Onko tchaikovskyn piano concerto no.1 in B flat minor (op 23) sama kuin tchaikovskyn piano concerto no.1 h-molli?
Ts. onko B flat minor = h-molli.
Mummi aina puhuu kuinka hän pitää piano-konsertista-numero-yksi-h-molli - ja ajattelin sellaisen hänelle hankkia. Löysin komeron laatikosta tuollaisen B minorin..
Mitä tuo opus tuossa muuten tarkoittaa?
Ts. onko B flat minor = h-molli.
Mummi aina puhuu kuinka hän pitää piano-konsertista-numero-yksi-h-molli - ja ajattelin sellaisen hänelle hankkia. Löysin komeron laatikosta tuollaisen B minorin..
Mitä tuo opus tuossa muuten tarkoittaa?
Vastaukset 12
Vanhimmat
b flat = h.
Opus on sävellyksen numero ao. säveltäjän tuotannossa. Siis pianokonsertto on T:n 23:nneksi sävellykseksi kelpuuttama oma biisi.
Kiitos! Yritin googlella hakea kappaleen historiaa tai tietoa sävellyksen synty-syistä tms. liitettäväksi lahjani yhteyteen, vaan en löytänyt. Kaikki tchaikovskyyn liittyvä oli jotain kaupallista, tai soittoääniä.. Mistähän löytäisin vielä herran historiikin?
No kyllä googlesta mulla ainakin tuli ihan ekana tällainen linkkin kun kokeilin. En katsonut sen tarkemmin onko kuinka hyvät sivut mut pitäis jotain tietoa ainakin olla:
http://www.geocities.com/Vienna/5648/Tchaikovsky.htm
Ja vielä sellainen juttu, että sävellaji on kyllä b-molli. B minor = h-molli ja B flat minor = b-molli
Linkki oli kattava, kiitos. Mutta tuo b-molli.. Tämä kappale kuulostaa sitten erilaiselta kuin h-mollissa? Miksi tämä orkesteri soittaa eri mollissa kuin missä säveltäjä on sävellyksen tehnyt? Jos on tehnyt. Joku h-molli versiokin on varmasti kyllä olemassa, ei mummi siitä muuten puhuisi, on varmaan kuullut joskus jossain. Onko tavallistakin että orkesterit muuttavat molleja? Pitäisiköhän minun nyt sitten kuitenkin etsiä se h-molli versio jostain, jos se on tunnelmaltaan ihan eri..
H-molli-konserttoa Tsaikkarilla ei ole olemassa. Kyllä orkesterit soittavat aina siitä sävellajista, mihin säveltäjä on kappaleen kirjoittanut. Ihmisiltä vain usein menee sekaisin h- ja b-mollit. Englanniksi kun mitään h-mollia ei ole olemassakaan vaan kuten aiemmassa vastauksessa on todettu, B-flat ja pelkkä B, joka siis meillä on h. Olipa epäselvää, mutta olisiko mahdollista, että mummollasi on menneet nuo mollit sekaisin?
Thanks. b on tietysti Suomessa "h" ja b flat on Suomen "b". Ittekin soitan noita sävellajeja joka päivä mutta kun en ole Suomessa erehdyin kiiressä noista kummallisista "h" jutuista.
Toivottavasti mummi uskoo tuon. Hän on puhunut h-mollista niin kauan kuin muistan.. Pitänee näyttää hänelle teidän jutut jos ei usko..ü Mutta hyvä näin, nyt saan kuitenkin mummille lahjan ajoissa. Kiitokset.
muunmaalaiset kirjoittavatkin Tchaikovsky, Tschaikovsky, Tchaikovski, Tschaikovski, Chaikovsky, Chaikovski, Chaikovskij, Tjajkovski, Czaikowski tai Чайковский,
niin emmekös me suomalaiset voisi pitäytyä ihan omassa translitterointiperinteessämme ja kirjoittaa
Tšaikovski
tai jos se hattu-ässä ei millään onnistu, niin
Tshaikovski
???
saisi pilkut
ja pisteet
oikeille
paikoille
kiitos
.
miten tuo tchaikovsky suomalaisittain kirjoitetaan, ja koska olen aloittelija näissä asioissa, ja koska kuvittelin musiikkipiireissä sillä olevan merkitystä, tavasin varmuuden vuoksi tuosta levyn kannesta tuon nimen tänne viesteihin, että menee varmasti oikein. Ja silti joku otti nokkiinsa.
Enpä älynnyt silloin katsoa että on ent. tsekeissä äänitetty levy, että olisin voinut mainita sen nimen ohessa kysymystä kirjoittaessani..
Mikä pilkuissa ja pisteissä oli vikana?
välitä noista. Aina löytyy pilkunviilaajia joka palstalla. Luulen myös, että pilkkuviestissä ei viitattu sinun viesteihisi. Pääasia että asiasi tuli ymmärretyksi. Sitä paitsi noista säveltäjien kirjoitusasuista on niin monta eri versiota, että sama se on miten ne kirjoittaa. Toivottavasti mummosi saa lahjansa ja on tyytyväinen. Hyvää jatkoa Sinulle! =)