Kiinnostaisi hankkia karaokelaitteet kotiin. Mutta ei ole mitään tietoa siitä, että minkälaisia eri vempaimia tällaiseen tarvitaan.
Tällainen karaokesoitin RJtech RJ-4200 osui silmään. Hintakin olisi sopivassa luokassa.
Mutta mitä muuta tarvitaan? Mitä karaokemikserivahvistin tekee, onko sellainenkin välttämätön? Entäs kaiuttimet, riittääkö telkkari äänen ulos tuontiin?
Nyt tarvittaisiin kunnon ohjeita, että pääsisi alkuun.
Karaokelaitteet kotikäyttöön
5
36252
Vastaukset 5
- Nauris
Ensinnäkin kannattaa lukea tätä foorumia koska asiaa on käsitelty täällä todella useaan otteeseen. Mutta joka tapauksessa ja lyhyesti myös tässä jotain vinkkiä.
Karaokemikserivahvistin toimii nimensä mukaisesti vahvistimena eli siis sekä musiikin että laulun.
Vahvistimessa on siis tietenkin äänenvoimakkuuden säätö sekä musiikille että mikrofoneille.
Lisäksi tuossa on yleensä ns. nosto-/laskulaite jolla saat transponoitua kappaleen sävellajin sille korkeudelle joka sopii Sinulle.
Kaiuttimet tarvitset koska television kaiutin ei kyllä riitä lauluhommiin sitten millään.
Television kaiutin ei ole tehonkestoltaan mitään huippuluokkaa ja sama on tuossa bassotoistossa. Voithan toki kokeilla jos välttämättä haluat mutta en suosittele.
Yksi vaihtoehto on se että hankit jonkin valmiin paketin tai sitten ostat tavallisen halvan dvd-soittimen, erillisen mikserin, erillisen vahvistimen, edullisen nosto-/laskulaitteen, kaiuttimet ja pari mikkiä.
Voit myös korvata mikserin ja vahvistimen jollakin edullisella mikserivahvistin yhdistelmällä.
Sen jälkeen se ei ole muuta kuin kovaa ja nautinnollista laulantaa.
VERTAA HINTOJA JA ALOITA KARTOITTAMALLA OMA TARPEESI ! - jee
Vastaan olettaen, että hankkisit tuon RJ-4200:n. Sehän sinällään jo periaatteessa riittää. Mutta kuten nauriskin mainitsi, television kaiuttimien kautta ei varmasti jaksa kauaa laulaa. Eli kannattaa hankkia lisäksi vahvistin ja kaiuttimet. Jos vielä tarvitaan lisää mielekkyyttä laulamiseen, on seuraava hankita mikseri, jossa on mikrofoneille sisäänmenot.
Transponointihan sisältyy jo tuohon RJ-4200:een, joten erillistä nosto- ja laskulaitetta ei enää tarvita. Et myöskään tarvitse karaokemikserivahvistinta, koska sen tarjoamat karaokeominaisuudet (transponointi ja mikkisisäänmenot) ja ovat jo soittimessa ja/tai erillisessä mikserissä.
Terv. jee- tiina1962
Minulla on tuo RJ-4200 kytkettynä kotistereoihin. On muuten kivempi katsoa filmiäkin DVD:ltä,kun ääni tulee vähän paremmin, kuin telkkarista.
Nälkä kasvaa syödessä, mutta ihan biisien harjoittelua varten toimii tämäkin systeemi ihan hyvin. Treenin jälkeen voi lähteä jo baariinkin kokeilemaan, miltä se tuntuu laulaa.
Lauluiloa! - vahvistin
tiina1962 kirjoitti:
Minulla on tuo RJ-4200 kytkettynä kotistereoihin. On muuten kivempi katsoa filmiäkin DVD:ltä,kun ääni tulee vähän paremmin, kuin telkkarista.
Nälkä kasvaa syödessä, mutta ihan biisien harjoittelua varten toimii tämäkin systeemi ihan hyvin. Treenin jälkeen voi lähteä jo baariinkin kokeilemaan, miltä se tuntuu laulaa.
Lauluiloa!olem samaa mieltä ja jos meinaa että naapurin kanssa hyvä sopu säilyy
- TÖTÖTÖ
KOTIKARAOKEEN RIITTÄÄ TV,DVD-LAITE,KAIUTTIMET,MIKROFONI JA TIETTY VAHVISTIN JOKA MULA MYITÄVÄNÄ HINTAAN 80.SOITA 0503376514
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2342047
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2601194- 201075
- 41736
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i125706Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤225668Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa204613- 51465
- 38438
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell42432