tuli vaan tässä mieleen että saako tuommosesta floikallisesta kitarasta sitä kampea irrotettu että pysyis edes vähän paremmassa vireessä ku ei käytä ollenkaan.. ja sitte vielä lukkovibratallasta. Mikäs se semmonen sitte on? saako sen tallan jotenki lukkoon että pysyy vireessä. tuossa kuva lukkovibrallisesta kitarasta. http://www.oulunsoitinjatarvike.fi/kauppa/products.php?p=fad62f
vibrakampi
mmnmn
131618
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Itse kammen saa ruuvattua irti. Sen tallan voi sitten blokata jollain puupalalla sieltä takaa niin että pysyy paikoillaan.
Ei siinä palikoita tarvita, Kaikki jouset paikoilleen niin talla lepää varsin napakasti, eikä vireestä ole ongelmia. En ymmärrä mitä täällä puhutaan. Ja kammen voi ottaa pois, ei tarvita.
Jaa että sä meinaat laittaa floydrose tallan ihan takakenoon jousilla. Jotkut floikat on muutaman millin irti bodystä ja jousien lisääminen tarkoittaa sitä että talla menee ihan kenoon. Nyt ei ollut kyse kuitenkaan mistään Fenkkujen talloista joihin voi laittaa niitä jousia kuin sielu sietää. Sitä paitsi tallan tukeminen parantaa sustainia.
NUKKUMAAN ennen ku rupeet kirjottaan ni selvitä itsellesi mitä kirjoitat OOT MEINAA VITUN TYHMÄ
Mee sä pappa vetelee niitä blues likkejäs sinne himaas. Ehkä susta joku päivä tulee vielä uus Clapton.
Vastaan yhtä asiallisesti kuin sinäkin. Jos sulla on jotain parempaa sanottavaa niin sano mitä sanot ja perustele kantas.
Jepjep, toi puupalikka niksi on toimiva kyllä ja suosittelen jos vire ongelmia usein ilmenee. Kyllä jousia voi lisätä ja sitä ehkä kannattaa kokeilla ensin (riippuen hieman missä tilanteessa menee vire ja miten usein). Tottakait jos floikkaan lisää jousen/jousia pitää se uudestaan säätää ja pitää säädellä ehkäpä vähän muutakin ja siitähän toki on vaivaa ah..Kiinteästä tallasta on kyllä hyötyä toisinaan paljonkin (unision bend tms) ja toisaalta floikalla saa kikkailtua kivasti ah oh ah...Tosiaan olisi hyvä jos jengi vähän perustelisi kantojaan eix jee?
osta ibanez s-sarjan kitara. sitä et saa epävireeseen sitten niin millään. siinä on ZR- tremolo.. lisenssi floikka.
kiitos vastauksista ja se s-sarja on varmaan sitte niitä laatukitaria. itelle olen hommaamassa ensimmäistä kitaraa hintaluokkaa 200-300€,
ovat kyllä kopioita originaali Floyd Rosesta.Oikea "Floikka" pysyy vireessä vaikka tekisit mitä. Suosittelen hommaamaan/katsomaan "Van Halen Live Without a Net (1986)" videon,siinä Floyd Rose talla joutuu todelliselle koetukselle,mutta ei Edward silti viritä kitaraa kertaakaan keikan aikana.Itse myös omistan originaali Floyd Rosen,eikä sitä kyllä tarvi virittää juuri
koskaan.Joten jos tallasi ei pidä virettä,syy on mitä todennäköisimmin TALLASSA! Kopiot on kopioita!
IDIOOTEJA. hommaa itsellesi vaikka joku koulupaikka kitara tehtaalta ni tiedät ja lakkaa puhumasta
perusteella olen mielestäsi IDIOOTI! Veikkaan että omaan pikkusen pitemmältä ajalta kokemusta kitaroista ja kitaran soitosta kuin sinä! Opettele kirjoittamaan sana "IDIOOTEJA",ennen kuin rupeat käyttämään sitä aiheetta jotain kohtaan!
siinä on ensimmäisen nauhan vieressä kielilukot..
varmaan 3 pienta palasta jotka on ruuveilla kiinni ja pysyy se kitara paremmin vireessä jos on semmoset..
itellä on kielilukkojen paikat mutta ei oo niitälukkoja siihen ja neki maksaa erikseen sen varran että ei oo tullu ostettua vielä... aineki semmonen yli 40euroa.. riippuu tietenki mistä ostaa..
http://www.oulunsoitinjatarvike.fi/kauppa/products.php?p=fad62f
Mä omistan ton kitaran ja se pysyy ihan hyvässä vireessä. Ne kielilukot on aika rasittavat ruuvailla aina irti.