Avioliitto Amerikkalaisen kanssa..

amerikkaan

Morotus, onko kellään tietoa miten avioliitto onnistuu amerikkalaisen kanssa, tarkoitan siis lainopillisia kiemuroita, onko mitään hyötyä mennä ensin täällä suomessa naimisiin ja sitten vasta jenkeissä?
Tarkoitus olisi kuitenkin naimisiin mennä ja ottaa suunta jenkkeihin.

14

5617

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ufoman

      Kysy Kerstin Campoylta tai Outi Koskelta.

    • mutta muista

      jos teille tulee ero, et automaattisesti saa lasta mukaasi,mikäli mielit takaisin vaikka suomeen. Et välttämättä saa tuolloin jenkkilässäkään pitää lastasi.

    • onnistuu helposti

      Avioliittoon vihkiminen onnistuu helposti vaikkapa Las Vegasissa. Avioliitolla amerikkalaisen kanssa ei taida olla mitään merkitysta oleskeluluvan saamisen kanssa.

    • Veijari-77

      Niillä on juutalaisittain leikatut tuppikullit. Vähentää synistä masrturbaatiota.

      • nimimerkki

        haista sinä suomipoika paska. suomalaiset miehet on iällisesti noin 5 vuotta esim keskieurooppalaisia jäljessä, käytöstavoissa ette voi samaa tasoa saavuttakaan. Ulkonäöstä kai turha tässä mainitakaan.


      • Veijari-77
        nimimerkki kirjoitti:

        haista sinä suomipoika paska. suomalaiset miehet on iällisesti noin 5 vuotta esim keskieurooppalaisia jäljessä, käytöstavoissa ette voi samaa tasoa saavuttakaan. Ulkonäöstä kai turha tässä mainitakaan.

        Hienoa että vertasit sentään sivistyskansoihin, etkä mihinkään ympärileikattuihin, Jumalasta horiseviin lastenmurhaajakansoihin. Taidat sinäkin ymmärtää ettei tuppikulleista hyvä seuraa.


      • Anonyymi

        Oliko tämä asiallinen viisastelu.


    • sissiCa

      avioliitto on yleensa helppo toteuttaa, suurimmassa osassa osavaltioista tarvitset vain passin. Ensin haetaan 'marriage licence' jonka saa paikallisesta 'city hall:sta' sita varten taytyy tayttaa muutama paperi paikan paalla passin kera muttei muuta. Taman jalkeen voi avioitua seuraavana paivana, kunhan jarjestaa laillisen papin tai tuomarin joka laillistaa avioliiton. siinapa se.

      • amerikkaan

        siis naimisiin pääsee käytännössä tuosta vaan ameriikoissa, selvittelin suomen päässäkin systeemit, seitsemän päivän karanteeni ja sitten vihille. Entä tiedätkö oleskeluluvan kannalta asioita, onko siitä mitään hyötyä/haittaa että menee naimisiin täällä vai siellä, lienee melkoinen paperisota jokatapauksessa edessä?


      • äkkipikainen
        amerikkaan kirjoitti:

        siis naimisiin pääsee käytännössä tuosta vaan ameriikoissa, selvittelin suomen päässäkin systeemit, seitsemän päivän karanteeni ja sitten vihille. Entä tiedätkö oleskeluluvan kannalta asioita, onko siitä mitään hyötyä/haittaa että menee naimisiin täällä vai siellä, lienee melkoinen paperisota jokatapauksessa edessä?

        Jos äkkipikaistuksissaan menee jossain Las Vegasissa naimisiin, niin miten laillinen liitto on Suomessa? Eikös täällä vaadita kuulutukset ennen vihkimistä?
        Onkos tuollainen pikajuttu ihan feikki vain täällä?


      • JapanilaisenMies
        äkkipikainen kirjoitti:

        Jos äkkipikaistuksissaan menee jossain Las Vegasissa naimisiin, niin miten laillinen liitto on Suomessa? Eikös täällä vaadita kuulutukset ennen vihkimistä?
        Onkos tuollainen pikajuttu ihan feikki vain täällä?

        En ole mennyt naimisiin USA:ssa vaan Japanissa, mutta Suomessa ei mitään kuullutuksia tms. tarvittu. Kunhan vain kävin maistraatissa rekisteröimässä avioliittoni. Englanninkielinen paperi olisi hyvä olla mukana kun avioliiton rekisteröi, mutta tämähän hoituu USA:ssa jo luonnostaan.


    • Jehh

      Suurempi merkitys on sillä, missä osavaltiossa asutte, kun eroatte. Esim. Kalifornia on naiselle hyvä paikka erota.

      • *suomiblondi*

        Eroaminenko helppoa suomalaisellekkin, entä jos on lapsia? Saisinko heidät mukaani ja vaikka suomeen?


      • mermaid
        *suomiblondi* kirjoitti:

        Eroaminenko helppoa suomalaisellekkin, entä jos on lapsia? Saisinko heidät mukaani ja vaikka suomeen?

        Suomesta pitaa olla Maistraatin antama englannin kielinen esteettomyystodistus. Se sun taytyy hakea ja leimauttaa ja ottaa mukaan matkalle. Siita ilmenee, etta et ole naimisissa jo enneestaan jonkun kanssa. Muuta ei muistaakseni tarvittu.Sitten tulee sen Marriage Licencen vuoro, jolla paasee vihkiytymaan. Niita suoritetaan paikallisissa Court rakennuksissa muutaman paiva varotusajalla. Marriage Licence taytyy noin kuukauden sisalla toimittaa Suomen viranomaislle Maistraattiin sen Amerikasta saatuasi eli vihkimisen jlk. Muuten voit joutua syyteeseen viranomaisten harhauttamisesta jos jatat sen tekematta.

        No lapset jaa lain mukaan aina siihen maahan missa ovat eron vireille tullessa viimeisen vuoden kulloinkin asuneet, oli se sitten jenkki tai Suomi. Tama on Haagin sopimus jota noudatetaan useimmissa kehittyneissa maissa. Kansalaisuus ei vaikuta asiaan. Jos tanne mielii niin se kannattaa ottaa vakavasti tietoisuuteen, etta taalla asuessa, oman maan kansalaisella on etulyontiasema, mutta yleensa asiat on soviteltavissa, jollei tee rikosta ja kaappaa lapsiansa tai muuta sellaista. Pelkastaan jenkkeihin paasemisen takia ei avioliitto kannata, nimittain pienella palkalla saa toita pakertaa, jollei Suomalaisena ole sellaista koulutusta jolla on kysyntaa esim. tekniikka yms. Itse olen opiskelija joka kovalla tyolla yrittaa saada tentteja lapi ja opiskeluhan se vasta kallista onkin....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      98
      1683
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      55
      1103
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      437
      1076
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1013
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      792
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      772
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      83
      730
    8. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      675
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      671
    Aihe