On sellaiset kelit että toivoisi voivan pakata kamat matka-autoon ja kääntää nokka kohti vaikka espanjan etelärannikkoa kohti.
aaaaaah, olisipa se mukavaa.
aaaaaah, olisipa se mukavaa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
lähtemisestä kiinni, kamat kyytiin ja menoks
Pari kuukautta saikkua ja menoksi.
mutta kun työt vaatii olemaan täällä KYLMÄSSÄ ja PIMEÄSSÄ kotimaan kamaralla .
Jospa eläkeläisenä onnistuu , aika näyttää ... , loka-huhtikuu Epsjanjassa ja touko-syyskuussa vähälumista talvea viettämässä Suomessa :)
... eläkeikään asti, odotella vielä kymmeniä vuosia.
ja eläkeikä varmaan vaan nousee.
lähtöön, takaisin maaliskuun viimeisenä, odottavan aika on pitkä.........
Ajattelin lähteä terveellisistä syistä etelään joka vuosi väh. 3kk. Mitä maksaa vaunun tai as.auton siirto etelään kaikkine kuluineen? Vakuutusyhtiölle on kerrottava ensin malli (jota ei ole vielä edes ostanut) jotta saisi tietoja.
Kuka kertoo paljonko maksaa vakuutukset. verot ja polttoaineet, perusasioista vois joku kertoa, kun taitaa vaan kaikilla olla rahaa niinkuin Päijänteen veneilijöillä.
Olemme eläkkeellä oleva pariskunta ja lähteneet jo 10 vuotena talveksi etelään kahden koiramme kanssa bensakäyttöisellä matkailuautolla. Kokemusta on siis kertynyt melkoisesti. Edullisimmaksi on osoittautunut lähteä Helsingistä Tallinnaan melko tyhjällä tankilla ja tankata auto ja ruokavarastot via Baltican maissa. Vakuutusyhtiöistä saa tietää paljonko auton vakuutus maksaa. Eurooppalaisesta saa henkilövakuutuksen 3 kk:ksi. Lisävakuutus pidemmälle ajalle anottava erikseen. Meillä on bensakulut olleet n. 4000 km:n matkalla viime syksynä n. 500 euroa. Laivalippu (meno)Tallinnaan n. 100 euroa. Ruokailu matkan aikana ei merkittäviä maksa. Syötävä sitä on Suomessakin, usein vain aika tavalla kalliimmalla. :-) Maksuja ei eri maiden rajoilla enää peritä. Tässäpä jotain hintatietoja.