Silmätikkuna

On se kummallista että yhdestä työntekijästä tehdään yrityksen silmätikku vaikka tikusta. Ei sillä ole väliä kuka se on.
Jo hän sanoo vastaan, hän saa lisää vettä myllyyn sillä paskajauhajia kyllä riittää.
Mitä tehdä? Esimiehistä ei ole apua,
luottamusmiehistä ei ole apua, työsuojeluvaltuutetuista ei ole apua, työsuojelupiiristä ei ole apua.
Mikä on seuraava instanssi, jolle asiasta pitää puhua, vai saako kiusattu apua mistään?
91109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kiusattu ei saa apua, vaan joutuu joko itse irtisanoutumaan tai sitten työnantajan irtisanomaksi.

Työpaikan vaihto jää ainoaksi vaihtoehdoksi, jos nuo mainitsemasi tahot eivät asialle tee mitään.

Laki velvoittaa työnantajan puttumaan kiusaamiseen välittömästi, mutta kiusatulle jää todistusvastuu tapahtuneesta kiusaamisesta ja yleistä on, ettei työnantajan mielestä mitään kiusaamista ole koskaan tapahtunutkaan.

Lue tämä:
http://forums.cjb.net/mobbinfo-about105.html

Äänestä
  • ajatellut ehdottaa työpaikkakiusaamisaihetta ajankohtaisohjelmien, esim. Inhimillisen tekijän aiheeksi. Olen kuullut, että ko. ohjelman tuottajat ottavat juttuvinkkejä vastaan ja kysyvät jopa, että oletko valmis tulemaan ohjelmaan vieraaksi. Eräs tuttavani ehdotti erästä aihetta, muttei halunnut itse vieraaksi. Näin saataisiin työpaikkakiusattujen kokemukset laajemminkin tietoisuuteen!

    Äänestä

  • Riti kirjoitti:

    ajatellut ehdottaa työpaikkakiusaamisaihetta ajankohtaisohjelmien, esim. Inhimillisen tekijän aiheeksi. Olen kuullut, että ko. ohjelman tuottajat ottavat juttuvinkkejä vastaan ja kysyvät jopa, että oletko valmis tulemaan ohjelmaan vieraaksi. Eräs tuttavani ehdotti erästä aihetta, muttei halunnut itse vieraaksi. Näin saataisiin työpaikkakiusattujen kokemukset laajemminkin tietoisuuteen!

    Jo 2 kertaa, mutta en saa mitään vastausta.
    Media suhtautuu aiheeseen yleisen nihkeästi.

    Suomi Puhuu ohjelmaan aiheen sain ja City lehdessä on haastatteluni.

    Jatkan edelleen aiheen ehdottamista medialle ja toivon lisää julkisuutta.

    Äänestä

  • UPDATE_6591068 kirjoitti:

    Jo 2 kertaa, mutta en saa mitään vastausta.
    Media suhtautuu aiheeseen yleisen nihkeästi.

    Suomi Puhuu ohjelmaan aiheen sain ja City lehdessä on haastatteluni.

    Jatkan edelleen aiheen ehdottamista medialle ja toivon lisää julkisuutta.

    lähetin Inhimilliseen tekijään juttuvinkin, katsotaan tuleeko vastausta.

    Äänestä

....näihin näkymiin mistään......
Olisi kai perustettava oikein kunnollinen etujärjestö.......

Äänestä
  • jos haet apua ajoissa olet häirikkö ja hankala ihminen ja sitten kun olet täysin murtunut oletkin jo vaan herkkä.... aina löytyy syitä ettei sua auteta se on tosiasia nykysuomessa... valitettavasti.

    Äänestä

  • apuja ei tule kirjoitti:

    jos haet apua ajoissa olet häirikkö ja hankala ihminen ja sitten kun olet täysin murtunut oletkin jo vaan herkkä.... aina löytyy syitä ettei sua auteta se on tosiasia nykysuomessa... valitettavasti.

    se menee ja sen jälkeen olet muitten silmissä menettänyt ihmisarvosi.

    Äänestä

TULISIKO POLIISI PAIKALLE?

Äänestä
  • Joo minäkin olen, joutunut silmätikuksi. Huomauttelemista on esiintynyt. Ainakin 2 henkilöä, silloin tällöin. Olen miettinyt aina töitten jälkeen, tyyliin "jos se jatkuu täytyy keksiä, jotain mitä sanoa. (jankuttaminen). Mietin myöskin sunnuntaisin, jaaha mitähän se ensi viikko tuo tullessaan. lisääkö naljailua huomauttelemista. MASENTAVAA!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yrityksessä kirjoitti:

On se kummallista että yhdestä työntekijästä tehdään yrityksen silmätikku vaikka tikusta. Ei sillä ole väliä kuka se on.
Jo hän sanoo vastaan, hän saa lisää vettä myllyyn sillä paskajauhajia kyllä riittää.
Mitä tehdä? Esimiehistä ei ole apua,
luottamusmiehistä ei ole apua, työsuojeluvaltuutetuista ei ole apua, työsuojelupiiristä ei ole apua.
Mikä on seuraava instanssi, jolle asiasta pitää puhua, vai saako kiusattu apua mistään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu