Hei!
Tuttavani puolesta kyselisin.
Onko teidän mielestä reilua jos töitä on 65 tuntia viikossa? Tämä tuttavani HÖPÖ on kyllästynyt pitkiin työpäiviin (jotka eivät olleet tiedossa lähtiessä) ja nytkin perheen äiti oli ilmoittanut lähtevänsä viikoksi pois, joten HÖPÖ joutuu olemaan lapsen kanssa koko viikon yötä päivää. Kyseessä on siis yksinhuoltajaäiti. Lapsi on alle 4v. HÖPÖ on miettinyt pitäisikö hänen pyytää työsopimusta, MItä mieltä olette? Höpö on siis yksityisesti Euroopassa suomalaisessa perheessä.
Tuttavani puolesta kyselisin.
Onko teidän mielestä reilua jos töitä on 65 tuntia viikossa? Tämä tuttavani HÖPÖ on kyllästynyt pitkiin työpäiviin (jotka eivät olleet tiedossa lähtiessä) ja nytkin perheen äiti oli ilmoittanut lähtevänsä viikoksi pois, joten HÖPÖ joutuu olemaan lapsen kanssa koko viikon yötä päivää. Kyseessä on siis yksinhuoltajaäiti. Lapsi on alle 4v. HÖPÖ on miettinyt pitäisikö hänen pyytää työsopimusta, MItä mieltä olette? Höpö on siis yksityisesti Euroopassa suomalaisessa perheessä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos ystäväsi on au pair, niin tuo tuntimäärä on kyllä aika hurja. Normaalisti au pairit tekee töitä 4-5 tuntia päivässä. Ja au pair on muutenkin pääasiallisen lasten huoltajan apuna ei varsinaisena huoltajana niinkuin tässä tapauksessa tuntuu olevan.
Jos hän kuitenkin saa korvauksen työstään, eli siis kunnon kuukausipalkkaa ja asia on sovittu, niin silloin ei pitäisi olla ongelmaa. Mielestäni kyseessä on kuitenkin silloin lastenhoitaja (jolloin pitäisi olla kyllä asiaan kuuluva koulutus tai ainakin kovasti kokemusta) ja pitäisi olla kyllä kunnon työsopimuskin.
Jos olisin ystäväsi, niin nostaisin kissan pöydälle. Jos kerran työ on ympärivuorokautista ja noin rankkaa, niin kunnon palkka ja kunnon työsopimus. Työtunnit pitää TOTTA KAI sopia etukäteen, ja jos ne on sovittu niin niistä pidetään kiinni. Suullinenkin sopimus on pätevä.
Itsellä heräsi kuitenkin ensimmäisenä huoli lapsesta. Miten kukaan äiti uskaltaa jättää lapsensa viikoksi au pairin huostaan. Ei niin, etteikö kyseessä ole varmasti tunnollinen ja reipas tyttö, mutta olla ypöyksin vuorokauden ympäri lapsen hoitajana on rankkaa äidillekin saatikka jos kyseessä ei ole edes oma lapsi.
niin, toki asioista pitäisi osata myöskin jutella!
Työtunnit ovat n 30-35t viikossa jos yksi vapaapäivä ja jos kaksi vapaata, saa sitten jakaa ne tunnin muille päiville.
Jos taskurahan suuruus on lähellä ns palkkaa, luulisi sitten että asia ok, mutta taskurahalla pitäisi pysyä noiden oikeiden tuntien normeissa.
Kehoittaisin asiasta keskustelemaan taikka sitten vaihtamaan perhettä.
Tuttavani palkka on 300€/kk. Mielestäni se on sen suuruinen, että työtunteja pitäisi olla hieman vähemmän.
Tietysti hän saa kyllä lomaa jouluna ja sellaista. Mutta en tiedä saavatko au pairit yleensä. Loma on siis viikon mittainen.
Mielestani vallan ihmeellista. Itse en kylla tuollaisia tuntimaaria tuolla palkalla sietaisi! Itse teen noin 25h/viikko ja palkkaa maksetaan talla hetkella 240 puntaa kuussa, mika on n 360 euroa. Lapsia on 2, joista vanhempi paivat koulussa. Ensi kuussa tulee joukkoon vauva kahtena paivana viikossa, jolloin palkka nousee neljaan sataan kuussa. Tyotunnit luultavasti pysyy suunilleen samana edelleen.
Taalla USA:ssa. ja olen kylla viettanyt oita lasten kanssa,mika on mennyt ihan hyvin. Monet AU Airit taalla karsii kun isantaperhe sitten kaskee tyttoja huolehtimaan lapsista yli 45 tuntia jatkuvasti...on vaikea paikka sanoa siita kun on muuten todella mukava perhe ja kun tuntuu etta au pair on perhenjasen jne.Mut hei sopimus on sopimus ei 65 tuntia viikossa..ton takia ei kannattais menna aina yksityisen kautta.
Ton takia just kannattaa menna yksityisesti koska silloin patevat au pair lait. Jarjeston kautta mennessa "sopimus" voi olla ihan mita tahansa.