Mose Allison/Greenyn alamäki

Greeny

Kuuntelen kertakaikkiaan upeaa Mose Allison -kokoelmaa vuosien -57 -59 Prestige levytyksistä. Tämä oli hieno löytö, tunnelmallisia slovareita ja nopeita svengipaloja piano/basso/rummut -triolla. Äijän omat biisit ovat laittamattoman maukkaita, löytyipä täältä Mayallinkin versioima "Parchman Farm" ja Whon bravuuri "Young Man Blues". Coverpalat on kaikki sovitettu niin Allisonmaisiksi, että ne kaikki kuullostavat Mosen omilta. Suosittelen kaikille relaksoitumismusiikiksi.
Gulp: onko Greeny sortumassa jatsin lumoihin kun tämän lisäksi viimeaikaisia hankintoja ovat mm. Joe Pass, Barney Kessel, Kenny Burrell ja Oscar Petrson/Joe Pass/NHÖP -trio?

8

468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juuffo

      Sama kehitys täällä ! Nyt vasta viimeisen vuoden aikana olen tosissani "löytänyt" jazzin. ja sitä lajia piisaa; jazz alalajeja on hiiirmusti!

      Mutta tuo Mose vaikuttas tutkimisen arvoiselta vuosien -57 -59 musiikki on lähes 100% varmasti hienoa!

    • Mr. Kicks

      että joku sauhuaa Mose Allisonista! Äijähän on cooliuden ruumiillistuma ja musiikkinsa täysin ajatonta groovea. Eipä Mosea vain oikein radiosoitossa suosita, paisi että hän kuuluu Radio Helsingin Lasse Kurjen suuriin suosikkeihin.

      Toinen samanhenkinen aikalainen on Oscar Brown jr. Kun kuulin hänen laulavan radiossa, olin saletti, että kyseessä on Nina Simone! Siis uskomaton tulkitsija jostain Mose Allisonin ja Nina Simonen välimailta; helvetin cooli hipsteri hänkin!

    • Mr. Highwayman

      Mose teki kyllä hyvää kamaa, I Washed My Hands In Muddy Water uppoaa ehkä parhaiten.

      Young Man's Bluesistahan teki huippuversion Ben E King, Whon coverin voi unohtaa saman tein...

      • Greeny

        Millähän kiekolla toi I Washed My Hands... löytyy?

        Onko Ben E. Kingin versio nimellä Youn Boy Blues?


      • uptown soul

        turhan aliarvostettu laulaja, kuten myös 60-luvulla vaikuttaneet Garnett Mimms, Johnny Adams, O.V. Wrigt ja Howard Tate. Kultakurkkuja koko poppoo!


      • juuffo
        uptown soul kirjoitti:

        turhan aliarvostettu laulaja, kuten myös 60-luvulla vaikuttaneet Garnett Mimms, Johnny Adams, O.V. Wrigt ja Howard Tate. Kultakurkkuja koko poppoo!

        Ei tota vauhtia uusia nimiä ! Ei kerkee tsekkaaan ! Oikeesti; hienoa saada hyviä vinkkejä !


      • Mr. Highwayman
        Greeny kirjoitti:

        Millähän kiekolla toi I Washed My Hands... löytyy?

        Onko Ben E. Kingin versio nimellä Youn Boy Blues?

        En tiedä albumista, mulla on I Washed My Hands In Muddy Water vain 7" vinyylinä.

        Ja Ben E Kingin piisi on tosiaan Young Boy Blues, kuten mainitsit.


      • Mr. Highwayman
        uptown soul kirjoitti:

        turhan aliarvostettu laulaja, kuten myös 60-luvulla vaikuttaneet Garnett Mimms, Johnny Adams, O.V. Wrigt ja Howard Tate. Kultakurkkuja koko poppoo!

        ... kirjoittaa uptown.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe