Tuulilasin tiiviste vuotaa

vka

Täällä vähän aiemmin sivuttiin samaa aihetta.

Kuitenkin, vajaa puoli vuotta sitten ostin käytetyn auton liikkeestä ja koska kesällä ei juuri sateita ollut huomasin ongelman vasta syyssateilla.

Tuulilasin tiiviste vuotaa pelkääjän puolelta niin että pisaroita muodostuu sisäpuolelle; ei paljon mutta niin että sen huomaa ja toisinaan oven käsinojakin on märkä. Muistaakseni myyjä (hyvänä myyntiargumenttina) kertoi, että autoon oli vaihdettu vastikään uusi tuulilasikin.

Kuuluuko myyjälle lasin tiivistäminen ja jos ei niin mitä alan liikkeet työstä veloittavat?

6

1882

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllä...

      kerran on laitettu lasi niin siinähän on selvä virhe asennuksessa tapahtunut silloin, kun se vuotaa.

      • vain mieleen, että olisiko kolariauto ja huonosti oikaistu, joten jäänyt tuulilasin aukko väärän malliseksi ja siksi vuotaa? Saahan sen tiiviiksikin, mutta virheetön lasiaukko ei kyllä vuoda lasinvaihdon jälkeenkään.


      • riittä vuotoon
        sitroen kirjoitti:

        vain mieleen, että olisiko kolariauto ja huonosti oikaistu, joten jäänyt tuulilasin aukko väärän malliseksi ja siksi vuotaa? Saahan sen tiiviiksikin, mutta virheetön lasiaukko ei kyllä vuoda lasinvaihdon jälkeenkään.

        vaihdon yhteydessä huonosti puhdistettu tiiviste. "Varsinkin jos siellä on ollut tiivistemassaa niin pitäisi vanha massa poistaa huolella"!


      • dfghfgjfj
        sitroen kirjoitti:

        vain mieleen, että olisiko kolariauto ja huonosti oikaistu, joten jäänyt tuulilasin aukko väärän malliseksi ja siksi vuotaa? Saahan sen tiiviiksikin, mutta virheetön lasiaukko ei kyllä vuoda lasinvaihdon jälkeenkään.

        Kyllä vuotaa, jos se vaihto tehdään yhtä huolimattomasti kuin yleensä tehdään. Mulla vuosi kuin seula, oli jätetty sellainen pieni palanen väliin, ilmeisesti alkuperäisestä kiinnityksestä. Per***le kun ei tässä maassa viititä tehdä mitään asioita huolellisesti, aina vaan hutaistaan sinne päin.


    • Kerkko

      Valkoinen renault laguna? tiedän meinaan tapauksen missä oli sama vika

      • vka

        Ranskis on ...ja Rellu, muttei Laguna. Paljon on kuulunut valituksia kosteuden aiheuttamista sähkövioista ranskalaisissa.

        Mutta mitä on tehtävissä vuodolle, mahtaako riittää tiivistäminen (kun ei vuotokohtaa ihan tarkkaan tiedä) vai pitääkö asentaa uudestaan koko lasi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      60
      854
    2. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      111
      813
    3. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      240
      699
    4. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      51
      691
    5. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      49
      609
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      57
      570
    7. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      91
      540
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      22
      536
    9. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      76
      533
    10. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      43
      518
    Aihe