Thoman vai paikallinen kauppa?

Kummalla on paremmat halppis setit? alle 200€. Harley Bentonilta vai liikkeesta halppis setti? Paikkakunta:rovaniemi
3614
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

tuttavapiirissäni monta kertaa esille ja olemme tulleet siihen tulokseen että ensin tarkastaa kaikki paikalliset liikkeet ja jos uutta tai käytettyä ei löydy sopivasti niin sitten kauempaa.
Tuo takuujuttu on aina kallis kauempaa hommattaessa puhumattakaan ajasta mikä siihen tuhrautuu. Kaikki tuki mitä tarvitset oston jälkeen on kallista kaukaa ostettaessa, esim puhelumaksut, lähetyskustannukset (vaikka saatkin ne ehkä takaisin mutta maksat ne kuitenkin ensin) ja tietysti aika mikä on pois tavaran käyttöajasta. Jos käyt keikoilla usein tai muuten käytät hankintaasi paljon tuo aika saattaa olla merkittävä.
Hankintakustannuksiin kannattaa myös laskea kaikki todelliset kustannukset. Muutaman kymmenen euron säästö saattaa tullakin kalliimmaksi.

Olisi mielenkiintoista kuulla muidenkin kommentteja/kokemuksia.

Äänestä
  • Ei paljoa lisättävää ole. Thomannin myötä on alettu tingata hintoja myös suomessa. Itse olen saanut samoihin hintoihin kuin t-kaupasta, ja kuten sanottua myös huollot ja muut onnistuu silloin helpommin. Ja kitaran kun ostaa on yksilöissä toisinaan suuriakin eroja (ainakin halvemmissa) jolloin on kiva kun pääsee kokeilemaan. Tilanne on hieman toinen esimerkiksi efektejä ostettaessa, silloin voi olla edullisempaa kokeilla liikkeessa ja tilata thoomannilta, vaan ei aina. Ja usein kannattaa tilata kimpassa kavereiden kanssa roinaa niin saa postimaksut fiksummiksi.

    Äänestä

  • asdfa kirjoitti:

    Ei paljoa lisättävää ole. Thomannin myötä on alettu tingata hintoja myös suomessa. Itse olen saanut samoihin hintoihin kuin t-kaupasta, ja kuten sanottua myös huollot ja muut onnistuu silloin helpommin. Ja kitaran kun ostaa on yksilöissä toisinaan suuriakin eroja (ainakin halvemmissa) jolloin on kiva kun pääsee kokeilemaan. Tilanne on hieman toinen esimerkiksi efektejä ostettaessa, silloin voi olla edullisempaa kokeilla liikkeessa ja tilata thoomannilta, vaan ei aina. Ja usein kannattaa tilata kimpassa kavereiden kanssa roinaa niin saa postimaksut fiksummiksi.

    Thomannilta tilatessa on kaikki kuljetus maksut aina 20 euroa vaikka tilaisit flyygelin muita maksuja ei tule. Tuo 20 euroa kannattaa aina lisätä siihen thomanin paketin hintaan kun kauppoja kiertelet. Olen yhden kitaran tilannut thomanilta sen saapumiseen kesti vajaa viikko. Kitara oli hyvin pakattu ja suojattu, eikä ollut mitään valittamista sen kunnosta. Thomannilta tilatessa saat aina 3 vuoden takuun tuotteelle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


varmasti? kirjoitti:

Kummalla on paremmat halppis setit? alle 200€. Harley Bentonilta vai liikkeesta halppis setti? Paikkakunta:rovaniemi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu