kielillä puhuen autossa

Istun viikottain paljon auton ratissa iltaisin ja kaipaan järkevää tekemistä pimeneviin iltoihin. Radiota ei jaksa kuunnella, se on sitä samaa päivittäistä pasuunaa, mutta muutoin olisi mukava käyttää hyödyksi nykytekniikkaa ja opetella vaikka kieliä.

Kenelläkään tietoa sellaisesta cd-rompusta, joka ei vaadi tietokonetta, vaan keskittyy kielen oppimiseen "ilman käsiä"?

-Tausend tänks
4261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

http://www.google.fi/search?hl=fi&q=CD-ROM kielikurssi&meta=

Äitini toimi aikanaan kansakoulunopettajana. Hän oli käynyt keskikoulun ja opettajaseminaarin. Keskikoulussa oli opiskeltu ainoastaan ruotsia ja saksaa.

Täyttäessään 50 vuotta ei äitini osannut käytännöllisesti katsoen sanaakaan englantia.

Juuri noihin aikoihin (1960-luvulla) hän sitten voitti eräästä arvontakilpailusta avokelanauhurin. Sai päähänsä ryhtyä opiskelemaan englantia sen avulla. Kielikurssin nimi oli Linguaphone (lienee markkinoilla edelleen).

Kielenopiskelu saikin melkoisen harrastuksen mittasuhteet. Tuntui siltä, että kaikki vapaa-aika kului siihen.

Tuli koulu-uudistus peruskouluineen. Kieliä alettiin opettaa kaikille ja jo ala-asteella. Opettajista kova pula.

Äitee kesäyliopistoon. Ensin approbatur. Sitten jokin tutkinto, joka antoi pätevyyden opettaa englantia-ala-asteella. Perään vielä cum laude.

Viimeiset vuodet ennen eläkkeelle jäämistään äitini sitten opettikin englantia kiertävänä aineenopettajana. Viikko-ohjelmaan kuului toistakymmentä pikku maalaiskoulua. Silloisena ajopelinä palvellut Kupla-VW sai kyytiä!

Autoilun vanharouva lopetti kuluneena syksynä. Hän täyttää tämän kuun lopulla 89 vuotta.

Menestyksellistä kielenopiskelua sinullekin!

Äänestä

Niillä ainakin on laajavalikoima CD-levyjä ja muuta.

Äänestä

CD-romppu taitaa vaatia sen tietokoneen?

Voisit kokeilla seuraavaa hakua, joka hakee CD-äänilevyjä?

http://www.google.com/search?client=opera&rls=fi&q=CD äänite kielikurssi&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8

Kirjastot ja kirjakaupat osaavat tietenkin opastaa parhaiten. Suosittelisin esimerkiksi äänikirjojen kuuntelemista.

Äänestä
  • Kiitos kannustuksesta. Olen jo netissä ja kirjaston listoilla roikkunutkin, mutta tarjonta on yleensä kirja cd- painotteista tai cd/dvd materiaalia, johon pitää osallistua muutoinkin kuin korvakuulolta.

    Vielä kaipaan vinkkiä autoilijalta, jolla on käytössä joku kätevä kuunteluun ja toistoon perustuva kieliäänite.

    -Tack så very mycket :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


radioläppään kyllästynyt kirjoitti:

Istun viikottain paljon auton ratissa iltaisin ja kaipaan järkevää tekemistä pimeneviin iltoihin. Radiota ei jaksa kuunnella, se on sitä samaa päivittäistä pasuunaa, mutta muutoin olisi mukava käyttää hyödyksi nykytekniikkaa ja opetella vaikka kieliä.

Kenelläkään tietoa sellaisesta cd-rompusta, joka ei vaadi tietokonetta, vaan keskittyy kielen oppimiseen "ilman käsiä"?

-Tausend tänks

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu