Karaokelaitteet kotikäyttöön

Topi01

Kiinnostaisi hankkia karaokelaitteet kotiin. Mutta ei ole mitään tietoa siitä, että minkälaisia eri vempaimia tällaiseen tarvitaan.

Tällainen karaokesoitin RJtech RJ-4200 osui silmään. Hintakin olisi sopivassa luokassa.

Mutta mitä muuta tarvitaan? Mitä karaokemikserivahvistin tekee, onko sellainenkin välttämätön? Entäs kaiuttimet, riittääkö telkkari äänen ulos tuontiin?

Nyt tarvittaisiin kunnon ohjeita, että pääsisi alkuun.

5

36227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nauris

      Ensinnäkin kannattaa lukea tätä foorumia koska asiaa on käsitelty täällä todella useaan otteeseen. Mutta joka tapauksessa ja lyhyesti myös tässä jotain vinkkiä.

      Karaokemikserivahvistin toimii nimensä mukaisesti vahvistimena eli siis sekä musiikin että laulun.
      Vahvistimessa on siis tietenkin äänenvoimakkuuden säätö sekä musiikille että mikrofoneille.

      Lisäksi tuossa on yleensä ns. nosto-/laskulaite jolla saat transponoitua kappaleen sävellajin sille korkeudelle joka sopii Sinulle.

      Kaiuttimet tarvitset koska television kaiutin ei kyllä riitä lauluhommiin sitten millään.
      Television kaiutin ei ole tehonkestoltaan mitään huippuluokkaa ja sama on tuossa bassotoistossa. Voithan toki kokeilla jos välttämättä haluat mutta en suosittele.

      Yksi vaihtoehto on se että hankit jonkin valmiin paketin tai sitten ostat tavallisen halvan dvd-soittimen, erillisen mikserin, erillisen vahvistimen, edullisen nosto-/laskulaitteen, kaiuttimet ja pari mikkiä.
      Voit myös korvata mikserin ja vahvistimen jollakin edullisella mikserivahvistin yhdistelmällä.

      Sen jälkeen se ei ole muuta kuin kovaa ja nautinnollista laulantaa.

      VERTAA HINTOJA JA ALOITA KARTOITTAMALLA OMA TARPEESI !

    • jee

      Vastaan olettaen, että hankkisit tuon RJ-4200:n. Sehän sinällään jo periaatteessa riittää. Mutta kuten nauriskin mainitsi, television kaiuttimien kautta ei varmasti jaksa kauaa laulaa. Eli kannattaa hankkia lisäksi vahvistin ja kaiuttimet. Jos vielä tarvitaan lisää mielekkyyttä laulamiseen, on seuraava hankita mikseri, jossa on mikrofoneille sisäänmenot.

      Transponointihan sisältyy jo tuohon RJ-4200:een, joten erillistä nosto- ja laskulaitetta ei enää tarvita. Et myöskään tarvitse karaokemikserivahvistinta, koska sen tarjoamat karaokeominaisuudet (transponointi ja mikkisisäänmenot) ja ovat jo soittimessa ja/tai erillisessä mikserissä.

      Terv. jee

      • tiina1962

        Minulla on tuo RJ-4200 kytkettynä kotistereoihin. On muuten kivempi katsoa filmiäkin DVD:ltä,kun ääni tulee vähän paremmin, kuin telkkarista.

        Nälkä kasvaa syödessä, mutta ihan biisien harjoittelua varten toimii tämäkin systeemi ihan hyvin. Treenin jälkeen voi lähteä jo baariinkin kokeilemaan, miltä se tuntuu laulaa.

        Lauluiloa!


      • vahvistin
        tiina1962 kirjoitti:

        Minulla on tuo RJ-4200 kytkettynä kotistereoihin. On muuten kivempi katsoa filmiäkin DVD:ltä,kun ääni tulee vähän paremmin, kuin telkkarista.

        Nälkä kasvaa syödessä, mutta ihan biisien harjoittelua varten toimii tämäkin systeemi ihan hyvin. Treenin jälkeen voi lähteä jo baariinkin kokeilemaan, miltä se tuntuu laulaa.

        Lauluiloa!

        olem samaa mieltä ja jos meinaa että naapurin kanssa hyvä sopu säilyy


    • TÖTÖTÖ

      KOTIKARAOKEEN RIITTÄÄ TV,DVD-LAITE,KAIUTTIMET,MIKROFONI JA TIETTY VAHVISTIN JOKA MULA MYITÄVÄNÄ HINTAAN 80.SOITA 0503376514

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      266
      3348
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      80
      1448
    3. 66
      1213
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1049
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      54
      943
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      48
      943
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      941
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      787
    9. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      772
    10. Olet hirviö

      Eikä kukaan saa mua muuttamaan mieltäni.
      Ikävä
      113
      726
    Aihe