mitä mieltä olette eri katutyyleistä esim. diiva, punk/rock, hip hop, hippi, classic. mihin itse kuulutte? vaatetus, erityisesti hiukset. haluan mielipiteitä opinnäyte työhöni.
katutyylit
kati84
4686
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Noh, itse pukeudun lähinnä gothic lolitamaisesti. En siis kuitenkaan kulje täysissä tamineissa ympäri kyliä,kuten nuoremmat tytöt tekevät, mutta asussani on aina jotain "suloista", olivat ne sitten kengät, laukku tai hattu. Olen kuitenkin sen verran vanha, että näyttäisi hassulta jos hilluisin itseäni reilusti nuorempien kanssa lolitavehkeissä:)Hiukset ovat pitkät ja vaaleat, ja leikkautin niihin vielä etuhiuksetkin, jotta nukkemainen olemukseni korostuu.Gothic lolitassahan koko tyylin(ja asenteen) jujuhan on näyttää mahdollisimman nukkemaiselta ja suloiselta.Suomessa harvemmin valitettavasti näkyy omaperäisesti pukeutuneita ihmisiä, ainakaan parikymppisten joukossa. Yleensä varsinkin tytöillä farkku,toppatakki,saapas yhdistelmä on jo kuolettavan tylsä:P
tykkaan mustista muotisaappaista.En aina seuraa muotia jos ei kiinnosta,mutta joskus innostun. Toppatakkai aika lyhyt,musta,msi sellainen turkishuppu ja sit farkut ja muotisaappaat. taalla jenkeissa ainakin nyt saappaat on muotia ja sit cowboy-saappaat varsinkin..maksaa maltaita ja on todella hyvannakoset jos osaa sovittaa vaatteisiin.sit joskus tulee kaveltya kaupungilla tuulihousuissa ja hupparissa. SUomessa kylla nakee paljon enemman ihmisia jotka pukeutuu goottimuotiin,tai metallimuotiin(vai miten sita kutsutaan,en muista enaa),punk,.harvoin taalla usassa nakyy sellaista pukeutumista.jos nakyy herattaa ainakin huomiota.musta ne on kyl ihan oudon nakosia.mut omapahan on asiansa..
Tiedän, että tämä kuulostaa nipotukselta, mutta minusta ei ole mitään outoa, jos jotkut ihmiset pukeutuvat mustaan ja pistävät hiukan jotain kajaalia ym.. Itse satun kuulumaan näihin sinun kuvailemiisi "oudon näköisiin" enkä näe mitään väärää pukeutua niin kuin itse haluan. Pukeutumalla haluamallani tavalla en seuraa muotia ja pysyn näin uniikkina, toisin kuin ne jotka muotia seuraavat ja menevät massan mukana eivätkä erotu mitenkään sen seasta.
hevimassaa hevimassaa.miks kaikki mustiinpukeutujat kuvittelee olevansa jotenkin omaperäisiä.sehän on tosi yleistä.