Hmm.. olenko tosiaan ainut joka ei saa selkoa Dimmun uusimman levyn lyriikoista? Osaisiko joku selittää mikä näissä jokaisessa kappaleessa on teemana? Esim. Allegiance, Progenies of the Great Apocalypse.
Vielä Enthronen aikaan lyriikat olivat ihan selkeitä, mutta sen jälkeen on alettu käyttämään liian tiheästi sivistyssanoja jms.
Vielä Enthronen aikaan lyriikat olivat ihan selkeitä, mutta sen jälkeen on alettu käyttämään liian tiheästi sivistyssanoja jms.
Vastaukset 3
Vanhimmat
No mua ei koskaan kiinnostanu pahemmin mistä lauletaan pääasia kokonaisuus. Sen verran tiedän uusimmasta levystä että ainakin Lepers Among Us kritisoi näitä pedofiili-pappeja ja kirkon toimintaa muutenkin. Joo olet oikeassa että sivistys-sanoja käytetään melko paljon ja musta tuntuu että etsivät sanakirjasta mahdollisimman monimutkaisia sanoja.
Käsittääkseni Leper among us on tyypillinen kristityt on pahoja yhyy yhyy tarina ja hevenly perverse kertoo niistä pedofiileistä. Muutenkin levyn sanoituksissa pyöritellään lähinnä antikristillisiä sekä misantrooppisia teemoja. Eli ei mitään uutta hyytävän kylmän täysikuun alla.
dimmun lyriikat on just siitä hyviä ettei kaikkee ymmärräkään ihan heti kun kuuntelee kerran läpi tai lukee kerran läpi. muutenhan nää lyriikat ois samanlaista paskaa kuin pahaisissa discoteknokappaleissa ;)bändi itse kertoo oman tarkoituksensa, mutta omien tulkintojenkaan teko ei varmasti ole kiellettyä