mikä on paras voimailu liike joka vahvistaa koko kroppaa. ajattelin hankkia vähän lisää voimaa koska työni puolesta sitä tarvitsen, kun joudun kantamaan raskaita esineitä.
paras voimailu liike keholle
kake
124053
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
...
Raaka rinnalleveto ja työntö
joo näin on.
Jos sais vain käyttää yhtä liikettä treenatessa, niin se kyllä olisi pystypunnerrus/työntö, eli tanko lattialta rinnalle ja suorille käsille.
Mukana jalat, selkä, kädet hartiat, no rinta ei kovinkaan paljoa varmaankaan, mutta koko kroppa töissä!
15 vuotta on treenattu kovaa ja "kaikkia" liikkeitä koklattu...
Joo samaa mieltä - raaka rinnalleveto ja työntö..
Jos vielä jaksaa tehdä pari sarjaa leukaa ja dippiä päälle niin ei ihminen muuta tarvitse..
paras liike on keskikaljan juonti,ilman käsiä.kannattaa kokeilla pitkinä sarjoina ja tauot pitää erittäin lyhyenä,käy näin kroppaan paremmin.tukevoittaa keskivartaloa erittäin hyvin ja tuo siihen potkua.tämäkin on väline urheilua,joillekin karhu on tuonut hyviä tuloksia ja toisilla joku toinen.kannattaa kokeilla mikä sopii itselle paremmin ja mikä tuo suorituksiin parhaiten kiloja lisää.
rannekääntö!
jaa no jos mä haluisin päästä mahd. vähillä liikkeillä ja saada silti koko kroppaa kuormitettua, niin en valkkais mitään yhtä vaan: maastavedon, kyykyn, penkin ja leuat.
En oo voimanostaja mut sanoisin että mave... Mavessa tulee treenattuu vartalon ojentajaa joka on erityisen tärkeä ryhdin yms. voiman kannalta.
Vahva ala-selkä ja vahvat vatsat takaa vahvan ruumiin. Auttaa ihan hemmetisti kaikissa liikkeissä ja loukkaantumisen riski pienenee samalla.
Ite ku alotin maven olin 177 cm ja 70 kg. Aluks meni 90 kg. Vuosi mavea kerran viikossa, niin meni 190 kg ja ilman vippaskonsteja ja mömmöjä. Olin kyllä treenannut punteilla jo pari vuotta ennen sitä.
tota työntöä eli raakaa rinnallevetoa ja punnerrusta kohti kattoa.
maastaveto ja jalkakyykky