Onko kenelläkään onnistunutta suhdetta albaanimiehen kanssa? Kertokaa kokemuksia näistä miehistä!
Olen noin kaksi vuotta "seurustellut" albaanin kanssa ja vaikka vaikeaa on ollut, niin kuitenkin rakastan häntä, Enkä edes tiedä miksi.
Olen noin kaksi vuotta "seurustellut" albaanin kanssa ja vaikka vaikeaa on ollut, niin kuitenkin rakastan häntä, Enkä edes tiedä miksi.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Joo, mina seurustelin albanialaisen kanssa noin 2,5 vuotta ja en vielakaan ymmarra, miksi jatkoin. Kai se oli sokea rakkaus. Suhteen lopussa han pahoinpiteli lyomalla, uhkailemalla ja noyryyttamalla. Ei siis kovin jaanyt ikava, silla pelko vei voiton.
Jos et tieda, miksi rakastat miestasi ja JOS han on edes kerran lyonyt, on viestini tama:
hyppaa koneesta, ennen kuin se tormaa maahan.
Mutta tama on vain minun mielipiteeni. Suhde voi onnistuakin.. Mutta jos han on muslimi, kannattaa miettia uudestaan.
ja tuolla sairaalla agressiivisella yksilöllä oli monta naista pyörityksessä...ja aika moni heistä sai lapsen hänen kanssaan...vittumainen ja mahtaileva tyyppi oli eikä edes sen kummemman näköinen ja myöhemmin olen kuullut että jopa hänen yksi vanhempi lapsensa häpeää olla hänen jälkeläisensä....
Mulle kävi niin että italialainen paljastuikin albaaniksi, teimme lapsen ja nyt ihmetellään että mikäs on isukin oikea kotimaa.
heh...aivan loistavaa..tollasia ne on just..ai hemmetti, miksi ihmeessä niiden pitää valehdella olevan italiasta...minullekin on valehdeltu...mutta sain sen selville ennen kuin mitään vakavampaa kerkesi tapahtua...onneksi
"miksi ihmeessä niiden pitää valehdella olevan italiasta..."
Noh, seksin ja sosiaaliturvan takia ainakin. keksit varmasti itse lisää, kun alat miettimään.
Eikö sitä voi testata ensin, minkälainen on miehen Italian tuntemus? Kertoa vaikka maansa historiaa ja kulttuuria, luritella runoja italiaksi (jotka sitten tarkastat sanakirjan kanssa)...
Senhän takia, että saisivat paremmin naisia..voisi olla yksi syy.
ainakin tähän asti. Toki ala-ja ylämäkiä löytyy, mutta luulen että kaikilla on.
Mieheni kuitenkin rakastaa minua todella paljon, ja puhun teoista, en hänen pelkistä puheistaan.
Olin todella epäluuloinen, mutta hyvin on mennyt.
Miksi menit naimisiin, jos muka olit todella epäluuloinen? Luulisi, että naimisiin mennään vain kun odotetaan parasta? Enpä tosin tiedä, kuinka epätoivoisia moku-suhteisiin päätyvät ovat.
ei kaikki ole niin kuoleman vakavaa tässä elämässä, ja mitä tästä elämästä saa irti jos ei ota pienintäkään riskejä. Minä olen ottanut aika monta riskiä, ja en ole katunut.
Olen todella onnellinen ja todella tyytyväinen elämääni albanialaisen miehen kanssa!!!
kun odotukset eivät ole korkealla, niin ei tule pettymystä mikä käy monella pariskunnalla massiivisten häiden jälkeen... varsinkin naisille.
Minulla on odotukset olleet korkealla ja niimpä sainkin hyvän albaanimiehen. Nm. TODELLA onnellinen vielä 10-vuoden jälkeenkin:))))
alkuunkaan vaan hyvin menee. Yrittäkää nyt jo vihdoin uskoa, että hekin ovat yksilöitä. Samasta asiasta on käyty keskustelua otsikolla "Onko täällä ketään...".
Et juuri kestävää syhdetta edes odottanut, eikö totta? Sanoit olleesi "todella epäluuloinen." Itse en menisi naimisiin edes vähän epäluuloisena. Kiva kuitenkin, jos toimii.
No ei ole. Suomalainen mies ei albaanimieheen koske.
Minä olen ollut yhdessä albanialaisen mieheni kanssa 8 vuotta ja olen erittäin onnellinen elämässäni. :o) Albaanit ovat yksilöitä siinä missä muutkin maailman ihmiset - toisten kanssa suhde onnistuu enemmän kuin hyvin ja toisten kanssa sitten huonommin kuin huonosti.
Jos omia tuttaviani ajattelen, eroon on päätynyt ehkä 40% suhteista, 10% sinnittelee jokseenkin surkeassa suhteessa jostain merkillisestä syystä ja me loput olemme onnellisia. Samaa onnistumisprosenttia siis kuin missä tahansa monikulttuurisessa parisuhteessa, joka nyt ei ole suomi-ruotsi-akselia (lue: kulttuurierot minimaaliset). ;o)
Minulla on mennyt todella hyvin, mutta miksi kysyt sitä täällä, suhteen onnistumisesta?? Kysy poikakaveriltasi, kuten näet, täällä on hyviä ja huonoja kokemuksia. Joka maassa on hyvät ja huonot ihmiset.
Moi!
Olen seurustellut albanialaisen miehen kanssa noin puoli vuotta. Tämä on kaukosuhde, mutta toimii hyvin. Luotan mieheeni, hän on osoittautunut tähän mennessä luotettavaksi, kiltiksi ja huomaavaiseksi, mutta on kyllä aika mustasukkainen. Uskonnon suhteen ei ole vielä ilmennyt ongelmia, hän on muslimi ja minä kristitty, mutta hän sanoi, ettei uskontoni ole hänelle ongelma, enkä aio uskontoani kyllä vaihtaakaan. Mieheni on aivan syötävän näköinen, minkä vuoksi pelkään, että joku nappaa hänet minulta, heh ;)
"Mieheni on aivan syötävän näköinen, minkä vuoksi pelkään, että joku nappaa hänet minulta"
Aika yllättävää, että erittäin huonolla itsetunnolla varustettu Suomi-pirkko päätyy kaikista maailman miehistä juuri albanialaiseen... Miehesi ulkonäöstä vielä, että onko miehesi myös ystäviesi mielestä komea, jos sinulla nyt ystäviä ylipäätään on? Yleinen tieto kun on, että rakkaus sokaisee ja saa sinut kuvittelemaan vaikka mitä...
... että kaltaisesi perussuomijuntti kokee uhkana sen, että suomalainen nainen valitseekin kumppaninsa toisesta maasta, ja paikkailee haurasta itsetuntoaan muita moittimalla. Hyi sinua, "isä aurinkoinen", jos minulla olisi huono itsetunto, ottaisin tekstistäsi nokkiini, mutta onneksi tämä tyttö vain nauraa kaltaisillesi kateellisille ja epätoivoisille kulkijoille, eikä edes vaivaudu "puolustautumaan" :D
älä ikinä seurustelee albaanialainen miehen kans ne tosi vittumaisia.kyllä tiedän ne tosi rantuja..ei pätkäkään rehellisyys tai ystävällisiä.
kyllä mäkin ulkomaalainen.en tykkä albaanialaista.Maailmassa sulle vielä ihania miehiä löytyy aivan varmasti.
joka siis ollut albaanimiehen kanssa naimisissa jo yli 10-vuotta! Ei mitään valittamista ole ollut. Hyvä mies ja erittäin hyvä isä lapsillemme. Mieheni osallistuu myös taloustöihin tasapuolisesti vaikka alussa siitä kättä väänsimme. On saanut sellaisen kotikasvatuksen, että nainen hoitaa kotona kaiken, mutta eihän se toimi nykyään kun se perheenäitikin käy työssä. Albaanin kunnioitus täytyy ansaita. Ole rehellinen. Mieheni sanoi seurustelun alkuaikoina, että jos sinä olet hyvä minua kohtaan minä olen vielä parempi sinua kohtaan. Se on pitänyt paikkansa. Naisen täytyy pitää puolensa ja puolustaa omia oikeuksiaan jo heti alussa - niität sitten sitä satoa myöhemmin. Minä olen todella tyytyväinen :)
Mitä tarkoitit tällä omien oikeuksien puolustamisella? Olisiko jotain konkreettisia esimerkkejä?
Albaanimiehet ovat hyvin usein saaneet sellaisen kasvatuksen, että nainen on kotona ja mies käy työssä ja monesti mies tekee useampaa työtä ja päivät saattavat venyä jopa 12 tuntisiksi. Silloin nainen hoitaa kaiken kodin seinien sisäpuolella. Samahan ei päde täällä suomessa. Minun Omat oikeudet ovat(kun molemmat ovat työssä/opiskelevat: kotityöt jaetaan tasapuolisesti. Myös miehen kuuluu valmistaa ruokaa ja käydä kaupassa (meillä toimii hyvin kun itselläni on iltavuoro tai lapset olivat pieniä), miehen kuuluu osallistua siivoukseen (meillä mies siivosi jatkuvasti kun lapset olivat vastasyntyneitä jne. Oikeuksiin kuuluu myös pukeutua oman maun mukaisesti eli käytin kyllä seksikkäitä ja paljastavia vaatteita kun kävimme seurustelun alkuaikoina bilettämässä (mieheni olisi halunnut hieman konservatiivisempaa pukeutumista minulta). Haluan halata miestäni ja suukottaa poskelle myös hänen sukulaisten ja ystävien läsnäollessa (ei vain puristaa kättä kuten heillä on tapana). Siis listasta saisi hyvinkin pitkän,ja paljon kulttuurisidonnaisia asioita joista täytyy vain keskustella suhteen alussa ja tehdä pelisäännöt selviksi. Myönnytyksiä on molempien osapuolten tehtävä kun kaksi kulttuuria kohtaa (vaikka eroa ei välttämättä niin kovin paljoa olekaan). Itse olen opetellut albanian kielen, lomailemme 2 krt. vuodessa hänen synnyinmaassa, kutsumme sukulaisia kylään, valmistan hänen kotimaasta olevia lempiruokia, olen kehystänyt muutamia ihania valokuvia hänen kotimaastaan kotimme seinille, jne. Vastavuoroisesti olen saanut suomea ja suomalaisuutta kunnioittavan miehen joka osaa taidokkaasti valmistaa perinteisiä suomalaisia jouluruokia ym. ruokia, vie lapsia joulukirkkoon jne.
Mikäli homma ei pelaa, niin suhteen jatkamista kannattaa harkita, koska asioiden pitkittyessä monet neg. asiat eivät ainakaan parane. Kaikki albaanit ovat erilaisia ja jos kulttuuri ja ihmiset kiinnostavat niin varmasti löytyy hyvä puoliso heidän joukostaan. Minä olen siinä onnekas ja huom. alku oli kädenvääntöä meilläkin. Ei hyvä suhde ilmaiseksi tule, rakkauden eteen täytyy tehdä töitä jotta se kasvaisi ja voisi hyvin. Rohkeutta ja voimia sinulle! :)