kysyisin tästä yhdestä vakiokirjoittajasta Tapanista, että onko mies hyvä feikki, vai onko hän totaalisen aivopesun uhri, uskoen itse kaiken todeksi, mitä kirjoittaa. Tapani taitaa olla varsin nuori, vailla minkäänlaista itsekritiikkiä ja uskoo, jos uskoo kultalevyistä käännettyyn mormonin kirjaan, jos uskoo, jopa historiallisena todistuksena israelin kadonneista heimoista.
Itse olen valmis uskomaan suureen vedätykseen Tapanin taholta, mutta ken tietää, sillä onhan näitä henkisesti sivuraiteelle joutuneita lähimmäisiä yhteiskunta täynnä.
Itse olen valmis uskomaan suureen vedätykseen Tapanin taholta, mutta ken tietää, sillä onhan näitä henkisesti sivuraiteelle joutuneita lähimmäisiä yhteiskunta täynnä.
Vastaukset 13
Vanhimmat
taitta tas ola provo!
Mitä te aina Tapanin kimppuun meette. Taitaa tietää liikaa että saisitte kaadettua hänen väittämänsä... niin olen ainakin minä tarkkaillessani tätä sivustoa havainnut.
Nuori tai vanha mitä siitä, kun on järki paikalla.
Tapani ei ole mikään feikki vaan hyvä mies.
saaneen muistuttaa eräästä miehestä, joka näissä uskonto keskusteluissa vetäs sakot muiden mollaamisella!
joten enhän minä ole kajonnut tunnistettavaan ihmiseen, esitin olettamukseni ainoastaan nimimerkistä. Kaksi sivua luin tämän palstan juttuja
ja kiinnitin Tapaniin huomiota, koska hän on erittäin aktiivinen kirjoittaja, mutta hänen pitäisi hieman tarkistella, mitä on aikaisemmin kirjoittanut, koska hänellä on useasti tapana kirjoittaa ristiin huomaamattaan.
Toinen, ilmeisesti kirkkonne jäsen nimimerkki turust
näyttää tuntevan varsin paljon faktoja myös kirkkonne ulkopuolisista kirkoista ja hänen kirjoituksissa jotenkin lämmin sävy ja miehellä näyttää olevan myös laaja sydän. Nimerkki turust kaltaisia mormoneja voisi nousta enemmäkin kirkkonne piiristä, sillä hän antaa varsin positiivisen kuvan mormoneista.
Olen ollut MAP-kirkon jäsen yli 43 vuotta. Ikäni on 78 vuotta.
Sanoit: "koska hänellä on useasti tapana kirjoittaa ristiin huomaamattaan." - Mitähän olet huomannut? Ajatukseni ovat varsin johdonmukaisia, mutta sinä et niitä vielä tunne. Kerro siis havaintojasi, josko niitä yleensä onkaan?
Nimimerkin "Turust" takana olevasta henkilöstä olet myös perusteellisesti erehtynyt. Hän ei ole jäseniämme.
mormoni parhaasta päästä ja tode lla ylpeä siitä. Laitoin juuri kuusi sädekehää päähäni, että kaikki näkevät. Ylimmäisessä lukee God Mårgon. :) :)
Sanoisin kuitenkin tuossa ylempänä olleen jumalan sanaa parhaasta päästä.
Turust
jopa täältä löytyy lausuntojasi, mitkä menevät hivenen ristiin.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000061&posting=22000000011962722
mikä on ristiriitaista! Olisikohan mitenkään mahdollista, että ymmärrät jotain väärin?
Tapani ei puhu ristiin. Ristihän on mormoneille kauhistus;-}
mutta emme käytä sitä symbolina kuten eivät käyttäneet alkukristitytkään.
Miksi käytätte pentagrammia, joka ei sekään ollut alkukrisittyjen symboli?
Alkukristityt käyttivät kalaa tai kalojen ja leipien yhdistelmää. Mitä vikaa siinä on mormonismin näkökulmasta? Monia muitakin kristussymboleja on, kuten pelikaani jonka uskottiin ruokkivan poikasiaan omalla verellään.
Trumpettiin puhaltava mies ei sano minulle hengellisessä mielessä mitään, vaikka jatsin ystävä olenkin.
nähnyt pentagrammia missään kirkossamme tai temppelissämme. Jos se jossakin on, niin ei sitä ainakaan palvota samalla tavalla kuin ristiä. Vasta tällä palstalla olen lukenut sellaisen olemassaolosta jossakin.
pentakrammi?
Olis se huvittavaa jos merkkinämmeolisi kala.... kala ei oikeen sovi Temppelin huipulle, kyllä mielummin panen sinne Moronin puhaltamaan pasunaansa.
Pääpaikallanne Salt Lake Cityssä on temppelinne, jota koristavat monet pentagrammit. Ellet muka tiedä, mikä se on, niin tässä on linkki esittelysivulle. Kuvia temppelistänne.
http://www.helpingmormons.org/occult_symbols.htm