Onko mahdollista laittaa Fenderiin sopiva 25.5 skaalainen kaula Gibsonin kitaraan? sopiiko se siihen paikoilleen? Ja pitääkö tallan paikan suhteen tehdä mitään muutoksia, vaikka kaulan skaala vaihtuu? Ja tuleeko kitarasta tällä tavalla miten hyvin soitettava/soiva?
Fenderin kaula Gibsoniin
Crisse
7811
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
No huh mitäs luulet? Ensinnäkin mitä fenderiä tarkoitat tai mitä gibsonia? Gibsoneissa usein on liimakaula kun taas stratoissa melkein poikkeuksetta pulttikaula. Lisäksi kaulan profiili on aivan erilainen. Voi olla varsin hankalaa vaihtaa, ja mitä ideaa siinä olisi? Huhhuh...
Onko toi joku vitsi ?
Jos täältä pitää kysyä, homma tuskin onnistuu.
Siis jos osaat homman, et tarvise ohjeita ja jollet osaa unohda koko juttu. Ja palaa asiaan sitten kun taitoa ja kokemusta on hankittu.
Kaikkea voi yrittää, mutta kannattaa funtsia mihin omat tiedot ja taidot riittää.
Ja tällaisilta foorumeilta tuleva "tieto" täytyy aina "suodattaa" eli arvioida tietolähteen luotettavuus.
Bibson kaulan voi vaihtaa. Mutta uusi kaula on teetettävä esim. kitarapajassa tms. ammattitaitoisessa korjaamossa. Suoraan et fenkun kauloja gibsoihin laita. Kaulanvaihtoajatus on kyllä typerä. Ei gibsojen kauloissa mitään fataalia vikaa ole. Ne ovat hyviä.
Hamassa nuoruudessani tein piruuttani pehmeästä apashista (saunan laudepuu) Les Paul tyyppisen kopan johon tein valkopyökistä Strato-tyyppisen kaulan. Kitara oli aikan vinkeen näköinen , mutta ei muuten mikään sen kummempi huonoilla mikeillä ym. Peli hävisi jollekin kellaripändille ja on sillä tiellä tai polttopuuna.
Kitaroita voi tehdä mikälaisia huvittaa, rajana on vain mielikuvitus.
Näin jo 60-luvun lopulla eräässä musiikkilehdessä kuvan joltain länsirannikon (USA) festareilta. Bändi oli THE FLOCK, jonka nokkamies oli viulisti Jerry Goodman, kitaristilla oli valkoinen Starocaster, jossa oli vain alasarvi. Plexi, vibra, mikitys, ylälapa oli Fenderiä koppa vain oli kumallinen.
(later
Voisiko joku selittää mikä toi skaala on tai mitä sillä tarkoitetaan?
Skaala on kielten soiva pituus eli tallan ja ylätallan välinen mitta. Noin, suunnilleen, joka kielihän on vähän erikohdassa tallassa jotta vire saadaan oikeaksi joka kielelle koko otelaudan matkalle.