Mikä on suomalainen virsikäsitys?

maallikko

Mikä meidän suomalaisten käsitys on virrestä? Nojautuuko se virsikirjakomitean päätökseen vai voiko se tulla muustakin kirkkokunnasta? Tarvitseeko sen kuulua johonkin kokoelmaan? Muuttuuko virren sanoma eri tavoin laulettaessa tai säestettäessä? Mitä suomalaiset virret kertovat historiastamme? Perustelkaa nakökantojanne ja luokaa aitoa keskustelua!

2

471

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teuvo Suni

      Tarkoitettu ihmisiä miellyttämään, ja sitomaan heidät entistä lujemmin isiltä perittyyn tyhjänpäiväiseen elämään. Eli torjumaan totuuden, kuten Jeesuksen oma kansakin teki, ja siksi Jeesus heille sanoi:

      "Jatkakaa toki isienne tapaan, kunnes mitta on täysi! Te käärmeet, te kyykäärmeitten sikiöt! Miten te voisitte välttää kadotustuomion?"

      "Jos joku tulee minun luokseni mutta ei ole valmis luopumaan isästään ja äidistään, vaimostaan ja lapsistaan, veljistä ja sisaristaan, vieläpä omasta elämästään, hän ei voi olla minun opetuslapseni.
      Joka ei kanna ristiään ja kulje minun jäljessäni, ei voi olla minun opetuslapseni."

      Tälläkin kansalla on toisenlainen usko. Heillä on kotinsa, uskontonsa, isänmaansa, Jumalan armo ja rakkaus. Mutta ei hänen totuuttaan, ja siksi täällä viisveisataan edellisistäkin Jeesuksen ilmoittamista totuuksista, ja sydämen halusta veisataan niin kuin ei totuutta olisi koskaan
      sanottu:

      "Myös isämme uskoivat ennen ja kylvivät leikkasivat. Me saarnaamme aikojen mennen kuin isämme saarnasivat."

      • M-LS

        Monelle ihmiselle vanhat virret tuovat mieleen parhaita lapsuusmuistoja. Virsikirjaa ei olisi saanut uudistaa. Virsissä tärkeintä on tuttuus. Vuoden 1939 virsikirja oli hyvä eikä sen kieli ollut niin vanhentunutta, että uutta olisi kaivattu. Vuoden 1939 virsikirja oli käytössä vain vajaat 50 vuotta. Se on lyhyt ikä virsikirjalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      226
      2271
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      52
      1342
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      186
      1177
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      1006
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      891
    6. 76
      885
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      812
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      757
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      750
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      40
      731
    Aihe