytyy lähteä, vaikka vaimossa ei sinänsä ole mitään vikaa. (yhdessä vaiheessa sanoi, että minussa ei ole sinänsä mitää vikaa...)
En nyt sinänsä syytä erosta näitä palstoja, mutta ihmetyttää kuitenkin.
Kun itse aloin käydä näillä palstoilla, aloin törmätä tuttuihin lauseisiin, joita exäni viljeli selittäessään eron syitä.
mm."meillä on vain yksi elämä", "olemme kuin sisko ja veli" pari mainitakseni.
Voi kun alko tuntua jutut täältä niin tutuilta.
Ei täällä nyt aivan heppoisin perustein eroa ehdoteta. Erittäin monesti on ehdotuksia suhteen kunnostamiseen, mutta jos toinen osapuoli on väkivaltainen, alkoholisti, psykopaatti, pettäjä ja toisen voimat selvästi ovat loppuneet, niin en yhtään ihmettele kannustusta eroon.
toki on paljon viestejä, joissa kehotetaan vielä yrittämään. ja minäkin olen sitä mieltä, että joistakin suhteista on syytä lähteä ja lujaa.
Mutta kyllä sitäkin löytyy, että kehotetaan eroon. Parhaita on nää, joissa vedotaan lapsiin. "kun minä en ole onnellinen, niin lapsethan siitä kärsii". Mitä se onni sitten onkaan? Sitä, että on ihastunut työtoveriin ja pitäs päästä suhinoimaan sen kanssa. No, tämä oli kärjistys.
tiedetään mikä on kaikkien mielestä:psykopaatti,väkivaltainen,juoppo??sitäkai olenkin
On Ihmisiä jotka eroavat kun ei huvita,
Ihmisiä jotka eroavat katsomatta mahdollisuuksia joita suhteesta voisi vielä löytyä.
Ja ihmisiä jotka eivät eroa vaikka heidän pitäisi.
Suurimmissa helveteissä eletään näissä perheissä, ja juuri näiden ihmisten pitäisi saada tukea ratkaisulleen erota. Väärät ihmiset eroavat, toiset elävät helvetissään kuolemaansa asti. Mutta onneksi he kaunistavat avioliittotilastoja. Ja kenties kärsittyään saavan sen kauneimman kruunun. Että näin.
Aivastelin äsken niin, että räkäpisaroita lenteli netin näytölle. Päässä pyörii koko ajan 80 euroa. Sellainen summa puuttuu meidän taloudesta. Opiskelijatytär soitti äsken kännykkääni kiukkuisen puhelun. Tuntui siltä, että hän ryömii niskaani lankoja pitkin. Isi ei aio maksaa 80 euron kännykkälaskua. Rauhoittelin tyttöä. Hän maksaa abiristeilyn ja jättää kännykkälaskun maksamatta. Asiasta jo sovittiin aiemmin. Asia oli soittajalle uutta. Hän alkoi jo rauhoittua. Uhkailu jättää menemälle isänpäiville jäi ilmaan. Ehkä rauha taas palaa maahan.
En ole omasta mielestäni koskaan lietsonut ihmisten mieliin avioeron autuutta. Olen kirjoittanut Soneraplazan Elleissä ja jonkin aikaa tällä suomi24:n avioeropalstalla.
Tein kaikkeni estääkseni avioeromme. Mies sitä haki ja teki osituksen pakkohuutokaupan uhalla.
Viinahuuruissa ja burnout plus masennuspotilaana ihminen on pihalla kuin lumiukko. Perhe peesaa perässä parhaan taitonsa mukaan. Yhteiskunnalta saa avuksi vain kylmää kättä. Jos saakin ammattiapua, niin laadussa ei ole hurraamista.
Uutta miestä en ole hommannut entisen tilalle enkä hommaa. Pidän vapaudestani kynsin hampain kiinni.
Suomalaisia keski-ikäisiä naisia mollataan joka taholta. Viimeisin sohaisu tulin Viron ja Ranskan suunnalta. Miksi minun pitäisi viehättää miehiä saadakseni olla olemassa. Viehätän itseäni. Se riittää minulle.
Eilen illlalla tulin illalla kotiin. Laitoin ruokaa ja vatsa täynnä oikaisin itseni sohvalle. Nukahdin syvään tajuttomuuden tilaan ja heräsin tunnin päästä. Olo oli ihmeen virkeä. Sitten keitiin kahvit ja katsoin telkkaria. Eniten minua nauratti Täydelliset naiset sarjassa yksinhuoltajaäidin kohellus. Paras kohtaus oli, kun hän joutui vastakkain ilotytön kanssa levottomalla kadulla. Huippuparodiaa.
Olen omasta mielestäni jo täysin toipunut avioerosta. Naureskelen entiseen malliin. Huumorintajulla on aina pärjännyt ja tulen pärjäämään.
Avioerossa on paljon hyviäkin puolia. Merja Vanhanen hoikistui 20 kiloa. Meidän avioerossa on ehkä vieläkin enemmän hyviä puolia.
Täysin kaaoksen ajautunut omaisuuden hallinta järkevöityi. Tein elämässäni perusteellisen tilinpäätöksen monessa asiassa.
Olisinko sen onnellisempi, jos lähtisin tästä kohta kotiin, ja siellä mies istuisi tylsistyneenä kaljapullon kanssa telkkarin edessä. Kävisin kuitenkin Alepassa ja tekisin kaikki kotityöt.
Avioeron yhteydessä mies on oppinut paljon uusia asioita. En ole enää mahdollistamassa laiskottelua "lusmuilua" ja juopottelua.
Hyvin meille kävi. Kun vain jostakin löytyisi vielä tuo 80 euroa. Seuraavaan tiliin on vielä viikko. Yksinhuoltajan elämä on jatkuvaa tasapainoilua tilin saldon kanssa. Korvaa hyvin hedelmäpelin ym. huvit. Elämäni on oikeaa pelia reaalimaailmassa.
Jos joku haluaa lähteä tähän peliin mukaan niin siitä vain. Otan täyden vastuun yllytyksestä.
Palaan vielä yhteen aiheeseen. Joku kertoi tässä viestiketjussa puolisonsa oppineen jotain sanontoja netin palstoilta.
Kun erosimme, emme roikkuneet netissä. Mielestäni exäni oli oppinut kliseet "en rakasta enää sinua, haluan etäisyyttä..." ym. minulle täysin uusia juttuja kapakoiden savuhämystä.
Monta kertaa eronneet naiset niitä hänelle ovat opettaneet. Ei maailman ihanin herranterttu niitä minulta oppinut. Baareissa viihtyvät naiset niitä ovat hänelle opettaneet tai sitten baaritiskin miehet, jotka nojaavat kättä poskeen ja jurnuttavat baarimikolle "vaimoni ei ymmärrä/ymmärtänyt minua.
Jatkakaa te jutustelua. Nyt minä lähden kotiin.
Toivottavasti tänä iltana ei enää väsytä mahdottomasti. Sitä se viikonlopun töissä rehkiminen teettää. Raha ei kasva meidän perheessä puussa. Se on ihan itse raadettava.
"Opiskelijatytär soitti äsken kännykkääni
kiukkuisen puhelun. Tuntui siltä, että hän ryömii
niskaani lankoja pitkin. Isi ei aio maksaa 80 euron kännykkälaskua."
Opettaisit sen tyttären hoitamaan laskunsa itse
ainakin mikäli on yli 18 vuotias. Lisäksi
kannattaisi miettiä kuinka paljon tekee laskua
siihen puhelimeen. Ei isät sentään kaikkea maksa.
Lisäksi kaikilla on oikeus erota. kukaan ei
halua elää rakkaudettomassa, seksittömässä
tai hellyydettömässä suhteessa. Mikäli ei
ole mitään tunteita toista ospuolta kohtaan
ei kannata elää yhdessä. Yksinkertaista.
Lisäksi kaikilla, myös miehelläsi oli oikeus tehdä
ositus. Se on kaikkien oikeus ja se pitää tehdä
mikäli tahtoo oman omaisuutensa pitää.
"Raha ei kasva meidän perheessä puussa. Se on ihan itse raadettava."
Isukin lompsata kuitenkin revitään ne ylisuuret
maksamattomat puhelinlaskut.
Jos rakkaus loppuu niin on ihan älytöntä roikkua yhdessä.Siinnä vaan sairastuvat ja katkeroituvat molemmat osapuolet.On jonkin aikaa erillään ja jos tuntuu että rakkaus syttyy uudestaan palaa takaisin yhteen.Ei kannata kitua yhdessä jos kaikki tuntuu turhalta.Yhdessä olosta saadaan voimaa eikä viedä sitä pois toiselta.KYLLÄ ME IHMISET OLLAAN IDIOOTTEJA!
Olet oikeassa. Jos käännyt kenen tahansa auttajien tai ns. ystävien puoleen, niin kyllä siellä ensimmäiseksi tarjotaan sitä eroamisen mahdollisuutta. Usein just sellaiset henkilöt, jotka haluavat erota, hakevat nimenomaan virallista hyväksyntää joltain taholta. Tämä puoskarointi koskee ammattiauttajia ja myös kristillisiä yhteisöjä, valitettavasti.
"Rakkaus kuoli, uutta suoleen."...Siinä on tämän päivän resepti. Varsinkin naisille tämä on miellyttävä ratkaisumalli, kun ovat luonteeltaan itsekkäämpiä ja saavat useimmin lapsetkin mukaansa uuteen ihanaan elämäänsä.
Boikotoidaan me poijaat näitä yh-äitejä ja muita eronneita. Eläköön siinä puutteessaan mihin ovat halunneetkin.;)