Ongelmani on seuraavanlainen: Harrastan melko paljon liikuntaa, jossa tarvitaan paljon lihasmassaa (eli harjoituksissa pyritään kasvattamaan lihasvoimaa koko ajan). MUTTA harrastan myös samaan aikaan lajia, jossa ihannepainoni pitäisi olla 50kg.
Tällä hetkellä painan n.53kg, eli pitäisi saada ainakin nuo 3kg pois. Onnistuuko tämä mitenkään, koska lihasmassaa on melko paljon ja se ei saisi kadota painonpudotuksen myötä??
Eli jos aloitan laihdutuksen päämääränäni vain painon pudottaminen, pelkään että kaikki lihakset lähtevät pois. Jos taas jatkan lihasmassan kasvattamista tarkoituksena saada lisää lihasvoimaa, paino vain nousee koko ajan kauemmas asettamastani ihannepainosta.
Onko siis IHAN mahdoton yhdistelmä laihtua muutamia kiloja ja säilyttää lihasmassa..?
Tämän pitäisi mielestäni jotenkin olla mahdollista, sillä esim painonnostossa miehillä on sarja, jossa he painavat vain 56kg, ja lihasta on silti aivan mielettömät määrät! Joten eikö pitäisi sama olla minullekin mahdollista??
Probleema
nellie
1
269
Vastaukset
- jemina
etsi neuvoja pakkotoito.com sivun keskustelufoorumista, siellä on samanhenkisiä. Täällä on lähinnä niitä, joilla rasvaprosentti on jossain aivan liian korkealla, että voisivat sinua body buildissa auttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 925981
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804772Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963025Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262810Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262075Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191496Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351057Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125960- 48764