No niin, tää näyttää nyt aika huonolta, et löytäsin sellasen naisen, jolla on tarve rakastaa mua yhtä paljon. Tästä aiheesta oli hiljattain just puhetta tääl, mut halusin ottaa kans kantaa jälkikäteen. Mä oon samaa mieltä sen ketjun alottajan kans, että miehen rakkaus ON eri asia ku naisen. Se on varmasti naisilla geeneissä, ettei niillä oo yhtä suurta tarvetta rakastaa miehiä. Näkeehän tän joka puolella, ku pariskunnista mies on aina se, joka pitää naisesta kiinni tai silittää toista. Naiset kulkee miehen rinnalla ihan ku siinä vierellä ei ketään oliska. Niilläkin on kaks kättä, mut ne kädet ei koskaan eksy silittämään miestä.
Mut se mikä todistaa mun "luuloni" tiedoks, on verrata MIESTEN vaatimuksia kumppanista. Jos naisilla ei oo synnynnäistä tarvetta helliä miestä yhtä paljon, täytyyhän miehilläkin olla synnynnäisesti vaatimattomat kriteerit. Miksi näin? Koska ihmiskuntahan ois kuollu jo sukupuuttoon, jos miestem ja naisten halut ja toiveet ei kohtais, eli miehet vaatis naisilta paljon ja naisilla EI ois halua täyttää näitä vaatimuksia. ja täähän on läpihuutojuttu: miesten vaatimuslista' on pituudeltaan vain pieni osa naisten listasta. Joku voi tietysti sanoo, et naiset verbaalisempina osaa kirjottaa ajatuksensa paremmin paperille. No just joo. Jospa syy vain on siinä ettei miehet vaadi mitään?
Mut se mikä todistaa mun "luuloni" tiedoks, on verrata MIESTEN vaatimuksia kumppanista. Jos naisilla ei oo synnynnäistä tarvetta helliä miestä yhtä paljon, täytyyhän miehilläkin olla synnynnäisesti vaatimattomat kriteerit. Miksi näin? Koska ihmiskuntahan ois kuollu jo sukupuuttoon, jos miestem ja naisten halut ja toiveet ei kohtais, eli miehet vaatis naisilta paljon ja naisilla EI ois halua täyttää näitä vaatimuksia. ja täähän on läpihuutojuttu: miesten vaatimuslista' on pituudeltaan vain pieni osa naisten listasta. Joku voi tietysti sanoo, et naiset verbaalisempina osaa kirjottaa ajatuksensa paremmin paperille. No just joo. Jospa syy vain on siinä ettei miehet vaadi mitään?
Vastaukset 28
Vanhimmat
en kyllä osaa oikein sanoa tuohon mitään..
ite en aiemmin ollu edes miettiny tollasta, mutta se voipi kyllä olla aivan totta.
itse kyllä rakastan poikaystävääni paljon ja yritän näyttää sen hänelle. mulla ainakin on tarve rakastaa miestä, ja ei se ole kivaa jos vain toinen osoittaa rakkautensa.
mutta kai sitä vähän aattelee, että nainen voi helposti tuntea itsensä päällekäyväksi, ja sen takia yleensä miehet on niitä ketkä hellivät enemmän, mutta ei se tarkoita silti sitä etteivätkö naiset haluaisi helliä toista myös. ehkä sitä vain ei oikein tiedä miten sen tekisi tai jotain?..
"mutta kai sitä vähän aattelee, että nainen voi helposti tuntea itsensä päällekäyväksi, ja sen takia yleensä miehet on niitä ketkä hellivät enemmän, mutta ei se tarkoita silti sitä etteivätkö naiset haluaisi helliä toista myös."
Tätä tarkoitinkin. Naisilla ei oo yhtä suurta tarvetta helliä miestä. Jos naisilla hellimisentarve olisi samanlainen, ne ei tuntis oloaan päällekäyväksi. Naiset vaan ahdistuu siitä, kun täytys miestä huomioida.
"ehkä sitä vain ei oikein tiedä miten sen tekisi tai jotain?.."
Etkös nyt vain kiertele itse asiaa? Ton perusteella vaikuttaa, ettet säkään halua miestäs huomioida. Jos haluaa toista helliä, ei silloin ihmetellä, miten se tehdään, se vain tapahtuu luonnostaan. Naisilla miehen huomioiminen on varmasti enemmän opittua käyttäytymistä, kuin omasta halusta tapahtuvaa. Miten selität sen, että naisilla lapsen helliminen käy niin luonnostaan, ei siinä mitään ihmetellä että miten sen tekis...
Taidat kyllä olla aika oikeessa.. tossa on perää. se sai mut ajatteleen nyt kyllä :)
Tämä kulttuurinmuutos, että nainenkin voi olla aloitteellinen, on aika tuore kumminkin. Se heijastuu myös epävarmuutena hellyydenosoituksissa miestä kohtaan. Ainakin itse tunnen paljon useammin tarvetta koskettaa kuin sen toteutan. Se, mikä näkyy "ihmisten ilmoilla" ei välttämättä ole suhteen todellisuus.
ettet uskalla huomioida miestä julkisesti?
Vähän siihen suuntaan. Olen sen muutaman kerran tehnyt aika erikoisissa tilanteissa, joita mies on myöhemmin lämmöllä muistellut. Että varmaankin täytyisi rohkaistua. Sitä kai ajattelee, että jos mies nolostuu julkisista hellyydenosoituksista eikä siinä kaikkien nähden kehtaa torjuakaan. No, joskus nuorempana tuli lunta tupaan, kun olimme ympäristön mielestä liiankin kiihkeitä. Voi johtua osin siitäkin, vaikka naureskellen on tapauksia muisteltu. Että silleen.
Uskon, että olet oikeassa siinä että miehen rakkaus naiseen tulee esiin, miten sen nyt sanoisi, takertumisena. Mies turvautuu naiseen rakkaudessa, ja on murtunut jos tämä lähtee. Voisaan melkein sanoa, että mies on avuton ilman rakastamansa naista. Naisten on kautta aikojen ollut pakko pärjätä, kun miehet ovat olleet sotimassa, töissä muualla tai muuten poissa arjesta. Naisten ei siis ole ollut pakko turvautua rakastamaansa miehen arjessa, vaan rakkaus on ilmennyt muilla tavoin.
Naisen rakkaus mieheen ilmenee mielestäni parhaiten siinä, mitä kaikkea nainen on valmis tekemään miehensä puolesta. Naisen osoittama rakkaus on käytännöllistä, arkisia asioita: ruoanlaittoa, hoivaamista, hemmoittelua ja vastaavaa. Nainen tahtoo helliä ja hoivata rakastaan, ja tekeekin sen miellään kotona.
En usko, että nainen rakastaa miestä vähemmän kuin mies nainen, näin yleisesti ottaen.
Minä olen myös kiinnittänyt huomiota samaan asiaan, että omassa suhteessani mies on se joka hellii enemmän ja tekee useimmiten alotteen fyysiseen kontaktiin. Itse olen kuitenkin samaa mieltä örmörin ensimmäisen viestin kanssa; jos itse olisin jatkuvasti koskettelemassa miestä, tuntisin olevani päällekäyvä ja pelkään että mies ahdistuisi siitä.
.. naista, jonka mielestä tiskaaminen, siivoaminen ja ruoanlaitto ovat sama asia, kuin miehen koskettaminen! Jos todellakin on niin, ettei enemmistö miehistä halua hellimistä, niin en tajua, mitä sellasten miesten päässä liikkuu. Enkä myöskään tajua naisia, jotka muodostaa parisuhteen miehen kans, vaikka ne ei halua pitää toista hyvänä. Lapsia ja tyttökavereita pidetään ku kukkaa kämmenellä, mut miehelle näytetään tunteet tiskaamalla ja siivoamalla. Anteeksi nyt vaan ku en ollenkaan ymmärrä tätä kuvioo.
elämänkokemuksesi mukaan.
Minun suhteessai asia on toisin päin. Mies ei IKINÄ koske julkisesti. Tämä on saanut aikaan sen, etten minäkään sitä tee.
KOHTELE MUITA NIIN KUIN ITSEÄSI TOIVOT KOHDELTAVAN.
Tottakai rakkauteen kuuluu myös fyysinen koskettaminen ja helliminen. Mutta kuten sanoin, nainen tekee tämän yleensä mieluiten kotona, omien seinien sisällä. En tiedä voiko tästä syyttää yhteiskuntaa ja yleisiä mielipiteitä, mutta naisilla on korkea kynnys hyväillä miestä fyysisesti julkisella paikalla. Kädestä pitäminen ja sylikkäin leffaa katsominen vielä menee, mutta hiuksien silittäminen tai innokas suuteleminen menee monen naisen mielestä "yli rajan". Ai minkä rajan? Sen rajan, jonka ei saa ylittää koska miehekkyys kärsii.
Itse rakastan miestäni, ja pidän häntä hyvänä niin kotona, kuin muualla. Näytän tunteeni hänelle sekä laittamalla hänen lempiruokansa ja ostamalla hänelle olutta kuin silittämällä ja halimalla. Eikä hän ole valittanut :)
yksioikoista, meissä on eroja sekä miehissä että naisissa. On miehiä jotka jatkuvasti ovat kiinni toisessa ja on myös sellaisia naisia tai sitten taas sellaisia jotka harvemmin koskettavat jne...
Sit vielä joku mies saattaa toimia toisen kumppanin kanssa tietyllä tavalla ja sit taas toisen kanssa olla aivan erilainen...näin se on...ei mulla monta kumppania ole ollut mutta riittävästi, jotta olen oppinut tämän. Ja kavereillä sama juttu.
niin no oon kai joteski erilainen sit mut mulle ainakin on todellatärkee että mies rakastaa ja oon valmis tekeen oman mieheni vuoksi melkein mitä vaan ja sille tuntuis olevan se ja sama vai miksei se tunnu tykkäävän kun palvon sitä?... itse ainakin silitän kultaani mutta se vaikuttaa kun häiritsisin ... onko mulla sit vaa outo mies kun ei arvosta mun hellyyden osoituksia ... ja entäpä julkisesti .. jos satun jossain kun liikutaan ottaan kädestä on olo kuin toinen ois koko ajan jotenki poissa tai "onx pakko" fiiliksellä?
Niin, kyllä mun kokemus on myös, että miestä EI SAA pitää kädestä kiinni julkisesti. Puhumattakaan, että voitaisiin kävellä käsikynkkää! Miehet ei kestä kädestäpitämistä.
Kertokaapa mitä se hellyyden ja läheisyyden osoittaminen sitten on? Muniako pitäisi kouraista?
Kun minusta tuntuu, että se mitä nainen haluaa on aina väärin. Täälläkin (ja esim. Elleissä) haukutaan naisten romanttisuushakuisuus hyvin yleisesti ihan lyttyyn. Siis kynttiläillalliset, hitaiden tanssiminen (korvansyöntimusiikki), pikku lahjat (niiden haluaminen on kuulemma tavaran / materiaalisen hyvän haluamista...eli halutaan rikas mies, jos tykkää saada syntymäpäiväkortin tai ruusun vuosipäivänä!!!!). Kaikki tuo on naisen haluamaa ja osoittamaa hellyyttä ja tunteellisuutta. Mutta se on aina väärää haluamista.
40 vuoden kokemuksella väitän, että kun nainen haluaa sitä mitä MIES haluaa, niin se on "oikeaa halaumista". Jos nainen yrittääe esittää jotain aitoja omia toiveitaan tai halujaan, niin se on aina "väärää" ja "ei-oikeaa" haluamista ja seksiä.
AP, kuuntele joskus aidosti sitä naistasi. Ehkä yllätyt mitä hän haluaa. Et huomaa ihan selvästikään naisen haluja, toiveita, ja sitä miten hän näyttää sinulle tunteensa ja halunsa. Sinusta sinun tapasi vain on oikea. Torjut. Et noteeraa. Ja siksi kuvittelet että sitä ei ole olemassakaan.
Voi että ois ihanaa kun mullakin olis sellainen nainen, joka haluais ja uskaltais näyttää tunteensa ja saisin häneltä hellyyttä. Mä ainakin tykkäisin jos halittais, pussailtais ja pidettäis toisiamme kädestä kiinni julkisestikkin. Mun vaimo ei koskaan tee mitään aloitetta hellyydenosoituksiin, seksistä puhumattakaan. Myös mies haluaa tuntea edes juskus olevansa haluttu. Minä ainakin.
oletko "palkinnut" vaimosi, jos hän on joskus tehnyt jonkunlaisen aloitteen? Nimittäin moni nainen on aika epävarma siitä, tekeekö "oikein" ja siksi ei uskalla tehdä mitään. Sellasta pelkoa, että ei ole oikeutta koskea miestä muutoin kun silloin kun hän selvästi osoittaa haluavansa kosketusta. Jos mies yhtyisi omaan spontaaniin kosketukseeni esim. koskemalla hellästi takaisin tai hymyilemällä ilahtuneesti, niin uskaltaisi sitten koskettaa toisenkin kerran.
Ehkä vaimosi ei tiedä, että pitäisit hänen aloitteistaan? Älä kuitenkaan vaadi suoraan seksiin aloitekykyä (se nimittäin helposti kuulostaa naisesta vaatimiselta ja pakottamiselta). Mutta voisit kertoa hänelle, että susta ois kiva kävellä käsikädessä ulkona. Ja voisit kysyä, miten vaimosi siihen suhtautuisi? Harva tuskin kieltäytyisi. Ja pikkuhiljaa sitten voisit kertoa muista toiveista hellyyden suhteen. Ei se ole vielä liian myöhäistä.
"AP, kuuntele joskus aidosti sitä naistasi. Ehkä yllätyt mitä hän haluaa. Et huomaa ihan selvästikään naisen haluja, toiveita, ja sitä miten hän näyttää sinulle tunteensa ja halunsa. Sinusta sinun tapasi vain on oikea. Torjut. Et noteeraa. Ja siksi kuvittelet että sitä ei ole olemassakaan."
Usko pois, jos naiseni koskettais mua, huomaisin sen varmasti, kyllä mul on tuntoaisti tallella. Jos mä miehenä haluan naisen antavan mulle yhtä paljon fyysistä huomiota, ei siinä pitäs olla mitään väärää? Tiskaaminen, siivoaminen ja kokkaaminen ei oo hellyydenosoituksia!
Mitäpä jos mäkin lopetan ne OIKEET hellyydenosotukset ja sanon naiselle, et "käynhän mä töissä ja ajan nurmikon kesäsin, ne on mun hellyydenosotuksia sulle". Mut eihän tää käy naisille, koska sillon on oma huomionsaanti vaarassa? Oikeesti, miten naiset voi vaatia itselleen hellyyttä ja sit sanoo, että miehelle riittää se, kun nainen tiskaa ja siivoaa? En taaskaan ymmärrä...
ettekö oo puhuneet asiasta? Eli sä vaan oletat, ett naisesi pitäis tajuta mitä kaipaat ja puolestasi sulle ei kelpaa se tapa, miten nainen kokee antavansa sulle rakkautta? Typerää. Eihän teidän tarpeet voi ikinä kohdata, jos ette osaa niistä puhua ja esim. kiittää silloin kun on kiitettävää (naiselle on esim. tärkeää, että hänen tiskausta ym. ei pidetä itsestäänselvyytenä ja noin halvasti ajateltuna,kuin sinä täällä annat ymmärtää). Parisuhde on kommunikointia.
Ei ole olemassa oikeita ja vääriä tapoja osoittaa hellyyttä (jos ei puhuta psykopaateista), vaan ennemmin eri tulkintoja siitä, mitä se kenellekin on. Mielestäni hellyys ei ole nais-mies vastakkainasettelua, vaan ennemmin persoonakysymys. Kuka tykkää kosketella enemmän luonnostaan ja toisen pitää opetella se kumppanin kannustamana ja rakastamana.
Ollaan me tästä puhuttu, mut mitään muutosta ei oo tapahtunu. Ei olla riidelty, en ole syyllistäny, painostanu, uhkaillu...
"sulle ei kelpaa se tapa, miten nainen kokee antavansa sulle rakkautta?"
Eihän hän osoita mulle tunteitaan millään tavalla. Ja jos joku todellakin ajattelee niin, että tiskaaminen ja ruoanlaitto ovat niitä tapoja, niin... en tiedä mitä sanoa. Ja kiitän kyllä ruoasta ja tiskaamisesta, ei tässä ole siitä kyse. Tottakai jos toisesta välittää, voi esim. tiskata itse, kun toinen tulee töistä, eikä jaksa tehdä enää mitään. Mun on vaan todella vaikee uskoo, että naisille riittäs, et niiden miehet alkas käyttäytyyn samalla tavalla: "Käynhän mä töissä ja huollan autoa ja sellasta, siinähän on mun naiselle hellyyttä kerrakseen!"
"Kuka tykkää kosketella enemmän luonnostaan ja toisen pitää opetella se kumppanin kannustamana ja rakastamana."
No jos mun pitää ruveta opettamaan naistani että tee näin ja näin, niin silloin hän on väärä tyyppi mulle. Jos haluaa toista koskettaa, niin silloin koskettaminen tapahtuu tuosta vaan ilman turhaa "noitumista". Enkä anna ollenkaan sellasia signaaleja, että hellyys ei kelpaisi. Monet kerrat olen esim. sohvalla painanut päätä naisen syliin, mutta hänpä ei ole tehnyt juuri mitään.
Mä alan tässä pikku hiljaa myöntämään sen, mitä en oo uskaltanu itselleni tunnustaa. Vaikka meissä paljon yhteistä onkin ni ei taida tämä nainen olla mulle se oikea.
en tiennyt tilanteestasi tarpeeksi, joten tein sitten liian nopeita johtopäätöksiä. Ikävä tilanne, koska omat tuntemani naiset itseni mukaan lukien kyllä tykkäävät hellyydestä ja tykkäävät koskettaa (varsinki jos näkee, ett mieskin tykkää). Jotain lukkoja naisella taitaa olla, jos läheisyys ei tunnu luontevalta..Tsemppiä sulle vaikeassa tilanteessa! Älä kuitenkaan yleistä kaikkia naisia kokemasi perusteella. Niin, ja tiskaaminen ja siivoominen on vain osa sitä kokonaisuutta, millä tunteita osoittaa. Toki tuo hellyys sanoin ja kosketuksin tulis kuulua pakettiin edes jonkun verran.
Edellinen kommenttisi selvensi huomattavasti millä tarkkuudella mennään. Jos hellyys puuttuu noin totaalisesti suhteesta, niin silloin tyttöystävälläsi taitaa olla oikeasti jokin ongelma tunteiden osoittamisessa.
Itse välillä mietin, että olenko liiankin huomiota osoittava, mutta ei mies ainakaan vielä ole valittanut. Kaupassa ym julkisissa paikoissa kävellään käsikädessä. Saatan ohimennen nipistää pepusta ;-) Pussaisin, mutta kun en yllä ;-)
Kotona istun syliin, halaan, pussaan, silitän, kiehnaan, passaan sopivasti... kaikkea mahdollista yhden illan aikana. Ja hellyys/läheisyys ei välttämättä tietysti johda seksiin, mutta joskus niinkin.
Kyllä naiselle hellyys kelpaa, mut mun huomioon ottaminen ei juurikaan pieniä poikkeuksia lukuunottamatta kiinnosta. Tän suhteen painopiste on liikaa naisen puolella. En mä tällasta kauaa jaksaa kattella.
ITSE AINAKIN YRITIN NÄYTTÄÄ MIEHELLENI, ETTÄ RAKASTAN JA HALUAN VAIN HÄNTÄ. PIENILLÄ ELEILLÄ. VAAN EIPÄ TAINNU RIITTÄÄ. KOSKA NYT 25 VUODEN JÄLKEEN EI KESTÄNYT TÄTÄ "ARKEA" PERHEEN KANSSA.
VOI SITÄ NAINENKIN OLLA VÄSYNYT JOS SAA KAIKKI KOTITYÖT ITSE HOITAA, NIIN EI SITÄ AINA JAKSA OLLA (EIKÄ KERKEÄ)MIESTÄ "PAIJAAMAAN". EHKÄ AIKAA OLISI OLLUT ENEMMÄN, JOS HÄN OLISI OSALLISTUNUT SIIHEN PERHEEN ARJEN PYÖRITTÄMISEEN. NYT MIEHELLÄ SUHDE TYÖKAVERIIN, JOHON KUULEMMA TULISESTI RAKASTUNUT. PALASI JO KERRAN KOTIIN JA TAAS LÄHTI. KYLLÄ TÄSSÄ ALKAA KOHTA ITSEKIN LÄHEISYYTTÄ KAIVATA(ENKÄ NYT PUHU SEKSISTÄ).HALUAISIN ITSEKIN MIEHEN JOKA PUHUISI JA HELLISI MINUA NIILLÄ PIENILLÄ SANOILLA JA TEOILLA, MUTTA TUNTUU ETTEI NIITÄ IHAN HETI KOHDALLE SATU. BUSSI JA KAUPAN KASSA TUNTUU AIKA EPÄTOD-NÄKÖISELTÄ LÖYTÄÄ JOKU K U N N O L L I N E N MIES, JOLLE KELPAISI MYÖS 2 LASTA KYLKIÄISENÄ, JA YMMÄRTÄISI MYÖS ETTÄ LAPSETKIN KUULUVAT SIIHEN ARKEEN. TOIVOTTAVASTI SINUA KUITENKIN ONNISTAA.
Miksi annoit kaikkesi, jos mies ei huomioinut sinua? Kannattaa aina pitää oma tahtonsa ja tuoda se selkeästi esille. Jos miehesi on työkaverin kanssa suhteessa niin ei hän sua (ainakaan enää) rakasta. Kannattaa unohtaa se mies mahdollisimman pian.
Kyllä naiset kaipaavat hellyyttä myös. Eivät vaan uskalla ottaa sitä aloitetta, jos ovat aiemmissa suhteissaan kuulleet "älä lääpi" yms. kommentteja jos ovat koskettaneet. Näistä asioista pitää puhua, ei kukaan voi muuten tietää, mitä toinen odottaa ja kaipaa.
Eri ihmisillä on eri tapoja osoittaa rakkautta. Toinen tekee sen kauniilla sanoilla, toinen koskettamalla, joku palveluksilla, joku muu lahjoilla. Jos ihmiset ymmärtäisivät oman tyylinsä ja kumppanin tyylin osoittaa rakkautta, niin ehkäpä tyytymättömyys vähenisi? Ja kun vielä opittais epäitsekkäästi kohtamaan toinen hänen tarpeissaan. Eli oltais valmiita kuuntelemaan sitä, mitä se toinen oikeasti haluaa.
Toisin sanoen: kyllä naisellakin on tarve rakastaa, mutta se voi ilmetä eri tavoin. Älä tuomitse suoraan omien kokemustesi pohjalta muita. Koita ymmärtää, että hellyyteenkin totuttelu vaatii aikaa. En minä ainakaan heti uskalla hirveästi kosketella, kun en tiedä mistä toinen pitää. Ja jos toinen ei ilmaise tarvettaan hellyyteen, niin ei toinen voi tietää, että hän kaipaa hellyyttä (ja olisin kyllä naisena sitä mielellään osoittamassa).
Meidät naiset kun on opetettu niin, että miehet haluavat vain seksiä, ei hellyyttä.
minä olen saanut sellaisen käsityken ettei miehet tykkää kun nainen on vinkumassa kaupungilla että pidetään kädestä jne.
itse olin aina se joka kömpi kainaloon ja rapsutteli ja pusutteli.. no pahaltahan se tuntu ku tuntui aina että on tyrkky. pitkä suhde silti oli.
Koska me ollaan tultu siihen pisteeseen, että miehet valittaa kun naiset ei ole romanttisia ja helli...? Tämä oli kyllä ihan eka ketju, missä kohtaan moisesta asiasta valittamista. Aina ennen on vaan lukenut ja kuullut kuinka suomalainen mies ei puhu eikä pussaa.
Itse en juuri suhteen alkuaikoina miestä hellinyt enkä pussaillut. Kuvittelin olevani musta lammas.
Mutta niitä syitä ehdolle:
Rakkaus. Sitä oikeaa pussaillaan ja hellitään enemmän.
Omat kokemukset. Kuten edelläkin on tullut, kaikki miehet ei tykkää. Vanhat kokemukset painaa.
Lapsuus. Jos ei koko lapsuuden aikana ole kokenut pienintäkään läheisyyden tunnetta, on vaikea sitä ilmentää myöhemminkään. (Oma henkilökohtainen syyni. Monen vuoden ajan mieheni teki töitä tämän asian edestä ja nyt puhun ja pussaan)
Luonteenpiirteet. Kuten ujous ja huono itsetunto, nolottaa. Nämä siis lähinnä julkista hellittelyä koskien.
Seksin välttely. Miehen hellyyden osoitukset saattavat tuoda naiselle olon, että mies haluaa seksiä ja hän pyrkii välttelemään tätä jos ei ole sillä tuulella. Tiedättehän; "annoit ymmärtää ja nyt et ymmärrä antaa".
Mulle tuli tästä mieleen, että sun jutuissas taitaa olla pointti. Miksi muuten kaikki maailman kauneimmat rakkauslaulut olisi miesten kirjoittamia? Naiset ei koe rakkautta niinkuin miehet. Mies kun rakastuu ja rakastaa, niin se tuntuu kropassa fyysisesti ja kaikki suojamuurit murtuu.