Eron jälkeinen sinkku

Kuinka pitkään aiot olla sinkkuna suhteesi päättymisen jälkeen? Kauanko suhde kesti ja minkä ikäisiä lapsia sinulla on? Entä oma ikäsi?

Mä olen ollut sinkkuna vuoden pitkän seurustelun jälkeen. Lapset ovat pieniä. Miehiä olen pikkaisen tavannut, mutta täytyy sanoa että alkaa ahdistamaan aina kun vastapuoli haluaa kunnollisen parisuhteen. Erityisesti lapsettomat miehet pelottaa, koska tietysti sitä olettaa että kaikki miehet haluavat omia lapsia.

Välillä sitä tuntuukin, että tällä hetkellä omat tarpeet on sellaisen 20 vuotiaan miehen tasolla. Siis tapailla muttei sitoutua.
Onko muilla samoja tuntemuksia? Mitä te miehet tykkäätte kun nainen onkin tällainen?
5821
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Siis jos joku on oikeasti rehellinen siinä, kun sanoo, että haluaa kyllä tapailla, harrastaa seksiä ynm. läheisyyttä, muttei kuitenkaan ole halukas (ainakaan vielä) vakituiseen parisuhteeseen. Hyvä, JOS sanoo asiat, niinkuin ne ovat. Ainakin minulle kävis sellainen ihan mainiosti... Itse olen vaan huomannut, että se tarkoittaa suomenkielellä sanottuna: "En mä nyt SUN kanssas mitään ala." Sitten, kun tulee joku sellainen, joka on päätä pidempi minua ja puhuu ja käyttäytyy erittäin törkeästi ja on omasta mielestään jotain tosi erinomaista ja muutenki rasittava tyyppi, niin se sama neito kapsahtaa sen kaulaan oitis.

Varmaanki oon lopunikääni ittekseni. Suhde päättyi viitisen vuotta sitten. Kesti minkä kesti. 6-vuotias poitsu on siitä muistona ja se pikku kultakimpale oikeastaan riittää mulle ihan mainiosti...=)))

Äänestä
  • "Itse olen vaan huomannut, että se tarkoittaa suomenkielellä sanottuna: "En mä nyt SUN kanssas mitään ala." Sitten, kun tulee joku sellainen, joka on päätä pidempi minua ja puhuu ja käyttäytyy erittäin törkeästi ja on omasta mielestään jotain tosi erinomaista ja muutenki rasittava tyyppi, niin se sama neito kapsahtaa sen kaulaan oitis."

    Omasta puolestani voin sanoa, että minä ainakin valitsen sen ensimmäisen tyypin aivan yhtä huolellisesti ja avoimin kortein kuin siitä seuraavan. Näin ollen tällaista mainitsemaasi kakkostapausta tuskin tulee eikä varsinkaan yllätyksenä.

    Äänestä

8 vuotta suht yksin. 2-lasta. Mies 44

Äänestä

Hyvänkin eron jälkeen näköjään vuosi menee ihmetellessä. Luotan siihen, että sopiva tulla tupsahtaa kohdalle - tai sitten ei. Pärjännee kait sitä itekseenkin. No, tietysti naista kaipaa usein...ja jotain lohtua pittää piakkoin hakea. Ei ole ikuiseen selibaattiin tarkoitus sortua. Uuteen tosi suhteeseen ei ole kiire. Yksin elo on kivaa! Varsinkin kun on kaksi lasta (joita pitää sanoa nuoriksi), joitten kanssa elämä tuntuu aina elämisen arvoiselta.
Jos ei ko. saavutuksia menneestä liitosta olisi, niin itku varmaan tulisi

Äänestä

Olen ollut eron jälkeen nyt vuoden verran yksikseni, eikä toistaiseksi ainakaan ole mitään tarvetta lähteä sitoutumaan, päinvastoin. Yksinolo tuntuu tosi hyvältä :)

Mulla on 15v etätytär, johon tosi hyvät välit ja tapaamisia usein. Suhde kesti 18 vuotta.

Naisia olen tapaillut, mutta kumma kyllä muakin alkaa ahdistaa heti kun tapailu alkaa muistuttaa seurustelua. Siinä mielessä mulla on alkuperäistä paljon huonompi tilanne, että naisten joukossa tuo kammottu parisuhdehakuisuus vaikuttaisi olevan paljon yleisempää kuin miehillä.... :D

En ole suunnitellut mitään tiettyä kestoa sinkkuudelle, mieli voi muuttua pikkuhiljaa, tai sitten ei. Siihen en kuitenkaan tässä iässä jaksa uskoa, että joku tulis ja yllättäen veis jalat alta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nainen kolkytviis kirjoitti:

Kuinka pitkään aiot olla sinkkuna suhteesi päättymisen jälkeen? Kauanko suhde kesti ja minkä ikäisiä lapsia sinulla on? Entä oma ikäsi?

Mä olen ollut sinkkuna vuoden pitkän seurustelun jälkeen. Lapset ovat pieniä. Miehiä olen pikkaisen tavannut, mutta täytyy sanoa että alkaa ahdistamaan aina kun vastapuoli haluaa kunnollisen parisuhteen. Erityisesti lapsettomat miehet pelottaa, koska tietysti sitä olettaa että kaikki miehet haluavat omia lapsia.

Välillä sitä tuntuukin, että tällä hetkellä omat tarpeet on sellaisen 20 vuotiaan miehen tasolla. Siis tapailla muttei sitoutua.
Onko muilla samoja tuntemuksia? Mitä te miehet tykkäätte kun nainen onkin tällainen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu