Iltatytöt yms

Miksi naiset menee noihin iltatyttö yms. juttuihin kuvauttaa itsensä puolialastomana ja saa kuvan lehteen ja noita tyttöjä jostain aina löytyy jonoksi asti.

En katso sitä pahalla vaan ihmettelen vaan että mikä naisen logiikka tuossa on? Raha ei voi olla se syy että mennee keikistelemään lehden sivulle ja pyllistelee ja antaa jotenkin huoramaisen kuvan itsestään. Onko syy siinä sitten että saa vaan huomiota.

Moni mies söisi ennemmin paskaa kun menis keikistelemään johonkin lehden sivuille. Toisaalta miehiltä myös vaaditaan se pari vuotta kuntosalia ennen kuvauksia, kun nainen taas voi mennä kuvaukseen melkein tekemättä mitään, (ainakin monien kuvien perusteella).
373607
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

kai. Totta on, että joskus siellä kyllä on todella "halvan" näköisiä naisia!

Äänestä

Haluavat tuoda esille, että ovat haluttavia tai ainakin luulevat niin kun pääsevät sinne. Ilmeisesti ollut huono onni miesrintmalla tai saanut pakkeja useamman kerran ja tällätavalla sitten näyttävät, että "olen haluttava ja seksikäs", vaikkakin monet voivat mennä halutakseen vaan päästä julkisuuteen kuten Marika. F.

Äänestä
  • mutta koska olet mies, suotakoon se anteeksi.

    Äänestä

  • hmm kirjoitti:

    mutta koska olet mies, suotakoon se anteeksi.

    Suotakoot sinulle, koska olet nainen, oikeus esittää väitteitä perutelematta.

    Äänestä

Kun vastaavissa kuvissa on yhteyteen lisätty kysymyksiä niin 95% naisista on esim. miesihanteena tumma ja tulinen! Eli erittäin kliseinen vastaus joka on toki verrannollinen kuvattavan naisen älykkyyteen.

Äänestä

samaa olen ihmetellyt. Muutenkin joka paikassa on naisten kuvia, oli sitten kysymys naisten tai miesten lehdistä. Miksiköhän?

Äänestä

kun matti on kukkarossa ja jääkaappi ammottaa tyhjyttä, vuorat rästissä ja opiskelijan iltatyöt ovat muutamalta tunnilta kassana, niin poseeraaminen ylpeyden nieltyä on helposti (sillä hetkellä) ansaittua rahaa.

Äänestä

että sillä tyylillä pystyy pompottamaan miestä kuin miestä mielin määrin, ja se antaa heille mahtavan vallantunteen.

Vaikka te täällä muodon vuoksi heitä vähättelettekin (sekä ulkonäön että älyn suhteen) olette jokainen täysin vietävissä ja tiedätte sen itsekin! Jokaisen, ihan jokaisen, miehen pää kääntyy kun ko. kaltainen nainen ilmestyy näköpiiriin. Eikä yksikään malta olla kurkkimatta "kolmossivuntyttöä" jos siihen vain tilaisuus tulee, ja tytöt tietävät sen.

Äänestä
  • Eikös kaunis nainen saa huomiota miehiltä ilman että menee kuvauttamaan itsensä lehteen...Vai tuoko tuo lehtikuva juuri naiselle itseluottamusta lisää kun hän ajattelee että kaikki miehet tunnistavat hänet juuri lehtikuvasta? Vaikka oikeastaa kukaan ei välttämättä edes tiedä kuka tuo nainen on...

    Äänestä

  • Oikeastaan nämä taviksen tai monesti jopa tavista rumemmat tytöt saavat olla edes yhden viikon ns. kolmos sivun tyttönä ja luulevat näin olevansa tavis naista sitten seksikkäämpiä, vaikka kuka tahans tyttö joka tuolla kävelee vastaan pääsisi kys.lehteen jos vain haluaisi. Kys. lehden tytöistä kuka tahansa jos tulisi vastaan ei varmasti pää kääntyisi ellei nyt satu olemaan ihan playboy tyttö ja näistä työistähän ei saa playboy tyttöä tekemälläkään.

    Äänestä

  • näköisiä kirjoitti:

    Oikeastaan nämä taviksen tai monesti jopa tavista rumemmat tytöt saavat olla edes yhden viikon ns. kolmos sivun tyttönä ja luulevat näin olevansa tavis naista sitten seksikkäämpiä, vaikka kuka tahans tyttö joka tuolla kävelee vastaan pääsisi kys.lehteen jos vain haluaisi. Kys. lehden tytöistä kuka tahansa jos tulisi vastaan ei varmasti pää kääntyisi ellei nyt satu olemaan ihan playboy tyttö ja näistä työistähän ei saa playboy tyttöä tekemälläkään.

    Vastaan tulevalla tytöllä on normaalisti vaatteet päällä, joten et tiedä olisiko hän kauniimpi. Kyllä ne "setät" osaa valkata näistä tytöistä tavikset pois.

    Äänestä

  • ihmettelijä kirjoitti:

    Eikös kaunis nainen saa huomiota miehiltä ilman että menee kuvauttamaan itsensä lehteen...Vai tuoko tuo lehtikuva juuri naiselle itseluottamusta lisää kun hän ajattelee että kaikki miehet tunnistavat hänet juuri lehtikuvasta? Vaikka oikeastaa kukaan ei välttämättä edes tiedä kuka tuo nainen on...

    haluakaan "normaalia" huomiota. He yksinkertaisesti haluavat nauttia siitä VALLANTUNTEESTA, kun tietävät että JOKAISEN miehen on PAKKO tirkistellä heitä, eivätkä miespolot voi asialle yhtään mitään.

    Äänestä

  • oikeasti kirjoitti:

    Vastaan tulevalla tytöllä on normaalisti vaatteet päällä, joten et tiedä olisiko hän kauniimpi. Kyllä ne "setät" osaa valkata näistä tytöistä tavikset pois.

    Eipä nuo iltatytöt kyllä nakunakaan herätä mitään eli ei ole näkyny mitään kurvikaunottaria vielä kuin korkeintaan pari ja niilläkin olemattomat rinnat. Naamasta en ala edes kommentoimaan.

    Äänestä

  • mittakaaavassa kirjoitti:

    Eipä nuo iltatytöt kyllä nakunakaan herätä mitään eli ei ole näkyny mitään kurvikaunottaria vielä kuin korkeintaan pari ja niilläkin olemattomat rinnat. Naamasta en ala edes kommentoimaan.

    on pakko heitä tirkistellä, mitään et voi.

    Äänestä

  • ZZZZZZZ kirjoitti:

    on pakko heitä tirkistellä, mitään et voi.

    En ole tirkistellyt ennenkuin vasta tämän keskustelun myötä jouduin tutustumaan kys. lehden tyttöjen kuviin vain kommentoidakseni tätä typerää keskustelua. Sulla on mitä ilmeisemmin erittäin huono maku naisten seksikkyys ja kauneus asioissa. No sehän on ymmärrettävää jos sattuu olemaan poikamies ja vieläpä neitsyt/puutteessa sellainen ja jokainen nuori nainen näyttää ah niin valtavan haluttavalta ja seksikkäältä.

    Äänestä


  • päät kääntävä? kirjoitti:

    Minusta nuo iltalehtien naiset ovat mukava omaa itsetuntoa pönkittävä juttu! Aina huomaa olevansa itse vetävämpi. :) Eikä tarvitse lähteä lehtien sivuille strippaamaan jotta sen tajuaisi. No, kuulostipa tämä nyt itsekkäältä... Mutta valitettavan tavallisia tyttöjä noissa kuvissa on.

    Äänestä

  • ZZZZZZZ kirjoitti:

    haluakaan "normaalia" huomiota. He yksinkertaisesti haluavat nauttia siitä VALLANTUNTEESTA, kun tietävät että JOKAISEN miehen on PAKKO tirkistellä heitä, eivätkä miespolot voi asialle yhtään mitään.

    Mitä ihmeen valtaa se hyvännäköisyys tai poseeraus antaa?

    Jos olisit tuollainen iltatyttö ja kävelet seksikkäänä vastaani kaupungilla, haluaisitko oikeasti tietää mitä päässäni(ehkä muidenkin) päässä liikkuu sinua katsellessani?

    Seksikäs, pantavan näköinen muija, oho-hyvät rinnat. jne.

    Ajattelen sinua hetken ajan pelkkänä kauniina ruumiina, en minään muuna. Sitten palaan takasin normaaleihin ajatuksiin. Se ei anna mitään valtaa minuun. Mistä oikein johdat tuon?

    Äänestä

Naisten halu näyttäytyä puolialastomina joka paikassa juontaa juurensa ihmisen alkukantaisimmista ominaisuuksista. Lähes jokaisen naisen persoonallisuudesta löytyy itsekeskeinen ja huomionkipeä huora. Näkeehän sen jo teini-ikäisten tyttöjen pukeutumisessa; vaatetta on mahdollisimman vähän päällä, jos kroppa sen vain sallii. Tytöt ja naiset janoavat epätoivoisesti miesten katseita samalla, kun lässyttävät pukeutuvansa ja meikkaavansa "vain itseään varten".

Ne loput tytöt ja naiset, joiden kroppa ei ole tarpeeksi timmissä kunnossa, paheksuvat puolialastomia tyttöjä ja naisia tyyliin: "Siis se Tiinakin on kauhee huora, se antaa kaikille!" Todellisuudessa nämä haukkujat ovat vain tuskallisen kateellisia niille tytöille, jotka voivat pukeutua paljastavasti ja kiihottavasti ja jotka saavat poikien ja miehien huomion.

Tässä tuleekin tärkeä kysymys, johon kaikki voivat vastata: kuinka monta hyväkroppaista tyttöä ja naista tunnet, jotka eivät pukeudu paljastavasti ja huorahtavasti?

Ja älkää aloittako jauhamista niistä "median luomista paineista". Media tarjoaa vain sitä, mitä ihmiset haluavat nähdä. Eihän pornoakaan tehtäisi, jos se ei kiinnostaisi miehiä.

Äänestä
  • saavat mielihyvänsä, kun miehet ovat täysin heidän pompoteltavissaan....kuten sinäkin.

    Äänestä

  • ZZZZZZZ kirjoitti:

    saavat mielihyvänsä, kun miehet ovat täysin heidän pompoteltavissaan....kuten sinäkin.

    Samaa paskaa jauhat joka viestissä...

    Tuli jo selväksi. Mut olet silti väärässä, on miehiä jotka kuolaa suu auki ja ovat vedätettävissä, mut katos kun me kaikki ei olla samanlaisia.

    Äänestä

  • miehistä voisi sanoa: lähes jokaisen miehen persoonallisuudesta löytyy hyväksikäyttäjä-pedofiili. Kuinka moni mies rehellisesti voisi sanoa ettei ole himoiten tiiraillut teini-iän kynnyksellä olevia 12-13v pikkutyttöjä? Ei kovinkaan moni.
    Ne jotka nyt alkavat muuta väittämään, valehtelevat. Jokainen nainen muistaa nämä tiirailijat omasta lapsuudestaan, ja tyttäriensä lapsuudesta.

    Äänestä

  • jos tälle linjalle kerran r... kirjoitti:

    miehistä voisi sanoa: lähes jokaisen miehen persoonallisuudesta löytyy hyväksikäyttäjä-pedofiili. Kuinka moni mies rehellisesti voisi sanoa ettei ole himoiten tiiraillut teini-iän kynnyksellä olevia 12-13v pikkutyttöjä? Ei kovinkaan moni.
    Ne jotka nyt alkavat muuta väittämään, valehtelevat. Jokainen nainen muistaa nämä tiirailijat omasta lapsuudestaan, ja tyttäriensä lapsuudesta.

    "lähes jokaisen miehen persoonallisuudesta löytyy hyväksikäyttäjä-pedofiili. Kuinka moni mies rehellisesti voisi sanoa ettei ole himoiten tiiraillut teini-iän kynnyksellä olevia 12-13v pikkutyttöjä? Ei kovinkaan moni."

    Epätoivonen yritys kaataa "Miespuolisen" kommentit. Tuskin todellakaan kovinkaan moni mies on kattonu 12-13 v tyttöjä himoiten. 15-16-vuotiaat onki sit eri asia! :D

    Äänestä

  • jos tälle linjalle kerran r... kirjoitti:

    miehistä voisi sanoa: lähes jokaisen miehen persoonallisuudesta löytyy hyväksikäyttäjä-pedofiili. Kuinka moni mies rehellisesti voisi sanoa ettei ole himoiten tiiraillut teini-iän kynnyksellä olevia 12-13v pikkutyttöjä? Ei kovinkaan moni.
    Ne jotka nyt alkavat muuta väittämään, valehtelevat. Jokainen nainen muistaa nämä tiirailijat omasta lapsuudestaan, ja tyttäriensä lapsuudesta.

    niin jos olet nainen ymmärrän tavallaan kommenttisi jos JOTKUT miehet ovat kuolanneet sinua teininä. Itse kyllä teinipoikana ajattelin seksuaalisesti itseäni vanhempia naisia, esim 20v missejä, en suinkaan itseäni nuorempia tyttöjä.

    Äänestä

  • juuti kirjoitti:

    niin jos olet nainen ymmärrän tavallaan kommenttisi jos JOTKUT miehet ovat kuolanneet sinua teininä. Itse kyllä teinipoikana ajattelin seksuaalisesti itseäni vanhempia naisia, esim 20v missejä, en suinkaan itseäni nuorempia tyttöjä.

    vaan miehistä.

    Äänestä

  • Matias kirjoitti:

    "lähes jokaisen miehen persoonallisuudesta löytyy hyväksikäyttäjä-pedofiili. Kuinka moni mies rehellisesti voisi sanoa ettei ole himoiten tiiraillut teini-iän kynnyksellä olevia 12-13v pikkutyttöjä? Ei kovinkaan moni."

    Epätoivonen yritys kaataa "Miespuolisen" kommentit. Tuskin todellakaan kovinkaan moni mies on kattonu 12-13 v tyttöjä himoiten. 15-16-vuotiaat onki sit eri asia! :D

    edellisen kirjoittajan kanssa samaa mieltä, että naiset ovat yleensä huoria?

    Äänestä

  • En pukeudu huorahtavasti, ja vartaloni on hyvä. Todella hyvä, kun näin nimettömästi kehtaa sanoa. En tietysti pukeudu peittäviin kaapuihin, en ole niin tyhmä. Mutta tyylikkäästi ja asiallisesti. Ei minulla ole napa paljaana talvella, ja kaula-aukko napaan saakka.

    Näistä iltatytöistä ym. Minua on kerran pyydetty sellaiseksi. Tampereella ihan kadulla yksi mies tuli kyselemään, että kiinnostaisko mallintyöt jne. Hän tuntui olevan ylpeä kun on meriittilistalle se, että hän on bongannut mm. "miss blondin"!!!!! Miettikää nyt! Kuka hemmetissä haluaisi olla miss blondi! Olen itse vaalea ja monen silmissä näyttävä, mutta en kyllä noin halventavaa titteliä kehtaisi kantaa. Tämä samainen mies kertoi välittävänsä tyttöjä iltapäivälehtiin. Ja kuulema tuhmempiinkin kuviin.

    Sanoin että kiitos mutta ei kiitos. Työskentelen mielummin aivoillani kuin vartalollani.

    Ei siis vain rumat naiset halveksi tuollaisia itseään paljastelevia emäntiä. Kyllä meissä kauniimmissakin yksilöissä ihmettelijöitä löytyy.

    Uskon että tyttöraukoilla on huono itsetunto, ja yrittävät paikata sitä kerjäämällä katseita.

    Äänestä

  • jos tälle linjalle kerran r... kirjoitti:

    miehistä voisi sanoa: lähes jokaisen miehen persoonallisuudesta löytyy hyväksikäyttäjä-pedofiili. Kuinka moni mies rehellisesti voisi sanoa ettei ole himoiten tiiraillut teini-iän kynnyksellä olevia 12-13v pikkutyttöjä? Ei kovinkaan moni.
    Ne jotka nyt alkavat muuta väittämään, valehtelevat. Jokainen nainen muistaa nämä tiirailijat omasta lapsuudestaan, ja tyttäriensä lapsuudesta.

    En kyllä lapsia katsele. En katsele edes alle 20 vuotiaita. Tai ehkä edes alle 24 vuotiaita, ellei nyt sitten satu olemaan vahvasti ikäistään vanhemman näköinen. Kyllä mies tarvitsee naisen, eikä tyttöä.

    Ja en ajattele että kaikki naiset on huoria. Näillä iltapäivälehtien tyttelöillä ei vaan kaikki ole ihan kohdallaan. Itsetunto on pohjamudissa tai jotain. Onneksi kaikki naiset ei sellaisesta itsensä esittelystä haaveile.

    Äänestä

  • Mies29 kirjoitti:

    En kyllä lapsia katsele. En katsele edes alle 20 vuotiaita. Tai ehkä edes alle 24 vuotiaita, ellei nyt sitten satu olemaan vahvasti ikäistään vanhemman näköinen. Kyllä mies tarvitsee naisen, eikä tyttöä.

    Ja en ajattele että kaikki naiset on huoria. Näillä iltapäivälehtien tyttelöillä ei vaan kaikki ole ihan kohdallaan. Itsetunto on pohjamudissa tai jotain. Onneksi kaikki naiset ei sellaisesta itsensä esittelystä haaveile.

    Saat varauksettoman kunnioitukseni!
    (Enkä minä oikeasti mikään miesvihaaja ole. Joskus vain keittää niin pahasti, kun lukee noiden naisvihaajien koko sukupuoleen kohdistuvaa huorittelua.)

    Äänestä

  • jos tälle linjalle kerran r... kirjoitti:

    miehistä voisi sanoa: lähes jokaisen miehen persoonallisuudesta löytyy hyväksikäyttäjä-pedofiili. Kuinka moni mies rehellisesti voisi sanoa ettei ole himoiten tiiraillut teini-iän kynnyksellä olevia 12-13v pikkutyttöjä? Ei kovinkaan moni.
    Ne jotka nyt alkavat muuta väittämään, valehtelevat. Jokainen nainen muistaa nämä tiirailijat omasta lapsuudestaan, ja tyttäriensä lapsuudesta.

    Yhtähyvin voisi sanoa, että jokainen mies unelmoi 100 vuotiaasta kuolemassa olevasta mummosta. Eli et voi yleistää jos itse satut olemaan sellainen.

    Äänestä

  • Nainen25 kirjoitti:

    En pukeudu huorahtavasti, ja vartaloni on hyvä. Todella hyvä, kun näin nimettömästi kehtaa sanoa. En tietysti pukeudu peittäviin kaapuihin, en ole niin tyhmä. Mutta tyylikkäästi ja asiallisesti. Ei minulla ole napa paljaana talvella, ja kaula-aukko napaan saakka.

    Näistä iltatytöistä ym. Minua on kerran pyydetty sellaiseksi. Tampereella ihan kadulla yksi mies tuli kyselemään, että kiinnostaisko mallintyöt jne. Hän tuntui olevan ylpeä kun on meriittilistalle se, että hän on bongannut mm. "miss blondin"!!!!! Miettikää nyt! Kuka hemmetissä haluaisi olla miss blondi! Olen itse vaalea ja monen silmissä näyttävä, mutta en kyllä noin halventavaa titteliä kehtaisi kantaa. Tämä samainen mies kertoi välittävänsä tyttöjä iltapäivälehtiin. Ja kuulema tuhmempiinkin kuviin.

    Sanoin että kiitos mutta ei kiitos. Työskentelen mielummin aivoillani kuin vartalollani.

    Ei siis vain rumat naiset halveksi tuollaisia itseään paljastelevia emäntiä. Kyllä meissä kauniimmissakin yksilöissä ihmettelijöitä löytyy.

    Uskon että tyttöraukoilla on huono itsetunto, ja yrittävät paikata sitä kerjäämällä katseita.

    "En pukeudu huorahtavasti, ja vartaloni on hyvä. Todella hyvä, kun näin nimettömästi kehtaa sanoa."

    Voi pitää hyvinkin paikkansa, mut tuskin sulla on kauniita kasvoja. Ja tarkotan kauniita oikeesti, meikatut kasvot ei oo kauniit, vaan tekaistusti kauniit. :)

    Äänestä

  • Komia jätkä kirjoitti:

    "En pukeudu huorahtavasti, ja vartaloni on hyvä. Todella hyvä, kun näin nimettömästi kehtaa sanoa."

    Voi pitää hyvinkin paikkansa, mut tuskin sulla on kauniita kasvoja. Ja tarkotan kauniita oikeesti, meikatut kasvot ei oo kauniit, vaan tekaistusti kauniit. :)

    Sinäkään tuskin olet komia, siis oikiasti komia, muuta kuin päiväunissas.

    Äänestä

  • olekaan kirjoitti:

    Sinäkään tuskin olet komia, siis oikiasti komia, muuta kuin päiväunissas.

    Ei kyllä mä olen komea. Niin paljon saan naisilta lämpimiä katseita ja kehuja. Toki mä nyt itekin komeet kasvot tunnistan, ku sellaset nään. :)

    Äänestä

  • Komia jätkä kirjoitti:

    "En pukeudu huorahtavasti, ja vartaloni on hyvä. Todella hyvä, kun näin nimettömästi kehtaa sanoa."

    Voi pitää hyvinkin paikkansa, mut tuskin sulla on kauniita kasvoja. Ja tarkotan kauniita oikeesti, meikatut kasvot ei oo kauniit, vaan tekaistusti kauniit. :)

    Totta on, että kauniita kasvoja ei näe niin usein kuin hyvää vartaloa. Mutta minulle "luoja" on suonut myös kauniit kasvot, jopa ilman meikkiä. Vartalon nyt erikseen mainitsin, koska siitä tässä keskustelussa on puhuttu. Ja kun paljasta pintaa noissa lehdissa esitellään, niin monen mielestä kasvot eivät ole silloin pääasia...

    Kysyin aikoinaan omalta mieheltäni, kun olimme tuore pari, että kumpi minussa on parempaa, kasvot vaiko vartalo. (Niin, tyypillinen neitimäinen kysymys. ;)) Mieheni mietti pitkään, ja sanoi lopulta että kasvot, koska aivan kuten sinunkin mielestäsi, hänenkin mielestään kauniita kasvoja näkee niin harvoin. Siksi minussa korostuu kasvot enemmän kuin vartalo.

    Vaikka toisaalta voisinhan minä olla 120 kiloinen 59 vuotias syrjäytynyt alkoholisti, jolla on kasvot täynnä arpia nuoruusvuosien aknesta. Ja sinä saatat olla 15 vuotias nörtti, jolla on yhä akne ja hammasraudat.

    P.S. Vaikka meikatut kasvot ei olekaan kauniit, niin on se onni joillekin, että meikki on keksitty! :)

    Äänestä

tatuoituja yksinhuoltajaäitejä. Kai se on siinä, että sitä huomiota pitää saada jollain korvaavalla tavalla, kun baariin ei enää niin useesti pääse ja uus miesystäväkin jätti.

Äänestä

Sanon suoraan et aika huoramaista mennä lehteen näyttelee tyylii omaa persettä ja tissejään , muo ainaki ärsyttää tää koko nykyajan käsitys seksuaalisuudesta ei senj kuulu olla tollasta näyttelyä! Eli vois sanoo et aika huoramaista mennä ittees näyttelee , mitä näätte siitä hyötyä hä? jos oma äitis menis tonne näyttää ittees ja miehet tyylii housut kintuissa ni olisko kivaa hä?? ei hyvää päivää! :D

Äänestä

Useimmat iltatytöistä aivan horon näköisiä.Ihan kamalia.En ymmärrä mitkä kriteerit lehdellä on niitä valitessaan.Todella harvoin siellä on ollut kaunis nainen.Niitäkin joskus.itsekin nainen olen ja niitä hauska seurata

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmettelijä kirjoitti:

Miksi naiset menee noihin iltatyttö yms. juttuihin kuvauttaa itsensä puolialastomana ja saa kuvan lehteen ja noita tyttöjä jostain aina löytyy jonoksi asti.

En katso sitä pahalla vaan ihmettelen vaan että mikä naisen logiikka tuossa on? Raha ei voi olla se syy että mennee keikistelemään lehden sivulle ja pyllistelee ja antaa jotenkin huoramaisen kuvan itsestään. Onko syy siinä sitten että saa vaan huomiota.

Moni mies söisi ennemmin paskaa kun menis keikistelemään johonkin lehden sivuille. Toisaalta miehiltä myös vaaditaan se pari vuotta kuntosalia ennen kuvauksia, kun nainen taas voi mennä kuvaukseen melkein tekemättä mitään, (ainakin monien kuvien perusteella).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu