Jokin aika sitten oli aihe, jossa käsiteltiin mm. IENVETÄYTYMISTÄ, jossa syyksi kerrottin, että se voi syntyä HAMPAITA HARJATTAESSA, liian kovalla harjalla!
Näkyypä aihe olevan seuraavalla sivulla!
Kysyin, MIKSI VAIN YHDEN HAMPAAN KOHDALTA IEN ON VETÄYTYNYT?
Se tuntuisi kovin huonosti sopivan harjauksen aiheuttamaksi?
Koska aihe on kiinnostava, toinenkin kysyjä, eikä
asiantuntijalta näy tulevan kysymykseen vastausta, nähtävästi täytyy sitten arvioida, ja vastata itse!
Oletan, että ko. hammas on syystä tai toisesta, esim. PAIKKAUKSEN, HIONNAN, jne. toimenpiteen johdosta joutunut tilaan, että sen korkeus, joltain kohtaa on ympäristöään korkeampi, ja siten altis ylirasituksen kohteeksi jokaisella? puraisulla!
Esim. tällaisen ylirasituksen pitkään jatkuessa, voi kehittyä mm. tämä ienvetäytymä, YHTEEN HAMPAASEEN?
Olisiko uskottavampia selityksiä?
Harjaustekniikka
9
793
Vastaukset
- dentical nurse
kova harjaus on todellakin osunut vain yhden hampaan kohdalle, niinkin voi joskus käydä.
tai tämän yhden hampaan kohdalle on ehtinyt kertyä huomattava määrä hammaskiveä ja parodontiitti on alkanut tehdä tehtäväänsä. ja kyllähän ikenet vetäytyvät iän mukanakin.
joo rupea vain arvioimaan itse, jos et tiedä mistään mitään... jos paikka on jäänyt korkeaksi, niin purressa sen huomaa, mutta ei herran jeesus ien lähde siitä vetäytymään. pureminen saattaa sattua tai sen korotuksen huomaa itse muuten, silloin menet hammaslääkärille ja sanot, että paikka korottaa, niin hiovat sen paikan matalemmaksi.- yksi hammas
Kuten on havaittu, on kovin vähän näitä hyväksyttyjä, lääketietellisesti hyväksyttyjä, syitä tähän ongelmaan.
Onko todellakin sitten vain se YKSI tapa, hampaiden harjaaminen, jota myös hammaslääkäritkin kovinkin innokkaasti kehoittavat tekemään, joka voi tämän ongelman aiheuttaa?
Onko, jos on, minkälaisia tutkimuksia siitä on tehty?
Onko tehty myös niitä tieteellisiäkin tutkimuksia, tästä ienvetäytymien synnystä?
Vetäytyykö ien, iän mukana sitten vain YHDESTÄ hampaasta?
> pureminen saattaa sattua tai sen korotuksen huomaa itse muuten, silloin menet hammaslääkärille ja sanot, että paikka korottaa, niin hiovat sen paikan matalammaksi - Omiani tästä
yksi hammas kirjoitti:
Kuten on havaittu, on kovin vähän näitä hyväksyttyjä, lääketietellisesti hyväksyttyjä, syitä tähän ongelmaan.
Onko todellakin sitten vain se YKSI tapa, hampaiden harjaaminen, jota myös hammaslääkäritkin kovinkin innokkaasti kehoittavat tekemään, joka voi tämän ongelman aiheuttaa?
Onko, jos on, minkälaisia tutkimuksia siitä on tehty?
Onko tehty myös niitä tieteellisiäkin tutkimuksia, tästä ienvetäytymien synnystä?
Vetäytyykö ien, iän mukana sitten vain YHDESTÄ hampaasta?
> pureminen saattaa sattua tai sen korotuksen huomaa itse muuten, silloin menet hammaslääkärille ja sanot, että paikka korottaa, niin hiovat sen paikan matalammaksiVoiko ienvetäytymää tulla liian rankasta hammaskivenpoistokäsittelystä ? Vuosia sitten eräs suuhygienisti teki putsin suussani ja huomasin, että tämän jälkeen olivat ikenet ja suu kipeänä kauan. Sitten tästä alkoivat kohdallani nuo vihlonnat ja tuntui, että ienvetäytymät olisivat myös lisääntyneet. Oli meinaan niin kovakourainen käsittely, eikä puuduttanut geelillä ikeniä, kuten hl on tehnyt minulle myöhemmin. Tästä tuli pieni kammo moista putsia kohtaan. Jälkeenpäin on ollut hellempiä putsaajia. Enää en mene suuhygienistille.
- Tosi asiaa
Omiani tästä kirjoitti:
Voiko ienvetäytymää tulla liian rankasta hammaskivenpoistokäsittelystä ? Vuosia sitten eräs suuhygienisti teki putsin suussani ja huomasin, että tämän jälkeen olivat ikenet ja suu kipeänä kauan. Sitten tästä alkoivat kohdallani nuo vihlonnat ja tuntui, että ienvetäytymät olisivat myös lisääntyneet. Oli meinaan niin kovakourainen käsittely, eikä puuduttanut geelillä ikeniä, kuten hl on tehnyt minulle myöhemmin. Tästä tuli pieni kammo moista putsia kohtaan. Jälkeenpäin on ollut hellempiä putsaajia. Enää en mene suuhygienistille.
Suuhygienisti "runnoi" minunkin suuni ilman pintapuudutteita hammaskiven poiston yhteydessä. Käsittely oli aivan järkky. En ole myöskään itse enää mennyt suuhygienisteille sen jälkeen.
- näin voi käydä
....niin tai se hammaslääkäri hioo paikkoja vaikka mikään ei korotakaan, ihan niinkuin varmuuden vuoksi ja ilman lupaa -----> tästä seurauksena purentani on mennyt täysin epätasapainoon ja nyt maksan kalliita hoitoja, että se saataisiin edes jotenkin stabiiliksi.
- Valitettavasti
näin voi käydä kirjoitti:
....niin tai se hammaslääkäri hioo paikkoja vaikka mikään ei korotakaan, ihan niinkuin varmuuden vuoksi ja ilman lupaa -----> tästä seurauksena purentani on mennyt täysin epätasapainoon ja nyt maksan kalliita hoitoja, että se saataisiin edes jotenkin stabiiliksi.
Mutta kun hiotaan myös, potilaan kielloistakin huolimatta!
Sen voi kuvitella, jopa tietää, pienemmälläkin koulutuksella, että ongelmiahan siitä seuraa!
Mutta se mikä on ongelma POTILAALLE, sehän on onni HAMMASLÄÄKÄRILLE!
- hyvinkin
voi olla syynä. Useimmiten siihen on purennallisena syynä hampaan virheasento luonnostaan, harvallapa meistä on ideaalinen purenta. Joskus jopa harmittomalta (maallikosta) näyttävä purenta- tai asentovirhe voi aiheuttaa monenlaista vaivaa ja ongelmaa.
Kyse toki voi olla myös iatrogeenisesta (hoidon aiheuttamasta) ongelmasta, usein kuitenkin hoito on kohdistunut muihin hampaisiin (esim. isoja muovipaikkoja poskihampaissa - kuluvat ja madaltuvat - liikarasitus siirtyy välihampaisiin, jotka alkavat oireilla). Harvoin kyseisen hampaan paikka korottaa, sen yleensä huomaa.
Yksittäisessä hampaassa voi olla myös harjausvaurio. Etenkin jos se on hieman muita ulkonevampi tai muuten poikkeavassa asennossa.
Oikomishoidon seurauksena voi olla ienvetäymä, jos ientyyppi on ohut.- yksi hammas
Tämäpä tässä niin ihmeellistä onkin, että kun puhuu, kyselee näiltä asiantuntiloilta, hammaslääkäreiltä, tämän ienvetäymän syitä, niin se on vain se itseaiheutettu, se HARJAUS, joka ongeman syyksi kerrotaan!
Kuten tälläkin palstalla!
Asiantuntija ei sitten vahingossakaan voi mainita, että voisi olla muitakin syitä!
Mitä sitten voidaan tällaisesta opetuksesta, tiedotuksesta sanoa? - Arvailuja
yksi hammas kirjoitti:
Tämäpä tässä niin ihmeellistä onkin, että kun puhuu, kyselee näiltä asiantuntiloilta, hammaslääkäreiltä, tämän ienvetäymän syitä, niin se on vain se itseaiheutettu, se HARJAUS, joka ongeman syyksi kerrotaan!
Kuten tälläkin palstalla!
Asiantuntija ei sitten vahingossakaan voi mainita, että voisi olla muitakin syitä!
Mitä sitten voidaan tällaisesta opetuksesta, tiedotuksesta sanoa?Jospa se toinen vaihtoehto ei olisikaan itse aiheutettu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342024Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291082- 69883
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?262770Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65760- 14744
- 83693
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132687Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213679- 26673