Nyt pyörii rammarissa F. Kingin CD "Blues Guitar Hero", Federal -levytyksiä vuosilta -60 -64. Potkua on vaikka vähemmilläkin torvilla pärjättäisiin.
Täältä löytyy monet brittibluesin alkutaipaleen kulmakivet: Claptonin näyttöpala "Hide Away", Peter Greenin keikkabravuuri "The Stumble", Stann Webbin Chicken Shack -suosikki "San-Ho-Zay" ja Mike Taylorin "Drivin' Sidevays" -vetoa likeltä liippaava "Side Tracker".
Taisi Mayallilla olla tuohon aikaan kitaristin keikkavaatimuksena joku Freddy Kingin pala. No onhan tässä kaivossa mitä ammentaa...
Niin ja onhan Freddyn "Just Pickin'" selkeesti pohjana Steve Ray Vaughanin kakkoslevyn tosi hurjalle avausbiisille "Scuttle Buttin'"
Freddy King
8
1012
Vastaukset
- lonnie
Scutlle buttingin stevie on ottanut lonnie mackilta, biisihän on melkein identtinen lonnien chicken piskinin kanssa
- juuffo
Itsellä ei tule juuri bluessia nykyään kuuneltua. Se on kyllä ollut tärkeää musiikkia minulle. Ja onhan tuolla noita cd-levyjä ko. musiikinlajiakin. Ja kuten huomaamme nämä mieltymys jutut vaihtuu, jo piankin voi olla tääs pluusin aika. Se muisto.
70-luvun alkupuolella ei Oulussa tiuhaan tavattu tumma ihoisia soittajia.Vaan saatiimpa kerran itse (olikohan ?) Albert ( vai sittenkin Freddy) King bändeineen.- Väki oli virittynyt jännityksen täyteiseen odotukseen. Ja jopa asteli lavalle yksin "mustanpuhuva blues-ukko". Raikuvat aploodit. Vähän meitä nolotti kun henkilömme totesi vaatimattomasti olevansa roudari. Kun maestro sitten pääsi lavalle saimme sitä mitä odotimme sähköistä ja säkäkkää chicago-bluessia.- Witchi Tai To
Honey Aaltonen, niin sanoisin, ettette tiedä bluesista hevonvittua ja kaikki vain sen takia, että kyseessä on FREDDIE King.
- offuuj
Witchi Tai To kirjoitti:
Honey Aaltonen, niin sanoisin, ettette tiedä bluesista hevonvittua ja kaikki vain sen takia, että kyseessä on FREDDIE King.
...kuinka oikeassa oletkaan !
- Greeny
Witchi Tai To kirjoitti:
Honey Aaltonen, niin sanoisin, ettette tiedä bluesista hevonvittua ja kaikki vain sen takia, että kyseessä on FREDDIE King.
En väitäkään tietäväni bluesista hevonvittua. Nautin vain hyvästä musiikista.
Sitäpaitsi eikös FREDDIE ole joku sarjakuvakissa tai kissan omistaja.
Vastaan itse ennenkuin joku valopää ehtii: "Vittu, ei kissaa voi omistaa". Greeny kirjoitti:
En väitäkään tietäväni bluesista hevonvittua. Nautin vain hyvästä musiikista.
Sitäpaitsi eikös FREDDIE ole joku sarjakuvakissa tai kissan omistaja.
Vastaan itse ennenkuin joku valopää ehtii: "Vittu, ei kissaa voi omistaa".Freddie oli nuorena Freddy. Sikäli kuin se nyt mitään meinaa.
- Mr. Highwayman
Jep, ihan tappokamaa tuo kokoelma!
- kuin gorillalla
ja lauluääni sen mukainen (=stydiä kamaa!) Samat sanat taiturimaisesta vinguttelusta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011145
Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka40860- 101841
Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!37814Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...56688Ihana juhannusperinne
Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa44687- 32570
Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa
Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s53569Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella
Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r56515- 49478