http://www.digitoday.fi/showPage.php?page_id=11&news_id =50131
Muualla Euroopassa taistellaan isojen levyfirmojen oman edun tavoittelua vastaan. Suomessa sen sijaan ministeri Tanha Karpela on aivopesty näiden firmojen mannekiiniksi.
Jos kierrät levyn virustapaisen kopiosuojauksen ettei tietokoneesi mene sekaisin olet rikollinen. Esim Sony-BMG on käyttänyt tällaista kopiosuokausta. Se on joutunut myöntämään tämän ja keskeyttämään tuotannon:
http://www.digitoday.fi/showPage.php?page_id=14&news_id =50161
Karpela muuta Eurooppaa vastaan
4
169
Vastaukset
- restanse
noh mitä muutakaan blondilta voisi
odottaakkaan. aivoton ,perässävedettävä. - kyllä
Ja nuoriso muistaa mitä puoluetta Karpela edustaa
Kirjoitin jokin päivä sitten asiasta kysellen kenen etuja Kepu ja Karpela oikein ajavat. Kyllähän tässä kovasti näyttää, että kansainvälisen levyteollisuuden ja kaupan edut käyvät kaiken muun edellä. Karpelan lakivalmistelussa oli sivuutettu tyystin kuluttajanäkökulma.
Ranskassa tuomioistuimet ovat jopa kieltäneet kopiosuojausten käyttämisiä, koska niiden tulkinnan mukaan tuotteessa on virhe, jos siinä on kuuntelun, katselun ja kopioimisen estävä suojaus. Arvelisin, että myös suomalaisen lainsäädännön mukaan kyseessä on tuotevirhe, jos suojauksesta ei ilmoiteta niin näkyvästi, että kuluttaja voi ostaessaan jo havaita ostavansa humpuukituotetta.
Laki johtaa kuluttajan kannalta järjettömiin seurauksiin. Onkin ilmeistä, että lakia tullaan rikkomaan yleisesti. Pahinta tässä on se, että nuorten yleinen lainkunnioitus voi vähentyä, kun sädetään laki, jolla ei ole yleistä hyväksyntää ja joka on suunnattu erityisesti nuoria vastaan. Tämä osoittaa Karpelalta täydellistä vastuuntunnon puutetta ja ymmärtämättömyyttä. Laista on toki vastuussa koko eduskunta, joka painoi kyllä-nappia, mutta lain valmisteluvastuu oli ministeri Karpelalla ja tämä laki tultaneen aina muistamaan esimerkkinä siitä, millaisia lakeja ei tulisi säätää ja mikä on huonoa lainvalmistelua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011021
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt57969Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv61820Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa142774- 65685
- 78541
Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto89538Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel100528- 39518
- 40516