Blondista bruneteksi ja

Heips

Olen alkujaan vaaleatukkainen ja värjäsin tummaksi. Värjäyksiä olen tehnyt kohta 3 vuotta mutta nyt alan kyllästyä jatkuvaan värjäykseen ja nopeaan juurikasvuun. Voiko tähän päälle värjätä suoraan vaaleaa vai täytyykö tehdä ensin värinpoisto tms? Mikä on pahin mitä voisi tapahtua jos koittais laittaa vaaleeta väriä suoraan?
4561
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tummemmaksi voi värjätä, vaaleaan päin mennessä on poistettava väri = valkaistava hiukset. Jos laitat suoraan vaaleaa, ei oikeastaan voi käydä kovin pahasti, koska mitään ei näy!

Äänestä

Edellinen on oikeassa. Vaalea väri tummaksi värjätyn päälle ei tee mitään, paitsi pahimmillaan valkaisee tyvikasvun ihan vaaleaksi jättäen kuitenkin värjätyn osan ihan entiselleen.

Vaihtoehto 1)
Muutama värinpoisto, taittoväri päälle. Värinpoistojen välissä 2 vko tehohoitoja ennen seuraavaa. Hiukset ovat pahanväriset pitkään ja kuivuvat reippaasti.

Vaihtoehto 2)
Teetä paljon ohuita vaaleita raitoja kampaajalla. Näin saa tyvikasvun rajaa häivytettyä todella hyvin.

Vaihtoehto 3)
Sinnittele tyvikasvun kanssa, värjää tyveä pesussa lähtevillä vaahtoväreillä. Leikkaa kestovärjätty osa pois sitten kun tyvikasvun pituus on sellainen että kestät sen kanssa. (hyvä tapa joka ei hajota hiuksia!)

Vaihtoehto 4)
Värjää pikkuhiljaa asteen-pari vaaleammalla ruskealla tyvikasvua. Näin väri liukuu pikkuhiljaa tyvestä vaaleammaksi jättämättä selvää rajaa.

Ja seuraavalla kerralla kun päätät blondin värjätä tummaksi niin muista että paluu vaaleaan on hidasta ja/tai hiusta pahasti kuluttavaa.

Äänestä

Kokeilin sitten laittaa vaaleita raitoja ja ihan hyvinhän nuo vaalentuivat. Ei meinannutkaan mennä oranssiksi tms.
Onko raitaväri sitten jotenkin eri asia kuin kestoväri? Ajattelin hakea vaalean kestovärin ja pistää koko pään vaaleaksi.
Tuntuupa raikkaalta olla vaaleampi.. :)

Äänestä
  • Voit sä sen vaalean kestovärin siihi laittaa, mut äl'ä suotta tuhlaa rahojas, värillä kun et katos pysty vaalentaa väriä... raita-aine on sama asia kuin vaalennusaine, eli siis ottaa väriä pois hiuksesta, että näin ollen se toimii erilla lailla kun kestoväri, joka taasen tuo väriä hiukseen... mitä tota juttua luin ni on sulla aikas hyvä mäihä ollu, jos on raidat onnistunu, sillä yleensä tummissa hiuksissa (varsinkin jota on kotona värjätty ja näin ollen yleensä on joka kerralla värjätty koko hiuspituus pelkän tyvikasvun sijaan), ni oisin voinu luulla että ois ollu alla nii monta kerrosta tummaa ettei ois jaksanu vaalentua...koko pään vaalentaminen kerralla saattaa sit ollakin isompi urakka...tai sitten ei..kyllä nää jutut on kans joskus niin henkimaailman juttuja, ettet voi ikinä olla ihan 100% varma mitä tulee...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


takaisin blondiksi kirjoitti:

Heips

Olen alkujaan vaaleatukkainen ja värjäsin tummaksi. Värjäyksiä olen tehnyt kohta 3 vuotta mutta nyt alan kyllästyä jatkuvaan värjäykseen ja nopeaan juurikasvuun. Voiko tähän päälle värjätä suoraan vaaleaa vai täytyykö tehdä ensin värinpoisto tms? Mikä on pahin mitä voisi tapahtua jos koittais laittaa vaaleeta väriä suoraan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu