Olen suhteellisen tuoreessa parisuhteessa (
MIEHET miten suhtaudutte
sp-taudit
71114
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei millää haluis synkistää tilannettas, mut ite oon sen verra hullu et ekana tulis mielee et oot käyny pettää. Sori vaa...
ensimmäisenä mieleen. Mulla todettiin kondy noin vuosi sitten ja heti tuli mieleen, että nyt on ukko tuonut tuliaisia vieraista.
Vaikka sitähän ei koskaan tiedä, että kummalta tarttui ja kauanko ollut.
Mutta miesten on helppo luulla, että se on naiselta tarttunut (vaikka tilanne olisi päinvastainen), jos mitään oireita ei tauti miehelle aiheuta. Yritä siinä sitten selittää, että "sulla nyt kuitenkin se on vaikkei oireita ole". Tuntuvat olevan vähän yksinkertaisia ja hitaita ymmärtämään noita asioita.
Se kun ei ole niin, että oireileva osapuoli olisi automaattisesti se tartuttaja.
.. kans niin et kun aloin seukkaa mieheini kans niin meni ehkä kolme neljä viikkoo niin se tunnusti et se on juuri saanu tietää et sil on klamydia. se oli tosi nolona kun kertoi sitä. Mun ajatus olii sillä hetkellä, onneksi se on sairaus muiden joukossa jonka saa hoidettua pois kunhan ajoissa huomaa. tietty ajattelin et minkähänlainen toi oikein on, mut hei jokaisel on menneisyys ja me kummat kuitenkin ollaan nuoria.
Meillä kävi niin että suhteen alussa multa todettiin klamydia, hoidettiin tauti pois, juteltiin asiasta.
Tänäkäänpäivänä ei tiedetä kummalta se tuli mutta pääasia oli se että se saatiin hoidettua kuntoon.
Alussa oli vähän hämmentävä olo mutta se unohtuu ajan kans.
Jos rakastatte toisianne oikeesti ei tuollanen asia vaikuta suhteeseen (jos ei oo kyse pettämisestä) se tauti on voinu tarttua ties kuinka kauan aikaa sitte.
Jutelkaa asiasta, hoitakaa ittenne kuntoon!
Mielestäni sen jälkeen kun oot hoitanu ittes terveeks oot jälleen "puhdas", seksuaalinen halukkuus ei pitäis laskee jos kaikki asiat on ok ja on voinu jättää asian taakseen siks kannattaa jutella asiat selväks ettei jää mitään hampaankoloon, siitä on hyvä jatkaa eteenpäin.
Selviääkö syyllinen vai ei, se ei muuta tämän hetkistä asiaa, parempi keskittyä tulevaan.
Ilman esiaviollisia suhteitanne tai pettämistä ei noitakaan tauteja olisi. Syyttäkää itseänne.
Jos olet jo melkein puolisen vuotta ollut suhtessa, saattaa olla hankalaa selitellä, että tauti on tullut ennen suhdettanne. Herpeksen kyllä huomaa pian, jos sellaisen saa.
Kondyloomaa taas ei tosiaan välttämättä huomaa ollenkaan, ja sitä aiheuttava papillooma-virus on tyyliin joka kolmannella ihmisellä, ja se voi tarttua muutenkin kuin sukupuoliyhteydessä, eli se ei luottamuksenne maailmaa kaada. Muistaakseni kondyloomaa ei enää nykyään määritellä edes sukupuolitaudiksi.
Muut taudit ovatkin aika hyvin testattavissa. Joten jos olette aikoinaan testeissä käyneet puhtain tuloksin, ja nyt sinulta löytyy vaikkapa klamydia, voi olla selitykset vähissä.
Asian kannalta epäolennaista, mutta tässä tapauksessa se klamydia olisi kyllä miehen seikkailusta tullut jos on tullut. Eli jos se minulta todetaan niin sitten se on miehellänikin, koska itse en ole vieraissa käynyt.