mistä hiusrasva?

fooku

Olen kiihkeä rockabillyrebel.Ongelmana on se,että kun isken helttaan geeliä ja lakkasuihketta,niin jo kotipihalla koko paska valahtaa silmille.Ja mummot nauraa.Yks kaveri sano,et pitäs laittaa rautalankaverkko tukan sisään,niin kestäis paremmin.Tietäs vaan mistä sitä pujottelis.Mitä geeliä elvis käytti?saaks sitä vielä jenkeistä?Kesälläkin vituttaa käydä uimassa,kun pitäs uida pää veden pinnalla koko ajan.Kutsunnoissa joku hullu kapiainen meinas hiilestyä,kun ilmotin etten pidä sit kypärää ja muutakaan hattua intissä ja torttua ohennan vain sivuilta ja takaa.anto ne sit jonkun paperin,ettei tarvi tulla ollenkaan.Eipä täs sit muuta,rokkaillaan!!

23

12849

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SRR

      Käytä sokerivettä, niin jopa pysyy tötsä paikallaan. Vanha konsti on monesti parempi kuin pussillinen uusia.

    • Red Hot Mama

      Hairstoresta tai Leather heavenista,Goofinsissa tais kans olla jotain hiusvahaa torttuun 5:))

    • rokkiukko

      No ekakskaa,Elvis ei käyttäny mitään geeliä jo ihan siitä syystä ettei silloin semmoisia tököt-
      tejä tunnettukkaan.Täältä kotomaasta saa aiskin
      brygreemiä ja suavea.Jenkeissä on lämmitettävää
      jonkinlaista hiusvahaa,pitänee kampauksen asen-
      nossa vaikka myrskytuulessa.Hiusrasvan hyvä puoli
      verrattuna geeleihin on myös se,että hiuksiin jää
      hyvä kiilto.

      • fooku

        Kiitti näistä vinkeistä.Kuuntelin just vinyyliltä Eddie Cochrania ja three steps to heaven kolahti taas kerran,etenkin kun olen nyt vähän kaljoissani.


    • K.P

      Nu Nile, Murrays ja Black&White, siinä kolmen kärki. Saapi mm garagelandista ja leatherheavenista.

    • meikän torttu päässä pysyy ihan kaupasta ostetulla hiusvahalla. wella massive wonder wax. edulistaki vaan 5 euroo purkki. ja ei oo kertaakaan kampaus valahtanu silmille pysyy ojenuksessa hyvin.

      • rockabilly

        Löytyykö mistään kuvia noist tortuist että voi näyttää parturille et TOLLANE!?!?!?


      • K.P
        rockabilly kirjoitti:

        Löytyykö mistään kuvia noist tortuist että voi näyttää parturille et TOLLANE!?!?!?

        http://www.geocities.com/tedifi/

        ja siitä katselet bilekuvia =)


      • rockabilly

      • Osaa ne
        rockabilly kirjoitti:

        Löytyykö mistään kuvia noist tortuist että voi näyttää parturille et TOLLANE!?!?!?

        Ammattitaitoinen parturi kyllä osaa kunhan saat suusi auki.


    • vattu

      mä ostin lettii daxii ja nunile hiusvahaa.. et vinkiks et jos niit rupee tunkee päähä ni niitä ei sielt pois saa.

    • ihgj

      cisse ja elvis käytti brylcreemiä

      • PerusDiinari

        Cisse ja Elvis olivat kivikovia rokkareita


    • Iblo Agazzo

      Mulla on Black & Whitea. Sitä Elvarikin kuulemma käytti.

    • Roketirollia

      Ei teistä nyt sitten kukaan kertonut mistä saa hiusRASVAA. Noi Murrayt yms eivät ole rasvoja vaan vahoja.
      Kiitokset sille joka linkkailee myytäviä aitoja rasvoja.

      • JaakkoDeaneri

    • petejämsä

      Moi! itse käytän nu-niles ja murray`s merkkistä. saa muun muassa goofinilta.eikä maksa kuin kympin puteli. tosi riittoisaa. kokeile vaikka näitä. itse olen käyttänyt kyseisiä tuotteita jo yli 10 vuotta. t.petejämsä

      • petejämsä

        No jos rasvoja haluat niin paras on vanha suave- hiusrasva, en tiedä mistä saa kannattaa kysellä bändeiltä, ehkä goofin osaa kertoa en ole varma. kokeilemalla sen löytää oman suosikkinsa.
        t.petejämsä


    • SuavecitoF

      hius rasvat on paljon parempia kuin mitkään V**** geelit ja lakat! Esim: kiilto hyvä ja voi muokata ettei tarvii lisätä mitään tököttiä enää lisää

      Jos käyttää hius rasvaa niin rasvaisuus ei lähde ihan linna shampoolla vaan siihen pitää olla jotain syvä puhdistavaa shampoota esim Lucky 13 Royal flush ja daxin shampoot. hiukset kannattaa pestä kerrran päivässä jos hius rasvaa käyttää muuten voi tulla pomade finnejä.

      parhaat merkit on 1 Sweet georgia brown pun. 2 murray`s light 3 suavecito firm hold

      rasvoja on myös erillaisia srtong, medium, light, vesiliukoiset.
      strong rasvat lyhyisiin hiuksiin ja on aika vahamaista tavaraa

      medium rasvat on paljo notkeempia ja kiiltävämpiä kuin strongit. käy hyvin cash/ elvis hius tyyleille ja ohuille hiuksille. helppo muokata ja muovata.

      light on yleensä tosi notkeeta ja pitoisuus on mitä on ei kestä hirveesti hellettä tai twistausta.

      vesiliukoisia on paljon erillaisia strong medium jne. mut niin kuin nimi kertoo et ei kestä vesisadetta ja lähtee suihkussa helposti veke.

      muutamia sivuja mistä voi tilata
      Goofinrecords
      Garageland
      leatherheaven
      pomades.com

      • j.c

        Kiitos ERITTÄIN HYÖDYLLISESTÄ VASTAUKSESTA :)


    • Grease Monkey

      Toimiiko tuo pomades.com? Millaiset postikulut mahtaa olla 2-3:lle purkille?

      • Ducktail

        Kannattaa kokeilla pikaliimaa. Ei haittaa sateet eikä tuulet.


    • Rebel

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      154
      7694
    2. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      217
      5715
    3. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      39
      4628
    4. KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!

      Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa
      Hybridi- ja sähköautot
      10
      4236
    5. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      76
      3953
    6. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      32
      3808
    7. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      12
      2991
    8. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      108
      2919
    9. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      71
      2426
    10. Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu
      Maailman menoa
      112
      2325
    Aihe