sanonpahan

just niille kakkosille jotka täällä vääntävät itkua että vaimot haukkuu, voi, MIKS NE KATKERAT VAIMOT SIELLÄ MEITÄ HAUKKUU?!!?

Jos ei kestä puuhat päivänvaloa ja kritiikkiä ja jopa haukkumista niin ei kannata sitten alkaa kakkoseks ollenkaan!

Ja, luuletteko te kakkoset ettei vaimot olis ensin haukkuneet ja räyhänneet niille pettäjämiehilleen? Ihan varmaan nekin on saanu kylmää vettä niskaansa ja saavat varmasti pahemminki kuin te, mutta:

Se joka leikkiin ryhtyy se leikin kestäköön!
111053
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

"Se joka leikkiin ryhtyy se leikin kestäköön! "

No niinhän minä juuri teinkin! (ja kestänyt katkeraa exää runsas kolme vuotta)

Äänestä
  • Jos olisin uskonut exän totuudet, en olisi menettänyt montaa vuotta "rakkauden" nimissä psykopaatin kanssa. Ensin meni huumassa pari vuotta, sitten itselleen selittelyssä pari seuraavaa, häpeässä ja peittelyssä pari seuraavaa ja luultavasti monia vuosia tähän toipumiseen.
    Joskus ei ihan oikeasti kannattaisi ottaa niiden exien puheita pelkästään toisen katkeruutena, siellä voi piillä myös totuus.

    Äänestä

Näinhän se on.

Mutta jotenkin tuntuu että vois vähän vaimoille antaa armoa, ruikuttava ex-vaimo kirjoittelut on kuitenkin aika julmaa.

Tältä ihmiseltä on vedetty matto jalkojen alta, monesti ihan silmän räpäyksessä. Sinä taas olet kerennyt suunnitella ja ajatella miehesi kanssa kaiken valmiiksi. Olette sopineet miten jatkossa jne.

Entäs tämä vaimo? Hänelle ei ole annettu aikaa miettiä ja suunnitella. Hän joutuu sydän särkyneenä järjestelemään elämänsä uudelleen, pahimmillaan vielä lapset mukana. Tottakai hän on vihainen, tottakai. Teistä se ehkä tuntuu että toinen katkeruuksissaan perään soittelee mutta pysähdyppäs miettimään. Etkö sinä tarvitsisi vastauksia? Muita kuin ne pari hätäistä jotka mies sanoi niin kuin sinä halusit? Tai kuin käskit soittamaan? Tai minkä ajan annoit hänen selittää. Tunti ehkä yhteistä kahdenkeskistä aikaa erouutisen jälkeen, ei siinä asiat selviä. Ei siinä mennyttä ja tulevaa keretä miettimään.

Tälle vaimolle kaikki käy niin nopeasti, liian nopeasti. Hymyilläkkö hänen pitäisi. Hän saa tuntea ihan mitä haluaa mutta ymmärrettävästi raivo ja katkeruus ovat niistä voimakkaampia.

Oletko koskaan ajatellut mitä veit tältä ihmiseltä. Enkä tarkoita vain miestä?
Oma syy, sanotaan. Voi kun kaikki olisikin niin mustavalkoista. Olisi ollut enemmän miehen mieleen sanotaan, vaimon vika. Mies pitää pitää tyytyväisenä, nainen mukautukoon. Joskus eroa haluaa molemmat, toinen vaan sattuu olemaan nopeampi liikeissään. Olisiko se hirveää antaa aikaa toiselle? Aikaa tälle pariskunnalle päättää keskenään asioita jottei kummankaan elämä menisi piloille toisen itsekkyyden takia. Saatikka toisen naisen itsekkyyden takia.
Miksi tämä toinen nainen pelkää entistä niin kovasti, mieshän on eroamassa tästä. Ei saa olle tekemisissä, ei yhtään enemmän kuin on tarpeen.

Kasvakaa aikuiseksi, niin tein minäkin.

Olin se toinen nainen, tulin suhteen väliin joka natisi liitoksissaan jo valmiiksi. Rakastuimme mutta olisimme todellakin voineet käyttäytyä paljon fiksummin. Myönnän. Tämä nainen muutti kahden lapsen kanssa raskaana ollessan kodistaan jonka he olivat saaneet valmiiksi vuosi ennen eroa. Hän joutui lopettamaan työnsä ja todella rakkaan harrastuksensa. Häneltä jäi talon pihapiiriin monta rakasta asiaa. Hän luopui niin paljosta vain jo senkin takia kuin joutui jättämään kotinsa. Ja emme hänen elämää vielä helpottaneet vielä senkään jälkeen. Ei vastattu puhelimeen jo ei huvittanut, kaikki lapsiin liittyva sovittiin viime tingassa, jos meillä ei ollut muuta menoa. Kyllä sitä on typerä. Silloikin naureskeltiin hänelle, miten lapsellinen ja katkera ja ruikuttava ruma ja lihava ( tehnyt 2 lasta peräkkäin raskaana). Kyllä hänellä jos kenellä olisi ollut varaa meille nauraa.

Pyydän anteeksi kaikesta mitä olen/olemme sinulle tehneet tai sanoneet.

Olemme edelleen yhdessä.

Olen vain jäänyt miettimään asioita, kai minäkin vanhetessa viisastun. Olet kasvattanut hienot lapset, olet todellinen supernainen. Mukava huomata että olet saanut elämäsi kuntoon ja päässyt jatkamaan rakasta harrastustasi. Olet jaksanut lyhyeen aikaan todella paljon, ehkä enemmän kuin muut koko elämänsä aikana.

Emme ole olleet koskaan väleissä, enkä haluakkaan sitä.

Haluan vain että tiedät sinulla on vara ylenkatsoa meitä jos niin haluat. Sinulla on nyt asiat hyvin, toivon että saat vielä jhonain päivänä korjattua myös särkyneen sydämesi.

Nyt ymmärrän siitä ajasta enemmän, miksi käyttäydyin niin. Se ei tee sinusta huonoa ihmistä, sinulla oli täysi syy olla tolaltasi.

Ei tarvitse saada käsitystä ette meidän suhteessa olisi asiat huonosti koska näin kirjoitan, olen vain "tajunnut" pari tahi useamman asiaa.

Kaikkea hyvää sinulle sekä myös muille ex-vaimoille!

Äänestä
  • Off the record.. Kaikkea sitä kuulee. Mihin lajiin lasket itsesi?

    Äänestä

etten ole petetty vaimo, vaan palstan muuten-vaan-lukija. Olen vain pannut merkille, että tällä palstalla niitä vaimojen katkeruudesta ulisevia kakkosia riittää..Totta hemmetissä petetyillä on oikeus tuntea raivoa ja jopa katkeruutta!Joten kasvakaa lapset aikuisiksi ja kantakaa vastuu teoistanne! Hyvä että jotkut sentään älyävät katua töppäilyjään. Siitä pisteet heille koska todistivat, ettei onneksi kaikilla kakkosilla virtaa jäävettä suonissaan.

Ja ne itse pettäjät joutaisivat kyllä saunan taakse ja...

Äänestä

Ainakin, mitä ajatuksiin tulee..

Vaimon pitää osata asennoitua uskottomuuteen niin, että se vaan on osa parisuhteen kokonaisuutta. Ja että koska vaimo on toinen puolisko siinä liitossaan, niin saa vaan itteään syyttä ja katsoa peiliin, jos/kun toinen nainen astuu kuvioihin.

Toisin aattelee nainen sitten naisena olemisesta, jos on kyseessä toinen nainen. Toinen nainen saa - jos on sinkku - tehdä mitä haluaa, eikä kenelläkään pitäisi olla - petetyllä vaimolla vähiten - mitään sanomista asiaan.

Toinen nainen ei vain näytä sellaista seikkaa tjuavan, että tietoinen valinta ja päätös lähteä rinnakkaissuhteeseen on hänen oma valinta; tapahtuu siis vapaasta tahdosta. Silloin hän ihan vapaasta tahdosta laittaa roolinsa toisena naisena kritiikin kohteeksi. Toinen nainen voi vapaasti elää oman moraalinsa mukaan, mutta ei pidä olettaa, että petetty vaimo elää hänen sääntöjensä mukaan. Vaimolla on oikeus kohdella toista naista oman moraalinsa mukaan. Hänkin valitsee vapaasta tahdosta sen, mitä kaataa toisen naisen niskaan.

Toisen naisen logiikka vapaasta valinnasta ja oikeudesta tehdä niin kuin haluaa on todella outo. Se, että toinen nainen perustelee sitä, että ei tee mitään väärin, koska ei ole vaimolle mitään luvannut, niin eihän silloin vaimokaan tee mitään väärin häntä kohtaan, koska ei vaimokaan ole luvannut mitään.

Että epätoivoista selittelyä ja kitinää suurimmaksi osaksi toisilta naisilta. Ja turhasta! Itse ovat saaneet vapaata tahtoaan toteuttaa.

Äänestä
  • "Että epätoivoista selittelyä ja kitinää suurimmaksi osaksi toisilta naisilta. Ja turhasta! Itse ovat saaneet vapaata tahtoaan toteuttaa. "

    Omassa tapauksessani mies oli se, joka valitsi minut eli "kakkosen". Annoin miehen tasan tarkkaan tehdä oman valintansa ja annoin hänelle myös aikaa tehdä päätös. Hän valitsi eron vaimostaan, muutti omaan asuntoon ja halusi seurustella kanssani. Yhdessä oloa nyt kolme vuotta ja vasta suunnittelemme yhteen muuttoa. Edelleen ex-vaimo yrittää ärsyttää miltei kaikin tavoin ja halveksuu, sekä haukkuu minua sen minkä ehtii. Päätös oli kuitenkin kaikilta osin miehen.

    "Anteeksi, että olin olemassa" (juuri silloin, kun tällä pariskunnalla oli mennyt huonosti pidemmän aikaa ja mies kertoi tuntevansa, ettei vaimo enää kunnioita häntä.)

    Äänestä

  • totuus ja tapahtuma kirjoitti:

    "Että epätoivoista selittelyä ja kitinää suurimmaksi osaksi toisilta naisilta. Ja turhasta! Itse ovat saaneet vapaata tahtoaan toteuttaa. "

    Omassa tapauksessani mies oli se, joka valitsi minut eli "kakkosen". Annoin miehen tasan tarkkaan tehdä oman valintansa ja annoin hänelle myös aikaa tehdä päätös. Hän valitsi eron vaimostaan, muutti omaan asuntoon ja halusi seurustella kanssani. Yhdessä oloa nyt kolme vuotta ja vasta suunnittelemme yhteen muuttoa. Edelleen ex-vaimo yrittää ärsyttää miltei kaikin tavoin ja halveksuu, sekä haukkuu minua sen minkä ehtii. Päätös oli kuitenkin kaikilta osin miehen.

    "Anteeksi, että olin olemassa" (juuri silloin, kun tällä pariskunnalla oli mennyt huonosti pidemmän aikaa ja mies kertoi tuntevansa, ettei vaimo enää kunnioita häntä.)

    Aika harva eronnut haluaa viettää loppuelämäänsä yksin. Mielestäni on rohkeata, että yhden kariutuneen suhteen takai/jälkeen haluaa rakentaa uuden suhteen jonkun toisen kanssa.

    Sinulla toisen naisen osa loppui lyhyeen, eli sinulla kävi tietyllä tavalla "tuuri". Mies toimi kuten sanoi tuntevansa.

    Kuka muuten päätti sinun puoleta ryhtyä toiseksi naiseksi? Tämä ajatus on hiukan outo.. Kyllähän tässä on itsekin ollut varatun kiinnostuksen kohteena, mutta itse olen valinnut toisin. Kerran on käynyt niin, että varattu mies puhui avokkinsa etsivän jo uutta asuntoa. En uskonut, kunnes sain kutsun hänen tupaantulijaisiinsa.

    Todennäköisesti ex-vaimo käyttäytyisi toisin, jos ero olisi tullut ennen miehen uutta suhdetta. Ihan luonnollista ja ymmärrettävää, joskaan koskaan tahallinen loukkaaminen ei ole hyväksyttävää. Aika rauhoittaa ja parantaa kolhut.

    Äänestä

  • totuus ja tapahtuma kirjoitti:

    "Että epätoivoista selittelyä ja kitinää suurimmaksi osaksi toisilta naisilta. Ja turhasta! Itse ovat saaneet vapaata tahtoaan toteuttaa. "

    Omassa tapauksessani mies oli se, joka valitsi minut eli "kakkosen". Annoin miehen tasan tarkkaan tehdä oman valintansa ja annoin hänelle myös aikaa tehdä päätös. Hän valitsi eron vaimostaan, muutti omaan asuntoon ja halusi seurustella kanssani. Yhdessä oloa nyt kolme vuotta ja vasta suunnittelemme yhteen muuttoa. Edelleen ex-vaimo yrittää ärsyttää miltei kaikin tavoin ja halveksuu, sekä haukkuu minua sen minkä ehtii. Päätös oli kuitenkin kaikilta osin miehen.

    "Anteeksi, että olin olemassa" (juuri silloin, kun tällä pariskunnalla oli mennyt huonosti pidemmän aikaa ja mies kertoi tuntevansa, ettei vaimo enää kunnioita häntä.)

    Totta: varattu mies päättää aloittaa rinakkaissuhteen ja etsii naisen.

    Nainen - HUOLIMATTA SIITÄ ETTÄ VARATTU EHDOTTAA! - tekee valinnan, suostuuko toiseksi naiseksi, siis SUOSTUUKO MIEHEN EHDOTUKSEEN!

    Aivan sama, eroaako mies ja aloittaako parisuhteen toisen naisen kanssa. Toisenkin naisen täytyy suostua rinnakkaissuhteeseen, sillä muutoinhan kyseessä on raiskaus.

    Mikäköhän siinä on niin vaikeata tajuta, että kun ketään ei väkisin viedä - edes niitä varattuja ;) - niin ei sitten toisia naisiakaan pakoteta rinnakkaissuhteeseen ukkomiehen kanssa. Kyllä menee ohi "mies valitsi kakkosen".. Joo, valitsi keneltä kysyy, tai ketä koettaa saada suhteeseen..

    Äänestä

  • muuttuiko totuus? kirjoitti:

    Totta: varattu mies päättää aloittaa rinakkaissuhteen ja etsii naisen.

    Nainen - HUOLIMATTA SIITÄ ETTÄ VARATTU EHDOTTAA! - tekee valinnan, suostuuko toiseksi naiseksi, siis SUOSTUUKO MIEHEN EHDOTUKSEEN!

    Aivan sama, eroaako mies ja aloittaako parisuhteen toisen naisen kanssa. Toisenkin naisen täytyy suostua rinnakkaissuhteeseen, sillä muutoinhan kyseessä on raiskaus.

    Mikäköhän siinä on niin vaikeata tajuta, että kun ketään ei väkisin viedä - edes niitä varattuja ;) - niin ei sitten toisia naisiakaan pakoteta rinnakkaissuhteeseen ukkomiehen kanssa. Kyllä menee ohi "mies valitsi kakkosen".. Joo, valitsi keneltä kysyy, tai ketä koettaa saada suhteeseen..

    Ei muuttunut totuus.

    En tiennyt aluksi miehen olevan varattu. Mies kertoi asiasta minulle kahden kuukauden tapailun jälkeen.
    Muistan tilanteen kuin eilispäivän:
    Hän oli käymässä luonani ja sanoi, että "tapahtuipa nyt mitä tahansa minun pitää kertoa sinulle, että olen naimisissa. Haluan sinun tietävän koska olen ihastunut sinuun ja luulenpa että myös rakastumassa..."

    Samassa yhteydessä hän kertoi kuolleista tunteistaan vaimoaan kohtaan ja sanoi, ettei vaimo enää kunnioittanut häntä kuten pariskuntien kuuluu.

    Itse otin asian siltä kantilta, että mies oli tavallaan "rohkea" kun uskalsi asian kertoa ja kenties vieläpä kanssani tosissaan. Sanoin myös hänelle, että päätös on sinun. Mikäli hän ei olisi esim. muuttanut pois vaimonsa yhteisestä kodista en olisi voinut uskoa hänen tunteitaan minua kohtaan. Avioeroprosessiin kun menee aikaa hieman enemmän.

    En myöskään halunnut sitoa miestä heti, vaan halusin antaa hänelle aikaa ja siksi päätimme asua eri osoitteissa.

    Äänestä

  • totuus ja tapahtuma kirjoitti:

    Ei muuttunut totuus.

    En tiennyt aluksi miehen olevan varattu. Mies kertoi asiasta minulle kahden kuukauden tapailun jälkeen.
    Muistan tilanteen kuin eilispäivän:
    Hän oli käymässä luonani ja sanoi, että "tapahtuipa nyt mitä tahansa minun pitää kertoa sinulle, että olen naimisissa. Haluan sinun tietävän koska olen ihastunut sinuun ja luulenpa että myös rakastumassa..."

    Samassa yhteydessä hän kertoi kuolleista tunteistaan vaimoaan kohtaan ja sanoi, ettei vaimo enää kunnioittanut häntä kuten pariskuntien kuuluu.

    Itse otin asian siltä kantilta, että mies oli tavallaan "rohkea" kun uskalsi asian kertoa ja kenties vieläpä kanssani tosissaan. Sanoin myös hänelle, että päätös on sinun. Mikäli hän ei olisi esim. muuttanut pois vaimonsa yhteisestä kodista en olisi voinut uskoa hänen tunteitaan minua kohtaan. Avioeroprosessiin kun menee aikaa hieman enemmän.

    En myöskään halunnut sitoa miestä heti, vaan halusin antaa hänelle aikaa ja siksi päätimme asua eri osoitteissa.

    Sen verran vielä pitää lisätä, että näin jälkeenpäin ajatellen en ehkä olisi kuitenkaan tyytynyt kakkosena olemiseen mikäli siis mies ei olisi muuttanut vaimonsa luota tai aloittanut avioeroprosessia.
    Olisin tuntenut tulleeni petetyksi ja tuskimpa olisin voinut luottaa tähän mieheen. En etsi enkä kaipaa mitään "hyviä panoja", vaan miehen ja naisen välistä suhdetta ja lämpöä.
    (ehkä en sitten myöskään ole "normaali" kakkonen, jos sellaisia edes on)

    Edelleenkin siis toisenlainen totuus "kakkosena" olemisesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaan kirjoitti:

just niille kakkosille jotka täällä vääntävät itkua että vaimot haukkuu, voi, MIKS NE KATKERAT VAIMOT SIELLÄ MEITÄ HAUKKUU?!!?

Jos ei kestä puuhat päivänvaloa ja kritiikkiä ja jopa haukkumista niin ei kannata sitten alkaa kakkoseks ollenkaan!

Ja, luuletteko te kakkoset ettei vaimot olis ensin haukkuneet ja räyhänneet niille pettäjämiehilleen? Ihan varmaan nekin on saanu kylmää vettä niskaansa ja saavat varmasti pahemminki kuin te, mutta:

Se joka leikkiin ryhtyy se leikin kestäköön!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu