Mitä SAK

Mitä SAK on sanonut tästä EK,n povaamasta työvoimapulasta jostakin kuulin, että kovasti on aiheuttanut ihmetystä SAK riveissä, onko ollut jossain lehessä jotain juttua?
4292
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

SAK kuuluu niihin yhdistyksiin, jotka haluavat ylläpitää suurta työttömyyttä. SAK ei uskalla ottaa paljon kantaa näihin asioihin, sillä joku saattaisi ottaa puheeksi SAK:n kannattaman nykyisen työttömyysturvalain, joka estää työpaikkojen synnyttämisen ja työttömyyden vähenemisen. Siinä se syy hiljaiseen eloon. Pelko työttömyyden loppumisesta.

Muistakaa kaikki pitää tuttavanne ja vihollisenne tietoisina työttömyysturvalain ylläpitämästä työttömyydestä. Jos haluamme vähentää työttömyyttä ja kunnon työpaikan kaikille, kunnon palkoilla, niin se onnistuu kun laajennamme työttömyysturvalain koskemaan kaikkia työikäisiä ja työkykyisiä.

Minä luulen, että SAK:n ja demareiden sisällä mietitään nyt kiiresti uutta työttömyysturvalakia, joka tulee voimaan ja koskee kaikkia työikäisiä ja työkykyisiä, mutta sinne ujutetaan joitakin esteitä, joiden vuoksi itsensä tai toisten työllistäminen estyy.

Onhan jokainen lukenut työttömyysturvalain alusta loppuun ja ymmärtänyt, että työttömyysturvan voi menettää jokainen, joka hankkii Y-tunnuksen itselleen? Ja Y-tunnus on ainoa tapa maksaa veroja itse hankituista tuloista ja vaihtaa tekojaan tuloiksi jotta voi kehittää jotain uutta ja synnyttää uusia työpaikkoja.

Koska olemassa olevat puolueet eivät halua työttömyyttä vähentää, pitää perustaa sitä varten uusi puolue, joka sallii työpaikkojen synnyttämisen ja takaa sairaille, eläkeläisille ja muille heikommille riittävän tulon (vähintää 2 000 €/kk). Ja sallii kaikkien työikäisten ja työkykyisten tehdä työtä.


http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000021&posting=22000000011899753

Äänestä

Muistaakseni SAK ja Palkansaajien Tutkimuslaitos ovat jo pitempään ihmetelleet näitä puheita, mutta eihän tämän päivän medioissa kuulu muuta kuin porvareiden huhumylly, joka suoltaa armottomalla vauhdilla paskaa tuutista. Siksi katsonkin valikoivasti telkkua ja pyrin välttämään suurinta osaa lehdistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kylmä Kalle kirjoitti:

Mitä SAK on sanonut tästä EK,n povaamasta työvoimapulasta jostakin kuulin, että kovasti on aiheuttanut ihmetystä SAK riveissä, onko ollut jossain lehessä jotain juttua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu