piilareista..

Heippa kaikille.
Semmosta vaan utelisin, että miten pitkään teillä meni ennen kuin opitte laittamaan piilarit silmiin ja ottamaan pois?
Kun tänään kävin sovittamassa optikolla mutta ei se tunti riittänyt oikeen, yhden piilarin sain silmään ja pois en edes itse saanut. :(
onko muillakin ollut yhtä hankalaa vai olenko vain liian herkkä?
4385
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

no ite opin siinä tunnissa helposti ja nyt olen muutaman vuoden päivittäin käyttänyt. hirveen monille ei se optikon tunti riitä, mutta useimmat kyllä oppivat asian aika nopeasti ihan vain harjoittelulla kunhan tiedät oikean metodin. varmasti opit muutamassa päivässä kunhan vaan et kyseistä "operaatiota" pelkää. harjoittelua vaan, kyllä se siitä lähtee .9

Äänestä

ees optikolla harjottelemassa, kun netistä tilasin ja heti ekalla kerralla sain laitettua ja pois.. Helppoa. Harjottelemalla sen sit oppii :)

Äänestä
  • Kuinka osasit tilata oikeat vahvuudet jos et optikolla käynyt? En viitsis leikkiä näölläni.

    Alkuperäiseen kysymykseen: alkuaikoina vuosia sitten ähräsin varmaan pari - kolme kuukautta kun olen tosi kömpelö käsistäni. Kyllä minä ne pois sain mutta en paikalleen ja oppihan siinä sitten lopulla. Nyt olin välillä vuosia ilman piilareita ja hankin sitten kertakäyttöpiilarit. Ne olikin ihan erilaiset käsiteltävät kuin ne aiemmat, ja nyt se poisottaminen tuottaa tuskaa :) varsinkin kun en käytä niitä läheskään päivittäin. Kyllä ne sieltä kumminkin tuntuu ulos tulevan, vaikka joskus siihen tuhraantuukin vähän aikaa. Muistaa vaan pitää kädet puhtaana ettei mene pöpöjä silmiin, joskus olen pessyt välilläkin kun tuntuu että ripsari tarttuu sormiin.

    Äänestä

Aina nopeesti opin piilarien laiton. Ensin mulla oli jonkun aikaa kertakäyttöisiä linssejä. Niillä oli hyvä harjoitella silmään laittoa ja pois ottamista. Tosin pidin tietenkin koko päivän niitä linssejä kun ne paikoilleen sain. Sit siirryin kuukausilinsseihin ja nyt on vuosilinssit.
Oon ny pari kertaa hommannut värillisiä kuukauslinssejä joita pidän rillien kaa. Ne on aika lörppöä materiaalia ja vaikeemmat laittaa silmään kun noi vuosilinssit. Merkki siis vaikuttaa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jessie kirjoitti:

Heippa kaikille.
Semmosta vaan utelisin, että miten pitkään teillä meni ennen kuin opitte laittamaan piilarit silmiin ja ottamaan pois?
Kun tänään kävin sovittamassa optikolla mutta ei se tunti riittänyt oikeen, yhden piilarin sain silmään ja pois en edes itse saanut. :(
onko muillakin ollut yhtä hankalaa vai olenko vain liian herkkä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu